Uyku Kongresi’nde, uyku hakkındaki her şey masaya yatırıldı

14’üncü Ulusal Uyku Kongresi toplandı

Burdur’dan BDH başhekimi Doç. Dr. Nedim Ongun katılarak bir konuşma yaptı

Bodrum’da toplanan ve Burdur’dan Burdur Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nedim Ongun’un katılarak bir konuşma yaptığı 14’üncü Ulusal Uyku Tıbbı Kongresi toplandı.

Uykunun tüm boyutlarının masaya yatırıldığı 14’üncü Ulusal Uyku Kongresi Bodrum Hilton Otel’de toplandı.

Kongreye nöroloji, göğüs hastalıkları, psikiyatri ve kulak-burun-boğaz hekimi ve teknisyenlerinden oluşan 200 sağlık çalışanı katıldı.

Kongrede ‘uyku hakkındaki her şey’ masaya yatırıldı.

Kongrede, uyku ve sorunlarının depresyon ve baş ağrısı gibi hastalıklarla ilişkileri de irdelendi.

14’üncü Ulusal Uyku Tıbbı Kongresi üç bölümden oluştu.

Bilimsel Programlar düzenlendi.

Polisomnografi (Uyku testi) Kursu ve Uyku Hastalıkları Tanı ve Tedavi Kursu düzenlendi.

Uyku Tıbbı Yeterlilik Sınavı yapıldı.

Uyku bozukluklarının yol açtığı meslek hastalıkları ve trafik kazaları konusunda kötü bir karnesi olan Türkiye için bu kongrenin ayrı bir öneminin olduğu belirtiliyor.

Nüfusun yüzde 10’nun kronik uykusuzluk yaşadığı Türkiye’de uykusuzluğa bağlı olarak en fazla trafik kazaları yaşanıyor. Dünyada trafik kazaları konusunda her zaman ilk 10 sırada yer alan Türkiye’de, trafik kazalarına uyku apnesi neden oluyor. Uzmanlarca, uykuda sıkça nefes durmasıyla beliren uyku apnesinin, trafik kazalarında 4 kata varan artışlara neden olduğu ifade ediliyor.

Kongrede uyku bozukluklarının diğer hastalıklarla ilişkisi de ele alındı.

Kongreye Burdur’dan katılan BDH Başhekimi Doç. Dr. Nedim Ongun sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “Uyku bozuklukları, birçok hastalık ile ilişkili olabilir. Tanı, polisomnografi (Uyku testi) ile koyulur. Burdur Devlet Hastanesi Uyku Laboratuvarı her yıl, ilimiz ve bölgemizden yüzlerce hastaya hizmet vermektedir” ifadelerine yer verdi.

Uzman görüşüne göre, “uyku bozuklukları ile özellikle baş ağrısı ve depresyon arasında doğrudan bağlantı bulunuyor. Baş ağrısı uykuya dalma süresini, uyku derinliğini, uyku devamlılığını bozan bir neden olabildiği gibi uyku bozuklukları da baş ağrısı için tetikleyici bir faktör olabiliyor.”  Bu sebeple kongrede, uykusuzluk hastalığı olan insanlarda sıklıkla görülen depresyonun, kişilik bozukluklarının, psikososyal stres ile alkol ve madde bağımlılığının uyku ile ilgili karşılıklı etkileşimi üzerinde duruldu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.