15 Temmuz’da sokağa çıkanların gerçeği

Orduyla birlikte darbeyi bastıran sokaktaki kitle sadece Reis’çiler ve AK Partililer miydi?

Cumhurbaşkanlığı’nın “10 Soruda 15 Temmuz” çalışmasının ortaya çıkardığı gerçek, Erdoğan’ı ve AK Partilileri üzecek

Cumhurbaşkanlığı “10 Soruda 15 Temmuz” adlı bir çalışma yaptı. 15 Temmuz ABD/FETÖ hain darbe kalkışması gecesi sokağa çıkan vatandaşların siyasi eğilimleri, sokağa çıkış gerekçeleri üzerinde yoğunlaşıldı. OdaTv’nin, “10 Soruda 15 Temmuz” çalışmasına ulaşan Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’ya dayandırdığı haberine göre sonuç, hiç de kamuoyunun bildiği gibi değil. Tam tersine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ve AK Partilileri üzecek, gerçeği tersinden bilen diğer partilileri şaşırtacak içerikte çıktı.

Kamuoyunda genel kanı, Amerikancı Gladyo yobaz terör örgütü FETÖ darbe girişimi gecesi kitlelerin sokağa Erdoğan’ın televizyonda telefondan sokak çağrısıyla çıktığı ve çıkanlar da Erdoğancılar ve sadece AK Partililer olduğu yönündedir. Bu sebeple 251 şehidin verildiği, Meclis’e varıncaya kadar birçok kurum ve kuruluşun bombalandığı kalkışmaya, kimisi “tiyatro” der; kimisi “Erdoğan’ın oyunu”; bir kısım şabloncu kafaya göre de 12 Mart ve 12 Eylül’e bakarak “böyle darbe mi olur” diye sorgular.

Ancak Cumhurbaşkanlığı’nın yaptırdığı “10 Soruda 15 Temmuz” çalışmasının sonuçları hem Erdoğan’ı hem de bu bilgisiz fikir sahiplerini üzecek nitelikte.

Çalışmanın verilerine göre, darbe gecesi MHP seçmeninin yüzde 65’i, HDP seçmeninin yüzde 58’i, CHP seçmeninin de yüzde 37,7’si sokağa çıktı.

DARBE GECESİNE İLİŞKİN DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Çalışmada, vatandaşların sokağa çıkma sebeplerine ilişkin soruya verilen cevaplarda, ilk sırayı yüzde 35 oranıyla “vatan için” cevabı alınırken, “Cumhurbaşkanına destek için” cevabını verenlerin oranı yüzde 10 oldu.

KİTLELER, AYDINLARDAN DAHA GERÇEKÇİ VE DOĞRUCU

Çalışmada, “darbeye giden süreç nasıl başladı” sorusuna, Kasım 2005 tarihinde yaşanan Şemdinli olaylarıyla ordudaki tasfiye sürecinin başlatıldığının belirtildiği ifade edildi.

Halkın, Şubat 2006 tarihinde Rahip Santaro cinayeti, Mayıs 2006’da Danıştay saldırısı, Ocak 2007 tarihinde Hrant Dink cinayeti, Nisan 2007’de Zirve Yayınevi katliamı, Haziran 2007’de Ergenekon operasyonları ve Haziran 2010’da Balyoz davası ordudaki tasfiye süreci olarak ifade ettiği belirtili. Temmuz 2010 tarihinde şike davasıyla Fenerbahçe üzerinden FETÖ’nün futbol sektörünü ele geçirme girişiminde bulunduğuna inanıldığı ifade edildi.

[3d-flip-book mode="thumbnail-lightbox" urlparam="fb3d-page" 
id="12654" title="false" lightbox="dark"]
Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.