15 Temmuz’un kritik komutanı Antalya İl Jandarma Komutanı oldu

15 Temmuz Amerikancı FETÖ darbe kalkışmasının kritik rol oynayan komutanlarından, Balyoz mağduru Albay Cengiz Yıldız, generalliğe terfi ettirilip Antalya İl Jandarma Komutanlığına atandı.

Jandarma Genel Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasını müteakiben Bakanlık ilk kez jandarma subayları için terfi ve tayin kararnamesi hazırladı. Bu kararnameyle Antalya İl Jandarma Komutanı da değişti. Antalya İl Jandarma Komutanına, albaylıktan tuğgeneralliğe terfi ettirilen Denizli İl Jandarma Komutanı Cengiz Yıldız atandı.

Aydınlık Gazetesi’nin DHA’ya dayandırdığı haberine göre, Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameyle 3 general bir üst rütbeye terfi etti. 14 albay tuğgeneralliğe terfi ederken 59 il jandarma komutanlığına yeni atama yapıldı. Kararname Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayından sonra 21 Temmuz Cuma gecesi Resmi Gazete’de yayınlandı. Kararname ile il jandarma komutanı değiştirilen iller arasında Antalya da yer aldı.

2011 yılında Balyoz davası kapsamında 3 yıl 5 ay 15 gün tutuklu yargılandıktan sonra beraat eden Jandarma Kurmay Albay Yusuf Kelleli, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Antalya İl Jandarma Komutanı olarak 18 Temmuz 2016’da göreve başlamıştı. Yaklaşık 1 yıl sonra bu görevinden alınan Kurmay Albay Yusuf Kelleli’nin yerine, bu kararnamede kıdemli albaylıktan tuğgeneralliğe terfi ettirilen Denizli İl Jandarma Komutanı Cengiz Yıldız atandı. Kıdemli Albay Yusuf Kelleli de Jandarma Genel Komutanlığı emrine alındı.

15 TEMMUZ GECESİ, ANKARA YOLCUSU

580 KOMANDOYU ÇARDAK HAVAALANINDA GÖZALTINA ALDIRMIŞTI

Daha önce 2005 ile 2009 yılları arasında Denizli Jandarma Komutanlığı’nda binbaşı ve yarbay rütbelerinde asayiş şube müdürü olarak görev yapan Cengiz Yıldız, Bolu İl Jandarma Komutanlığı’na atanmıştı. Albay Yıldız, 2014 yılında tekrar Denizli’ye döndü. 49 yaşında evli iki çocuk babası Yıldız, 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılmasında etkin rol oynamış, Ankara’ya gidecek 580 komandonun Çardak Havaalanı’nda gözaltına alınmasını sağlamıştı.

KELLELİ, BALYOZ MAĞDURİYETİNDEN

AÇTIĞI DAVADAN 1 MİLYON LİRA TAZMİNAT KAZANDI

Jandarma Kurmay Albay Yusuf Kelleli, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından Antalya İl Jandarma Komutanı olarak görev yapan Kıdemli Albay Ahmet Yurdagül’ün Antalya Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınması ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklanması sonrasında Antalya İl Jandarma Komutanı olarak atanmıştı. 18 Temmuz 2016’da Antalya İl Jandarma Komutanlığı görevine atanan Kelleli, 2011 yılında ‘Balyoz davası’ olarak bilinen davada toplam 3 yıl 5 ay 15 gün tutuklu yargılandıktan sonra beraat etmiş, Ankara 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açtığı maddi ve manevi tazminat davasında da toplam 1 milyon 55 bin lira tazminat kazanmıştı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir