ABD seçimleri karakolluk saptaması

Dr. Doğu Perinçek’in saptamaları: Dağın ardını görmek ve geleceği analiz ederek okumak

Vatan Partisi Lideri Dr. Doğu Perinçek’in seçimler esnasında yapmış olduğu ve ABD’de başlayan olaylar ve gidişat hakkında doğrulanan A-BD Başkanlık seçiminin yapıldığı gün ve ertesinde, ABD seçimlerinin karakolda biteceği saptaması şeklindeki- analiz ve öngörüleri dün gece sosyal medyada yeniden gündem oldu.

Dr. Doğu Perinçek’in seçim gecesindeki “ABD seçimleri karakolda biter” saptaması dün Trump taraftarlarının Kongre binasını basmalarıyla yeniden gündeme oturdu.

DAĞIN ARKASINI GÖRMEK VE GİDİŞATI OKUMAK, öngörülü olmak BÖYLE BİR ŞEY!

Biden’ın ABD Başkanı tanınacağı gün, yani dün Kongre Binasında yapılan toplantı esnasında Amerikan Kongresi’nin Trump taraftarlarınca basılması ve çatışmaların yaşanması, olaylarda 4 kişinin ölümü “darbe ve kalkışma” olarak nitelendirildi. Olaylar, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in ABD seçim sonuçlarının açıklandığı gece yaptığı analiz ve öngörülerini doğruladı.

‘İSTİKRAR DÖNEMİ BİTTİ, ABD’Yİ HALK HAREKETLERİ BEKLİYOR’

Perinçek’in 4 Kasım 2020’de CNN Türk’te Ahmet Hakan’ın programındaki konuşması sosyal medyada dün gece yeniden gündem oldu. Perinçek programda, “ABD seçimleri karakolda biter” demişti. Konuşmasının devamında Perinçek, “daha halk hareketleri var, Pentagon’u var… Ciddi bir ayrışmaya doğru gidiyorlar. Bu seçim bize, ABD’yi kendi içinde nelerin beklediğini de gösterdi. Kongresiyle, anayasa mahkemesiyle, yasalarla, hukukla problemlerin çözüldüğü, istikrarlı düzeni olan bir ABD vardı. Bu dönem sona erdi. ABD’yi önümüzdeki dönem halk hareketleri bekliyor. ABD’deki Hispanikler, Asyalılar, siyahilerin küresel salgın ve ekonomik krizle artan huzursuzluğu daha da şiddetli bir hal alacak. Kendi içindeki bu hareketler de ABD’nin başını ağrıtacak” değerlendirmelerinde bulunmuştu.

TRUMP-BIDEN ÇATIŞMASININ NEDENİ

“Karşımızda, savaşları kaybeden ve dolar imparatorluğu çökmekte olan bir ABD var” diyen Perinçek, sözlerini, “ABD, Ortadoğu’da kaybetti. Suriye ve Irak’ı parçalayamadı, sözde Kürdistanı yani 2. İsrail devletini kuramadı. Uzak Doğu’da Çin’e dişini geçiremedi. Dünyanın her yerinde kaybediyor. Trump, bu gerçeği gördü. ABD’nin askeri ve Dolar hegemonyası üzerine kurulu sisteminin bittiğini kabul etti. Trump’ın güvenlik danışmanlarının yazdığı raporlar da söze ‘ABD kaybetti’ diye başlıyor. Bu nedenle, kaybedilen savaşları sürdürmek yerine, kaynakları ABD içinde kullanmayı tercih ettiler. Bu açıdan, Trump’ın stratejisi daha gerçekçi. Amerikan hegemonyasının sonu geliyor. Biden kazansa da bu değişmez. Biden ve ekibinin üzerinde duracağı ekonomik zeminin ne halde olduğu belli. Elindeki silahlı gücün sınırları daralmış. Yine de saldırganlıkta ısrar ederse, bu kendileri için bir macera olur. Tabii bu kez daha ağır mağlubiyetler yaşarlar. Sonuç olarak, ABD büyük bir çıkmazda, Biden da ve haritadaki mavi kesimlerin desteklediği siyasetler de bu çıkmazı temsil ediyor” şeklinde sürdürdü.

‘ABD’DE SİLAHLAR KONUŞUR’

Öte yandan Dr. Doğu Perinçek, ABD seçiminin yapıldığı gün de, Ulusal Kanal ekranından, “lütfen arşivinize bu söylediklerimi kaydedin. ABD seçimlerinden sonraki gelişmeleri izleyelim. Seçim sonuçları kabul edilir edilmez, silahlar konuşmaya başlar. ABD içinde çatışmalar olursa kimse şaşırmasın. ABD seçimleri karakolluk. Trump ve Biden’ın açıklamalarında orduya yönelik mesajlar var. Pentagon’daki generaller arasında ihtilaflar çıkabilir” saptamalarında da bulunmuştu.

‘ABD, DÜNYAYLA DENGELİ İLİŞKİ KURMAK ZORUNDA’

Ekonomik ve siyasi gelişmelere bakarak, ABD’nin, “hem Türkiye hem de dünyanın diğer ülkeleriyle dengeli bir ilişki kurmak zorunda kalacağı”nı, “Amerikan ekonomisinin gerilemesi ve askeri üstünlüğünü kaybetmesi”nin bunu dayattığını ifade eden Dr. Perinçek, “dünyada satın alma gücü paritesine baktığımızda Çin, ABD’yi sollayarak birinci ülke oldu. 1960’larda dünyanın toplam üretiminin yarısı ABD’deydi, şimdi ise bu oran yüzde 15’te. İkinci Dünya Savaşı süreci ve sonrasında dünyayı atom bombası ve diğer silahlarıyla tehdit eden bir ABD vardı. Şimdi ise Çin ve Rusya gibi rakipleri karşısında dünyaya öyle bir efendilik yapamıyor. Eskiden olduğu gibi dünyayı terörize edecek askeri üstünlükten yoksun durumda” tahlilini yapmıştı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir