Merhabalar Değerli Okurlar,
ENGELLİ KİMDİR?
Engelli tanımı, Engelli Kanununa göre;
Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybetmesi nedeni ile toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılama güçlükleri olan korunma, bakım, rehabilitasyon, danışmanlık ve destek hizmetlerine ihtiyaç duyan kişi olarak tanımlanmıştır.
Bu tanımdan yola çıkarak şunu varsayabiliriz ki, engelli bireylerin günlük hayatta karşılaştıkları zorluklar belirlenerek, özel gereksinimleri karşılandığında ve ihtiyaç duydukları hizmetler ve eşit erişim hakkını hedefleyen düzenlemeler sunulduğunda, toplumsal yaşama uyumları artacak ve “engellilik” durumu, “engellenmişlik” durumuna dönüşmemelidir.
Demek oluyor ki; kanununda bahsettiği gibi haklara riayet edip ”engellenmişlik” durumu yaratılmayıp, yapılan tüm düzenlemeler, engelli bireylerin yaşama hakkı göz önüne alınıp öyle düzenlenmeli ve yapılmalıdır……
O takdirde engelli sorunu diye bir sorun yaşanmayacaktır. Maalesef günümüzde yasalar çerçevesinde olsa da bu haklar göz ardı edilmekte ve sorunlar çığ misali katlanarak önümüze çıkmaktadır. Yapılan güzel işler yok mudur? Tabi ki de güzel şeylerde olmuyor değil.
Önümüzdeki günlerde yapılması gerekenlerden ve yapılanlardan bahsedeceğiz. Tabi ki sizlerin öneri ve sorularınızı da göz önüne alarak bu köşede sizlerle birlikte olmaya devam edeceğiz bize aşağıdaki e-mail adresinden ulaşabilirsiniz…
Görüşmek üzere hoşça kalınız.
E-posta adresimiz

engelsiz@kivilcimhaber.com.tr

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.