İş içinde eğitim protokolü imzalandı

Burdur Ticaret ve Sanayi Odasında

düzenlenen törende Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen törende, MAKÜ’ye bağlı bazı fakülte ve yüksekokullarda 7+1, meslek yüksekokullarında 3+1 modeli olarak adlandırılan mesleki eğitimin sektörle işbirliği içerisinde yürütülmesi ve öğrencilerin mezun olmadan en az bir dönemlerini iş yeri uygulaması içerisinde geçirerek iş ve uygulama deneyimi kazanmalarını sağlamak amacıyla Mesleki Eğitimde İşbirliği Protokolü İmzalandı.

Bir taraftan işsizlik, diğer taraftan işletmelerin aradıkları nitelikli elaman bulamama çelişkisine çözüm üretmeyi amaçlayan işbirliği protokolü Vali Yılmaz, MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Korkmaz, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Keyik, Bucak Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu, İl Sağlık Müdürü Opr. Dr. Reha Sermed Aygören, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ramazan Erdim tarafından imzalandı.

Proje kapsamında halen Bucak Zeliha Tolunay Meslek Yüksekokulu 7+1 modeli ve Burdur merkezde 4 meslek yüksekokulunda 3+1 modeli uygulanıyor. Bu protokolün ardından Mühendislik Fakültesi, Teknoloji Fakültesi, İşletme Fakültesinde 7+1 modeli ile diğer Meslek Yüksek Okulları (MYO’larda) 3+1 modeli uygulamasına geçilmesi amaçlanıyor.

İŞKUR, BUTSO VE BTSO’NIN GÖREVLERİ

Protokol gereği, Burdur ve Bucak Ticaret ve Sanayi Odalarının görevleri, üyelerine iş başında eğitim programlarına dâhil olmaları ve öğrencilerin iş yeri eğitimlerini Burdur’daki işletmelerde yapmalarına yardımcı olmaları hususunda teşvik etmek; Burdur İl Sağlık Müdürlüğünün görevi MAKÜ bünyesinde sağlıkla ilgili fakülte, yüksekokul ve MYO’larda uygulamalı derslerin ve stajların bağlı hastane ve diğer sağlık kuruluşlarında yapmasına yardımcı olmak; Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün görevi ise iş yeri uygulaması kapsamında öğrencileri kabul eden işletmelerin İŞKUR tarafından verilen İş Başında Eğitim Programı desteğinden yararlanmalarını sağlamak olarak belirtildi.

Vali Yılmaz protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, “özellikle herkesin dile getirdiği ve hepimizin en çok mustarip olduğu meslek yüksekokullarından mezun olan gençlerin özellikle istihdam sıkıntıları nedeniyle, bu okulların devam etmesi ve etmemesi gibi konuların gündeme geldiği malumunuz. Böyle bir süreçte böyle bir protokolün imzalanması en azından Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Burdur olarak bizim bunun çözümü noktasında bir irade kullanmamız anlamına geliyor” diye konuştu.

Konuyu kendi ailesinden bir örnekle açıklayan Vali Yılmaz, “ben hukuk fakültesi mezunuyum. Mezun oluncaya kadar dava dilekçesi yazmadım. Dava dilekçesi yazmadığımız içinde mezun olduktan sonra nasıl bir dilekçe yazacağız diye kara kara düşünmeye başladık. Avukatlık stajında yazdık. Aynı bölümü kızım okudu. Kızım Hukuk Fakültesinde bu protokolde hayata geçirecek olduğumuz sistemde okuduğu için üç dönem staj yaptı. Gerçekten benden çok daha iyi bir şekilde yetişmiş oldu. Çünkü yarın karşılaşacağı sorunları 3. sınıftayken staj yaparak öğrendiler. 4. Sınıfta bazı almadığı derslerle ilgili neyle karşılaşabileceklerini önceden gördüler bundan dolayı bu işbirliği protokolünün faydasının daha fazla olacağını değerlendiriyorum” dedi.

Bu Haberi Paylaş

2 yorum “İş içinde eğitim protokolü imzalandı”

  1. “şecaat arzederken merd-i kıptî sirkatin söyler” misali Şerif YILMAZ, hukuk fakültesini bitirinceye kadar dilekçe yazmasını bilmediğini söylüyor. Bizler çok iyi biliyor ve anlıyoruz Şerif YILMAZ’ın avukatlık yapamayacağını ! Ama kızı babasının durumuna düşmemek için fazladan staj yaptığını, yani kızının dilekçe yazabilmek için ekstre 3 yıl staj yaptığını söylüyor ! Ama Şerif cevher parçası becerikli oğlundan nedense hiç söz etmiyor ! Şu meşhur UFUK ÜNİVERSİTESİ mezunu Abdülkadir YILMAZ’ın Afyon belediyesine sınavsız girdiği özel kalem müdürlüğünde 13 günde yüksek performans gösterip TRT ye atlayıverdiğinden, Ankara’da bir bayana 6 ay tecavüz ettiğini söylemesine rağmen tutuklanmadan emniyetten elini kolunu sallayarak çıkıp gitme başarısını gösterdiğinden hiç söz etmiyor Şerif YILMAZ ! Yeri gelmişken hatırlatalım dedik !

  2. Ama Şerif cevher parçası becerikli oğlundan nedense hiç söz etmiyor ! Şu meşhur UFUK ÜNİVERSİTESİ mezunu Abdülkadir YILMAZ’ın Afyon belediyesine sınavsız girdiği özel kalem müdürlüğünde 13 günde yüksek performans gösterip TRT ye atlayıverdiğinden, Ankara’da bir bayana 6 ay tecavüz ettiğini söylemesine rağmen tutuklanmadan emniyetten elini kolunu sallayarak çıkıp gitme başarısını gösterdiğinden hiç söz etmiyor Şerif YILMAZ ! Yeri gelmişken hatırlatalım dedik !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.