Yavuz Kaya’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açık mektup!

Sn. Cumhurbaşkanım Merhabalar,

Burdur ilinde TOKİ tarafından Bozkurt Mahallesinde yapılacak olan projede büyük hatalar bulunmaktadır. Bu konuda sizi bilgilendirmek ve proje aşamasında iken engel olmanız amacı ile size yazıyorum. Lütfen yapılan yanlışa engel olunuz.

Sn. Cumhurbaşkanım, Proje alanında mevcutta katta 2 daire olmak üzere 3 katlı bloklarda 65 m2 daireler bulunuyor. 2014 yerel seçimlerinde AK Parti Belediye Başkanı 90 m2 dairelerin hak sahiplerine ücretsiz verileceği sözü vardır.

Yeni yapılacak projede katta 2 daire olmak üzere 6-8 katlı ince uzun mimaride bloklardan oluşan 70 m2 daireler ve altına da 42 adet 50-55 m2 dükkân yapılması planlanmaktadır. İnsanca bir yaşam için 4 kişilik aileye minimum 90 m2 daire yetebilir.

Asıl hata 70 m2 dairelerin altına yapılacak 42 adet işyerinde yapılmaktadır. Apartman girişi, merdiven sahanlığı ve asansör boşluğu düşüldüğünde işyerlerinin genişliği 50-55 m2 civarında 42 adet çirkin, kullanışsız, küçücük dükkânlar olacak. Ne işe yarar? Burada ancak, tostçu, telefoncu, çerezciler olur. Günümüzde işyerleri 500-750-1000 m2 büyüklüğünde, AVM ve site tarzında olmaktadır. İlimizde 200 m2’ nin üzerinde işyeri bulmak nerede ise imkânsızdır. Burdur Halkı, alış-veriş alanları küçük olduğu için daha büyük, modern, cazip AVM’lerin bulunduğu Isparta ve Antalya’da paralarını harcamaktadır.

Söz konusu alanda yeraltı veya yerüstü otopark alanları düşünülmemiştir. Burada şu an hazırlanan proje uygulanacak olur ise minimum 1200 araçlık otopark alanına ihtiyaç bulunmaktadır. Otopark olarak sokaklar gösterilmiştir ve proje tamamlandığında hatalar ortaya çıkacaktır. Yeraltı otopark düşünülmemiştir!

Sn. Cumhurbaşkanım, bu alan Ankara-Antalya karayoluna sıfır, 110 bin m2’lik bir alanda yer almaktadır. Burdur 1. Ve 2. Organize Sanayisi, Küçük Sanayisi, Isparta Organize Sanayisi, Havaalanı, Kara Havacılık Okulu, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesine hem Demiryolu, hem Karayolu ve hem de Havayolu ulaşımı açısından çok önemli ve toplamda 15-20 km. çapında çok cazip bir lokasyona sahiptir. Isparta ise 55 km’lik bir mesafededir.

Bu özellikte bir alan çoğunluğu 70 m2’lik daireler, 50-55 m2’lik işyerleri ile heba ediliyor. Sizi yakinen takip ediyorum. Burada yapılacak olan hata da, sizin görüşlerinizi destekliyor. İnce uzun 56 bloktan oluşacaktır. Birinci derece deprem bölgesi olan ilimizde, taban alanının mutlaka genişletilmesi, katta 4-6 dairelerden oluşan bloklar yapılması düşünülmelidir. Ana Caddeye bakan tarafta 500-1000 m2 büyüklüğünde AVM tarzı işyerleri, sosyal donatıları, camisi, okulu, yer altı otoparkı, spor alanları düşünülmedi, mutlaka düşünülmeli ve yapılmalıdır. Günümüzde 20 Blokta, katta 6-8 daireler ile 1000 konut ve ilimizde bulunmayan AVM ihtiyacının çözüldüğü, AVM’den elde edilen gelir ile hak sahiplerinin gelir elde edebileceği, yeşil alanların daha fazla bulunduğu alternatif projeleri yapmak mümkündür. İnce uzun yapılacak 8 katlı katta 2 daire bulunan yaklaşık 56 Blok çok çirkin bir görüntü oluşturacaktır. Her iki durum da sizin vizyonunuzu ortaya koyacaktır.

Ülkemiz zor günlerden geçmektedir, kıt olan kaynakların maksimum şekilde değerlendirilmesi ve kullanılması gerekir. İyi bir projecilik ile bu bölge çok iyi bir şekilde değerlendirilir. İhalesi yapılmış bile olsa sizin özel bir çalışmanız ile burası çok özel bir cazibe alanı kazanacaktır. Size örnek birkaç görsel gönderiyorum.

Bu konu üzerinde ne CHP’li Başkan ne de Meclis Üyeleri kafa yormadılar. İlimiz Vekilleri de yıllardır bir muamma halinde olan bu alan ile ilgili olarak ne olursa olsun anlayışı ile ilgilenmemişler ve bir an önce TOKİ yapsın nasıl yaparsa yapsın anlayışındalardır. Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Tüccarın işyeri ihtiyacının farkında değildir. Herkes pimi çekilmiş bir bomba gibi gördü. İleride sonuçları itibarı ile sizlere de olumsuz yansıması bulunacak yanlış olan bu proje uygulanacaktır. Lütfen engel olunuz…

Saygılarımla

AŞAĞIDAKİ HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Cumhur İttifakı zorda; MHP adayları çekiyor Vatan Partisi İstanbul BBB Adayı İlker Yücel
EYT’liler Burdur’da toplanıyor Başkan Ercengiz “Hodri meydan” dedi
EYT’lilerin hak kaybı giderilmelidir Salda Gölü Millet Bahçesine tepkiler yankı buldu
Dikta zihniyetin hukuk karşısındaki hali perişanı Göreve geldikten 6 ay sonra çatısı çökmüş bir garaj
Erdoğan’dan Burdur’da kritik açıklamalar Başkan Ercengiz’den miting gibi mahalle toplantısı
Seçim bu sefer çantada keklik değil 9’ncı Kitap Fuarı kitapseverlere kapılarını açtı

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.