Adaleti mumla aradığımız günlerdeyiz

Cumhuriyet Meydanında toplanan CHP’liler adalet ve Enis Berberoğlu’na özgürlük istediler.

Eğitim Sen ve Eğitim İş destek verdi.

Kuzey Irak’ta bağımsız Kürdistan için halk oylamasına gitmeye hazırlanıldığı, Batı ve ABD’nin Türkiye’nin üzerine çullandığı bir dönemde, Anayasanın ve yasaların açık hükümlerine aykırı olan ve iç cepheyi zayıflatan İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması olayını ülke çapında ve ilimizde protesto etmek ve Berberoğlu’nun derhal serbest bırakılmasını sağlamak için alanlara inen CHP’liler, adalet ve Enis Berberoğlu’na özgürlük istedi. Eyleme Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de katıldı. Eğitim İş ve Eğitim Sen’li öğretmenler de eyleme destek verdi.

Önce basın açıklaması yapan CHP’liler ardından bir saatlik oturma eylemi yaptı.

Basın açıklamasını yapan CHP İl Başkanı Barış Ayten, “adaleti mumla aradığımız günleri yaşıyoruz” dedi.

Ayten şöyle konuştu:

Adaleti mumla aradığımız günlerdeyiz. Bugün mumla aradığımız ADALET için meydanlardayız.

Sözlerime başlarken, eğer bir bedel ödenecek ise önce biz ödeyeceğiz diyerek Adalet için, Özgürlük için Ankara’dan İstanbul’a Adalet yürüyüşü başlatan, şuan elinde ADALET yazısı ile yollarda olan Sayın Genel Başkanımızı selamlıyorum.

Değerli Basın Mensupları ;

Bugün ortaya çıkan tablo 20 temmuz darbesinin ortaya çıkardığı tablodur. Asıl suçluların yargılanmadığı, masum insanların, gerçekleri söyleyenlerin ve muhaliflerin hapsedildiği bir süreci yaşıyoruz.

İstanbul Milletvekilimiz Sayın Enis BERBEROĞLU, yıllarını medyaya ve cumhuriyetin değerlerine adamış bir gazeteci aynı zamanda ahlaklı Atatürkçü bir milletvekilidir.

Somut hiçbir delil olmaksızın 25 yıl hapse mahkum edildi. Bu tutuklama kararı, HAYIR bloğunda olan, Demokrasi ve Cumhuriyet Değerleri yaşasın diyenlere bir gözdağıdır.

Bu karar, Atatürk devrimlerinin ve Atatürk Cumhuriyetinin yılmaz savunucusu Cumhuriyet Halk Partisine bir gözdağıdır, Bu karar; Faşizmin yurtseverlere bir gözdağıdır.

Bu gözdağından biz korkar mıyız? Bu gözdağından biz yılar mıyız?

Bir kez daha yüksek sesle hatırlatalım. Biz Kuvai Milliye’nin devamıyız. Biz Mustafa Kemal’in neferi, Cumhuriyetin bekçileriyiz. Tarihte olduğu gibi ne sizlere ne de sizin uyguladığınız faşizme boyun eğmeyiz. Bu kararı verenler, Bu kararın altında kalacaklardır.

Türkiye basın özgürlüğünde son sıralarda yerini almışken, gazeteciler aydınlar cezaevlerine atılmışken, demokrasinin zerresi ülkemizde kalmamışken, darbecileri bu noktaya getirenler, sokaklarda tankları yürütüp gökyüzünden savaş uçaklarının bombalar atmasına sebep olanlar ve Pensilvanya’ya gidip Fetönün elini eteğini öpüp, hatıra resmi çektirenler sokaklarda gezerken, yürütmenin talimatıyla milletvekilimizi tutuklayanların gözdağı beyhudedir. Çünkü mahkeme kararlarının meşruluğu, kamu vicdanındaki karşılığı ile doğru orantılıdır.

BAĞIMSIZ YARGININ GÜCÜNE DAYANMAYAN ADALET ACİZ, ADALETE DAYANMAYAN YARGI ZALİMDİR

Muhalif milletvekilini hapse atmak ‘ Ben bu ülkeyi yakmak istiyorum ‘ demektir. Adaletsizliğe itiraz eden değil, adaleti yok eden sorumludur. Tarih bunu hep böyle yazmıştır.

Sayın Genel Başkanımız bir meşale yakmış ve direnişi başlatmıştır. Yurdun her yanında; En başta biz Cumhuriyet Halk Partililer olmak üzere tüm yurtseverler, Adalet için, Özgürlük için direneceğiz ve AKP’nin faşizmini alaşağı edeceğiz.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir