Ağustos Meclisi sıcak geçti

Bir aylık tatilden sonra toplanan Burdur Belediye Meclisi sıcak geçti. Yoğun tartışmaların yaşandığı Meclis toplantısında, Belediye kaynaklarının parti çalışmasına harcandığı iddia edilen posta harcamasından, seçim çalışmalarında Belediye kaynaklarının kullanıldığı ithamlarından yeni hastane ve yatırımların engellenmesine kadar birçok konuda Başkan Ercengiz verdi veriştirdi. Özellikle posta skandalı açıklamasına verdiği cevap ve gösterdiği belgelerle, açıklamayı yapan AK Parti Merkez İlçe Başkanı Okan’ın kaldırdığı taşı ayağına düşürmesine ve mal bulmuş mağribi durumuna düşmesine sebep oldu.  AK Parti adına hazırlanan metni okuyan Samet Güneş, önce siyasi partilerin iç içlerine müdahale etti; ardından tepki gelince özür diledi. Okuduğu metin siyasi bir beyannameye benzediği için büyük tepki aldı, tartışmalara sebep oldu. Öte yandan kabak yerel basının başında patladı. Güneş, “yerel basınımız, bir süredir AK Parti’nin sizinle ilgili olarak eleştirileri ve muhalefeti, ne yazık ki Burdur’da ayrımcılığa, kutuplaşmaya ve en önemlisi de siyasi kriz sebebiyle Burdur’da hayata geçecek proje ve yatırımların durmasına sebep olduğu gibi bir algı yaratmaya çalışıyor” dedi.

Ağustos ayı Meclis toplantısı sıcak geçti.

Yoğun tartışmaların cereyan ettiği Meclis toplantısının açış konuşmasını yapan Başkan Ercengiz, önce Haziran ve Temmuz ayları Belediye icraatları hakkında detaylı bilgi sundu.

Ardından iki aydır yapılan yerli yersiz eleştirilere cevap verdi.

Devletin imkânları iktidar partisince her seçimde tepe tepe kullanılırken, hükümetin özellikle 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde devletin sırtından yapılan seçim harcamaları yüzünden tarihinde görülmemiş derecede devasa bütçe açığı vermesi olgusuna rağmen Başkan Ercengiz’in, 23 Haziran seçiminde İstanbul’daki Burdurlu vatandaşlara Belediye kaynaklarını kullanarak broşür gönderdiği, 9 bin 900 lirayı Belediye bütçesine yüklediği iddiasına karşı Başkan Ercengiz, gerçeği belgeleriyle açıklayınca AK Parti Merkez İlçe Başkanı mal bulmuş mağribi durumuna düştü.

Başkan Ercengiz, BİMTAŞ’ın zarar ettirildiği ve borca batırıldığı iddialarına karşı ise gerçeğin korkusuzluğu ve cesareti içinde hodri meydan çekti. Meclis’e BİMTAŞ’ın 2004’ten itibaren bütün hesaplarının incelenmesi için komisyon kurma kararı aldırdı.

Burada yoğun tartışmanın arasında önemli bir gerçek de açığa çıktı. BİMTAŞ’ın zarar ettirildiği ve aşırı borç batağına sokulduğu ithamları tartışılırken Cumhur İttifakı MHP kanadından Meclis üyesi Mali Müşavir Cihat Çavuşoğlu söz alıp konuşurken 2014 yılındaki BİMTAŞ gerçekleri üzerinde açıklamalarda bulundu. O dönemde BİMTAŞ’ın borç batağında debelendiği ve boğulduğu kamuoyunda yoğun olarak tartışılıyor, özellikle 1 milyon 700 bin liralık bir meblağın karşılığının olmadığı belirtiliyordu. Belgesiz satışlardan sözediliyordu. Örneğin akaryakıt istasyonunda veresiye defterinde “Üçteker Osman’a 300 liralık benzin” gibi ibaretlerden bahsediliyordu. Çavuşoğlu, kurulan komisyonda görev yaptığını, BİMTAŞ’ın durumunu Sabahattin Akkaya’ya ilettiklerinde şok olduğunu, şirketi bu duruma düşürenlerin bunun hesabını vermeleri gerektiğini söylediğini, savcılığa gidilmesi gerektiğini ısrarla söylediği ifade etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir