PARA HAVADAN NASIL KAZANILIR?

Kapadokya – İnsuyu – Sagalassos – Kibyra – Saldivler ve Balon…
Kapadokya bölgesini ziyaret eden yıllık 400-450 bin turist, aynı zamanda sıcak balon uçuşu ile adrenalinlerini tavan yaptıkları gibi, bölge ticaretinin can suyudur. Kapadokya balon uçuşlarında, havadan yaklaşık 150 milyon dolar ya da 900 milyon TL gelir elde ediyor. 25-30 firmanın 300 balon ile yaklaşık 2 Bbn 500 kişilik istihdam yarattığı balon sektörü, yöre halkının yüzünü güldürdüğü gibi esnafları da güldürüyor.
Burdur ili son 10-15 yılda mermercilik sektörü ile tanıştı. Bu sektörün sorunları ve gelişmesi için özel sektör çok çaba sarf etti, kamu destek oldu. Bazı vali ve yardımcıları ceza sopası ile terbiye etmeye kalkışsa da, Burdur ilinin ihracat rakamları, Doğaltaş ve Madenciler Derneği’nin açıklamasına göre 150 milyon dolardır. Sektör, 10 bin kişiye istihdam sağlıyor. Blok mermerler ucuza satılıyor, işlenmiş mermerden arzulanan katma değer maalesef sağlanamıyor.
ÇIKIŞ YOLU TURİZM ve BURDURLU
Yabancı turistin kişi başı 4-5 bin TL harcama yaptığı canım ülkemde, yaz tatiline gitmek isteyen yurttaşlarımız ise ortalama 1-2 bin TL civarında ancak bir bütçe ayırabiliyor. Türkiye dış ticaret açığının üçte biri olan 26 milyar doları turizm sektörü karşılıyor. Yabancı turist bir fırsattır.
Burdur yönünü turizme çevirmeli, havadan para kazanmalı, katma değer yaratmalıdır. İnsuyu Mağarasını 1 yılda ancak 60 bin kişi ziyaret ediyor, geliri 60 bin dolar! Kapadokya 150 milyon dolar! Ne kadar komik değil mi?
Burdur Valisi Hasan Şıldak, ilerleyen günlerde ilimizdeki ekonominin canlanması ile ilgili uzunca bilgi alış-verişinde bulunma talebimi belirttiğim çok kısa ziyarette, turizm sektörüne sıcak baktıklarını, özel önem vereceğini ifade etmiştir. Şıldak, toplumun tüm kesimlerinin sorunlarını anlamaya, çözüm yollarını üretmeye zamanını ayırıyor. Çok mutlu oldum, çalışkan bir kişilik profili sergiliyor. Sonuç odaklı çalışmalar başarılı olur. Esnaf odaları, birlikleri, Ticaret ve Sanayi odaları, belediye başkanları, kaymakamlar da sıcak bakıp bir ucundan tutmalıdır ki Burdur ekonomisi turizmle canlansın. Havadan para kazanmak için gereken ortam sağlanmalı ki turizm pastasından pay alıp kazansın. Ekonominin genel kuralıdır ”her arz kendi talebini yaratır.”
TURİST AKTİVASYON KONSEPTİNİ TERCİH EDER.
Kapadokya nasıl peri bacaları ve balon ile bir aktivasyon oluşturuyor ise, Dünyada ilk kez göller üzerinde balon uçuşu ile Burdur’da da 12 ay sürdürülebilir turizm yapılabilir. Balon turizmi İnsuyu-Sagalassos, İnsuyu-Saldivler, İnsuyu-Kibyra, İnsuyu-Yazılı Kanyon-Karacaören Barajı destinasyonu ile turistlere 4 ayrı aktivasyon sağlayarak teke yöresini cazibe merkezi haline getirmesi çok mümkündür. 13-14 bin yıllık geçmişi olan antik kentlerimiz Sagalassos, Kibyra, Efes antik kentine 10 basar, sollar geçer. Dünyada turizme açık en büyük 2. Yeraltı mağarası olan İnsuyu mağarası turizm için biçilmiş bir kaftandır. İncir Han, Susuz Han keşif edilmeyi bekliyor. Ankara havalarında ki şarkı sözü gibi ‘ Uyuma Dayııııı ’
ALTERNATİF TURİZM
Tabi ki Gül, Kiraz, Lavanta, Lisinia, Yaban Keçisi Avı, Domuz Avı vb. alternatif turizm kalemlerini de, yabancı turistlerin çok beğendiği Halk oyunlarımız ile bütünleştirip Türk Geceleri ile süslemek mümkündür. Yöresel ürünlerimizi ayağımıza gelen bacasız sanayi ile neden ihracata çevirmeyelim? Turizm İl Müdürlüğü, Kalkınma Ajansı ve TKDK bu konuda güdümlü bir başlangıç önderliği neden yapmasın? MAKÜ elindeki imkânları ile turizmin neresinde yer alabilir?
ON BEŞ MİLYON TURİST
Turizmin başkenti Antalya’ya gelen yıllık 15 Milyon turistten ne kadarı ilimizi ziyaret ediyor? Onlara nasıl bir tur organizasyonu sunabiliriz? Turizm İl Müdürlüğü ne yapabilir? Hak ettiğimiz payı almak için elbirliği yapmalıyız ki ticaretimiz canlansın. 2018-2019 için özellikle Uzak doğudan gelen turistler ülkemizi tercih ediyor. Yıllık turizm geliri 26 – 27 Milyar dolar olan Ülke turizm pastasından, hem de havadan para kazanarak Burdur neden 1-2 Milyar dolar pay almasın? Balonu patlatmayalım, Turizmi patlatalım. Suni gerekçeler ve kuru inat ülkeye fayda sağlamaz, zarar verir ve vermektedir de.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.