BURDURLUM SUÇUN NE? FARKINDA MISIN?

Şehir içme suyu sorununu 2015 yılı Mart ayında Mecliste gündeme geldiğinde Başkan Ali Orkun Ercengiz; geri ödemesi 30 yıl olan bir proje olacak. Burdur Belediyesi bütçesini de sarsmadan ve İller Bankasındaki kredilendirilebilmemizi sıkıntıya sokmayan bir bütçe olmuş olacak. Bu anlamda bizim için önemli.

Aslında daha teknik bir tahlil ile size özetleyebilirim. Burdur iline içme, kullanma ve endüstri suyu temini ile olarak ana plandaki fizibilite raporlarının hazırlanması, projelerinin yapılması ve buna bağlı olarak Burdur İli içme, kullanma ve endüstri suyu projesinin içeriğinde, gerekmesi halinde şehir içi içme suyu şebekesi ve şehir içi dağıtım depoları hariç su alma yapısı baraj, kaptaj, regletör, yas kuyusu vb. ham su ve arıtılmış su ana isale hatları, arıtma tesisi, pompa hatları, terfi hatları, ana depoları ve benzeri işlere ait inşaatların yapılması amacıyla Devlet Su İşleri Müdürlüğü ile Belediyemiz arasında imzalanacak protokol yetki istiyorum dedi. Meclis ise oy birliği ile tamam dedi.

Yapılan hatalara vurgu yapmak için MHP Belediye Meclis üyesi sıfatı ile söz aldım.

Senirkent suyunda Belediyenin sistem çalışmadığı için hiçbir müdahale hakkı olmadı ama İller Bankasına olan borçlarını ödüyor.

Basında İller Bankası bu konuya el attı, bütün sorumluluk onlarda şeklinde açıklamalar yer alıyor başkanım. Sizden önceki Belediye Başkanı zamanında proje yapıldı ve siz de doğal olarak bu açıklamaya katılmak zorunda kalıyorsunuz.

Devlet Su İşlerinin bundan sonraki yapacak olduğu işlerle ilgili olarak sorumluluk bizde değil demek yerine, tedbir alalım, söz hakkımız olsun ve DSİ. işi ihale edecek, iş yapılıp bittiğinde, sistem çalışsın. Sistem çalışmadığı zaman biz sizin cezai müeyyide koymanızı istiyoruz.

Yani sistem çalışmadığı ve su akmadığı takdirde Burdur halkına herhangi bir yük yüklemeyelim. Faydalanmadığımız hizmetin bedelini ve borcunu ödemeyelim. Bunun özellikle belirtilerek madde olarak yazılmasını istedim.

Başkan Ercengiz, verdiği bilgide Yavuz Bey zaten normal koşullarda kamuya yapılan yapım işlerinin tamamı 5 yıl süre ile yapımcı firmanın zaten sorumluluğunda. Biz bu konuyla ilgili yasal müracaatımızı yaptık. Senir suyumuzun çalışmama gerekçesinin bir rapor haline getirilip bize sunulmasını talep ettik İller Bankasından.

Şimdi burada mevcut sıkıntı şuydu. İller Bankası projeyi yapan, projeyi denetleyen ve projeyi teslim alıp, Burdur Belediyesine anahtar teslimini yapan kuruluş. Sadece finansmanını sağlayıp Burdur Belediyesini borçlandıran kuruluş.

Bizim burada zaten göreve geldiğim ilk günden itibaren, yani burada Daire Müdürü arkadaşlarımız, Başkan Yardımcılarımız ve İsmail Bey de canlı tanıktır. Belki Burdur Belediyesine son 15 yılda gelmediği kadar İller Bankasından yetkili geldi. Biz inanın gerçekten Daire Başkanlarına varana kadar davet ettik hepsini. Dedik ki, burada bir imalat problemi var. Bu bir işletim hatası değildir. Burada proje imalatında veya proje yapımında bir problem vardır. Bunu tespit edin dedik. Yaklaşık 4 aydır (Aralık 2014) Antalya İller Bankası Bölge Müdürlüğünde 4 müfettiş çalışıyor demişti.

Devamında netice itibariyle eğer bu hata İller Bankasının proje hatasıysa yasal hakkımızı İller Bankasına karşı kullanacağız. Bir imalat hatasıysa yasal hakkımızı imalatçı firmaya karşı kullanacağız. Zaten sözleşmede yazmasa bile genel hükümler çerçevesinde 5 yıl boyunca hak sahibiyiz. Biz bunun takipçisiyiz. Geçenlerde de zaten tekrar İller Bankası Bölge Müdürünü aradım. Bu iş çok gecikti, biz cevap istiyoruz aksi takdirde, bununla ilgili Savcılığa suç duyurusunda bulunup yasal hakkımızı yasal yolla arayacağımızı söyledim. Kısa zamanda sonuçlanacağını söylediler. Teşekkür ederim şeklinde cevaplamıştır.

KİM NE DİYOR

Benim bilgi sahibi olduğum tek şey SENİR SUYUNU İÇEMİYORUZ, BORCUNU ÖDÜYORUZ. Burdur Belediyesinin 2011 yılında yaklaşık anaparası 25 milyon TL tutan İller Bankasına olan tüm borçları yapılandırılmış ve aylık taksitler halinde ödenmektedir. Faizi ile birlikte yaklaşık borç 40 milyon TL’dir. Bu borcun içerisinde sadece Senir suyu değil, uzay çatı, arıtma ve çeşitli yapım ihaleleri de bulunmaktadır.

Başkan Ercengiz; muhtemelen işletme ile ilgili bir hatanın olmadığını onlarında kabul ettiklerini düşünüyorum açıkçası. Çünkü işletme ile ilgili hata olmuş olsa idi, bugüne kadar bize gerekçe ile sunmaları gerekirdi. Yani burada Devlet Su İşleri Müdürlüğü ile yaptığımız protokolde zaten çeşmeden akmadan bu suyla ilgili, bu sistemle ilgili, bu proje ile ilgili para ödemesi yapmayacağız. Bu zaten genel hükümler içerisinde var.

Geçmiş dönem Başkanlarımızdan Nejdet İlgün’ün yaptığım görüşme ve basında yer alan bilgilendirmesi Senir suyu gerçeğini gözler önüne serdi. Neden gölün içerisinden geçirilmesi gerektiğini, neden göl çevresinin uygun olmadığını ve proje işletim maliyeti ile ilgili yaptığı hesaplamalar sonucunda projenin gerekliliği hakkında teknik bilgileri basında paylaştı.

Geçmiş dönem Başkanlarından Sabahattin Akkaya ile yaptığım bir görüşmede seçim nedeni ile suyu acil akıtmak istedik doğrudur ama işi üstlenen müteahhit işi düzgün yapmamıştır ve yaklaşık 8 ay sonra kesin kabulünü imzaladık ve kısa süre sonra borular patladı su yüzüne çıktı demiştir. Sonrasındaki gelişmeler çok ilginç. İller Bankası meclisinden bu projenin yanlış yapıldığı, görüşümüz ile gölün çevresinden (yaklaşık 54 km.) suyun getirilmesini talep ettik, yapım işçiliğini belediye üstlenir ise yaklaşık 7 Milyon TL. tutarında bir boru hibe sözü aldığını, belirtti. Sonra ne oldu dediğimde bunun engellenmiş olabileceğini belirtti ve Valilik tarafından yapılacağı belirtilen talep yazısının İl Özel İdaresinden ilgili kuruma yapılmadığını öğrendiğini ifade etti. Sanıyorum ayrıntılı bilgiyi kendisi basında paylaşır ve Burdur Halkı öğrenir.

İl Özel İdare Genel sekreteri İbrahim Şimşek ile yaptığım görüşmede ise bu suyun Çerçin ve Gökçebağ’dan geçeceğini, prosedür gereği İl Belediyesine gelecek olan hibeden ödemede bulunamayacaklarını belirtti.

Evet aradan tam koskocaman 4 yıl geçti…!

İller Bankası müfettişleri sorunu nasıl çözdüler, Burdur Belediyesi kullanılmayan hizmetin bedelinin iadesini istedi mi istemedi mi, Senir suyunun akıbeti ne olacak, proje yanlış mı doğru mu, göl çevresinden mi geçecek, göl içerisinden mi? İller Bankasına dava açıldı mı, açıldı ise ne zaman açıldı bilemiyoruz. Sanırım Başkan bu konuda halkı bilgilendirir ve bilgi sahibi oluruz.

Senir suyunda asıl sorun geç işleyen bürokrasi, kontrol, denetim mekanizması, sorgulayamama, hatalardan korkma, siyasi ihtiraslar ve sonrasında adalet sistemidir.

Velhasıl günümüzde Türkiye’den Kıbrıs’a su götürülürken Senir’den Burdur’a su getirilemedi. At Binenin Kılıç Kuşananın.

Ali orkun Ercengiz’in projeleri

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12858" title="false" lightbox="dark"]

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.