“Adam kazandı”nın perde gerisi

Küçükkaya’dan İnce’ye cevap var: Çıkıp kameralar karşısında konuşsaydın!

Seçimi kaybettiğini anlayınca ortadan kaybolan ve suskunluğa bürünen Muharrem İnce’ye Twitter’dan ne düşündüğünü soran, cevabını da “adam kazandı, kabul ediyorum” diye cevap alınca bunu televizyonda kamuoyun a duyuran gazeteci ve televizyoncu Küçükkaya’ya “arkadaşça söylemiştim, yayınlayacağını ne bileyim” diye sitem eden İnce’ye cevap: “Off the record” diye bir deyim vardır; aksi takdirde çıkıp açıklama yapsaydın!

Gazeteci İsmail Küçükkaya, Muharrem İnce’ye, “çıkıp kameraların karşısında da konuşmalı ve mesajını vermeliydi. Bana mesajı verdikten sonra da pekâlâ bunu yapabilirdi. O kadar bekledi, sustu, kayboldu. Kabahati şimdi niye başkasında arıyorsun” diye cevap verdi.

“ADAM KAZANDI”

FOX TV gazetecilerinden İsmail Küçükkaya, dün gece sandıklardaki son durumla ilgili Muharrem İnce’ye ne düşündüğünü sormuş, İnce’den aldığı “adam kazandı” yanıtını kamuoyuna duyurmuştu. Muharrem İnce’nin seçim sonuçlarını bir gazeteciye gönderdiği mesajla açıklaması, seçmenlerinin tepkisini çekmişti. Bugün basın toplantısı düzenleyen Muharrem İnce’ye basın mensuplarından “Adam kazandı’ mesajı da soruldu. Küçükkaya’yı eleştiren İnce, “orada bir hatam oldu, onu kabul edeyim. Ben İsmail Küçükkaya’ya arkadaşça mesaj attım. Onun haber yapacağını tahmin etmedim. Benim gibi deneyimli siyasetçinin bunu yapmaması gerekirdi. Vatandaşlarımızın bunu bir tweetle öğrenmemesi gerekirdi. Onu haber yapacağını düşünmediğim için, demek ki gazetecilerle dost olurken daha dikkatli olmak gerekiyormuş. Hata benim, bir hata yaptım o konuda. Özür diliyorum o konu için” dedi.

İnce’nin açıklamaları üzerine Küçükkaya’dan jet cevap geldi. Sosyal medya hesabından İnce’ye cevap veren Küçükkaya, “kamuoyunu zorunlu açıklama” diyerek şunları söyledi:

1- Seçim gecesi canlı yayındayım. Saatler 00.37 olmuş. Herkes konuşmuş, İnce susuyor. Kayıp. Herkes merak ediyor ‘nerede’ diye…

2-İnce’ye yazdım, ‘neredesiniz? Ne diyeceksiniz?’ Yanıtı şu oldu; “Adam kazandı.” Elbette bunun haber değeri var… Erdoğan ve Bahçeli konuşmuş. Herkes İnce’nin ne diyeceğini merak ediyor. Bu haberdir. Seçimin sonucunu 00.37’de kabul etmiş. Haber değil mi?

Ayrıca hemen hemen aynı dakikalarda İnce gibi Bülent Tezcan da canlı yayında birbirine çok yakın açıklama yapıp, sağduyu çağrısında bulundular.

Böyle bir açıklamayı seçim gecesi duyurmayacak kişiye gazeteci denir mi?

İnce şunu yapmalıydı: Çıkıp kameraların karşısında da konuşmalı ve mesajını vermeliydi. Bana mesajı verdikten sonra da pekâlâ bunu yapabilirdi. O kadar bekledi, sustu, kayboldu. Kabahati şimdi niye başkasında arıyorsun.

Ayrıca… İnce, gazeteciye bilgi verdikten sonra ‘bunu kullanma’ diye uyarabilirdi. “Off the record” (kayıtdışı) notunu düşebilirdi. Yapmadı. Seçim gecesi bir Cumhurbaşkanı adayının söylediği herşey -o uyarıyı yapmadığı sürece/ haberdir.

İnce bu incelikleri bilir. Nitekim kendisinin CHP’nin C.B. adayı olacağını kamuoyuna ben duyurmuştum. Kaynağım İnce idi. Bazı özel bilgileri vermişti, özel uyarılarda bulunmuştu. Riayet ettim. Bunları bilir. ‘Adam kazandı’ derken de ‘yazma/konuşma’ diyebilirdi.

Şimdi bana bir tek gazeteci çıksın ve desin ki; “seçim gecesi C.B adayı İnce ortada yok. Saatler 00.37. Herkes onu merak ediyor. Ve kendisine soruyorsunuz. O da ‘adam kazandı’ diyor. Ben bunu haber yapmam. Bilgiyi kendime saklarım” bunu söyleyecek gazetecileri! göreyim.”

Hulki Cevizoğlu da konuya şöyle cevap verdi:

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.