-Es- geçiyor, hayallerimizle oynanıyor!

Merhaba Değerli Okurlarımız, seçim, partiler, siyaset dedik ve oy kullanmanın arifesine geldik. Biraz da oy kullanılacak yerler ve şartlardan, kaldırım standartlarından bahsedelim istedik.

MUTLAKA MUHTAÇ MI OLSUNLAR?

Seçim için pek çok yerde, binaların girişi engelli vatandaşlar için tahsis edildi. Buraya kadar sorun yok. Ama oy kullanılacak binanın girişindeki rampanın önüne polis bariyeri, korkuluk koymak hangi mantıktır biz anlayamadık. Bina girişindeki eşik boşlukları ya da yükseltilere ne demeli? Sanıyoruz tekerlekli sandalyeye kullanan bizler rahat geçemesin, birilerine mutlaka muhtaç olsunlar mantığı ile yapılmış?

Tabi ki görme engeli bulunan arkadaşlarımızın yaşadıklarını sizler görmüyorsunuz.…  O kadar basit bir yolu varken neden engelliler için bu zorluklar icat edilir gerçekten anlamakta da çok zorlanıyoruz. En basiti Yüksek Seçim Kurulunun hazır bulundurup görme engellilerin kullanımına sunacağı özel şablonlar sandık kurullarına verilemez mi? Bu şablonlar olsa görme engelliler hiçbir kimseye ihtiyaç duymadan pekala oylarını özgürce kullanabilir. Seçim propagandaları için milyarlarca Lira harcanırken, kimse zahmet edip engelli seçmenin rahatlığını neden düşünmez ki? Yüksek Seçim Kurulu (YSK), görme engellilerin 24 Haziran seçimlerinde tek başına oy kullanmasını sağlayacak şablon kullanılmasına izin verdi ama ödenek yokmuş!

KOMİSYON NE YAPAR?

Her ilde kanuni zorunluluk olarak oluşturulan Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonları bulunur. Ayda en az bir defa olmak üzere toplanır ve fiziki mekanların engellilerin rahat ulaşımına imkan sağlaması için denetlemeler yapar, ilgili yönetmelik gereği aykırı davrananlara cezai müeyyideler uygular.

Maalesef ilimizde ilgili komisyon bırakın ayda 1 toplanmayı bazen 2, bazen de 3 ayda bir ancak toplanabiliyor. Tabi ki sorunlarımız da aynı oranda sürekli erteleniyor. Şu ana kadar denetimi yapılan kamu binalarının ne kadarı erişilebilir oldu, Erişebilirlik Belgesi aldı, kaç tanesi gerekli uyarılara rağmen engellilerin erişimine halen daha uygun değil, ne kadarına cezai müeyyide uygulandı bilemiyoruz.

İNAT ETMEYİN, BİRLİKTE YAPALIM

Her fırsatta engelli kaldırımı yapıldığı Belediyece iddia edilse de TSE tarafından çıkarılan ve kanun hükmünde olan TSE-TS 12576 standartına aykırı yapılan, boşa harcanan devletin parasına ne demeli? Sarı boyalı klavuz izler ve rampalar engellileri nereye götürüyor? Belediyenin yaptığı kaldırımların uygunluğunu denetlemekle görevlendirilmiş, Erişebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyon Başkanı Ali Nazım Balcıoğlu bu konuda nasıl davranıyor? Neden yedekleri komisyona ısrarla istiyor? İsterseniz tekerlekli bir sandalye ile denetimi birlikte yapalım, biz hazırız ne dersiniz?

Bildiğimiz tek şey yasalara rağmen sürekli –ES- geçilerek engellilerin hayalleri ile oynandı. Oysa 6 Temmuz 2005 yılında çıkan kanun, kamu kurum ve kuruluşlarına tam 7 yıl süre tanımıştı. Aradan tam koskocaman 5 bin 113 gün geçmek üzere…(14 Yıl)..

Komisyon toplantılarına asil üye yerine neden yedek üye tercihinde ısrar edildi, yasal gerekçesi nedir onu da bilmiyoruz. Sn. Valimiz Hasan Şıldak bu konuda bilgi sahibi midir onu da bilmiyoruz. Bilgi sahibi olsa idi mutlaka bu konuyu değerlendirirdi. Sanıyoruz bu gecikmeler ve ertelemeler de yaşanmazdı diye düşünüyoruz. Buradan bilgisine sunarız.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ENGELLİLER SÖZLEŞMESİ

Türkiye’nin taraf olduğu BM Engelli Haklarına İlişkin Sözleşme’nin Siyasal ve Toplumsal Yaşama Katılımını düzenleyen 29. Maddesi, seçimlerin erişilebilir olmasını ve gizli oy kullanma hakkını güvence altına alıyor.

29. maddedeki söz konusu düzenlemeler şöyle:

“(…) (i) Seçim usullerinin, tesislerinin, materyallerinin uygun, erişilebilir ve anlaşılması ve kullanılmasının kolay olmasını sağlamak,

(ii) Engellilerin, seçimlerde ve referandumlarda baskıya uğramadan, gizli oy kullanmasını korumak (…)”

Bu durumda görünen o ki, yine yapılanlar yetersiz ve bizlerin isteklerine cevap veremiyor. Sağlıklı günleriniz olsun. Saygılarımızla…

Günsel Altuğ & Yavuz Mehmet Kaya

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu

Burdur İl Asil Temsilcileri

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" id="12858" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.