AKP Hükümeti’nin kendi kalesine atmaya çalıştığı gol

İktidara güz aylarında erken seçime karar vermişken birkaç ay içinde tavır değiştirten ekonomik kriz, ciddi boyutlarda; el yakıyor.

AK Parti Hükümeti, halkı hayattan bezdiren hayat pahalılığını bir türlü durduramıyor.

İşsizlik çığ gibi; siyasi güç eritiyor.

Siyasi iktidar güneşte eriyen kartopu gibi, gittikçe güç kaybediyor.

Cumhur İttifakı’ndan uzaklaşan vatandaşlar, gayrimilli uygulamaları yüzünden halka güven veremeyen muhalefete de gitmiyor; tarafsızlarda birikiyor.

Bu şartlarda AK Parti Hükümeti’nin, ABD ve hempalarının halkı, sürüklemek isteyip de beceremediği “Tayyip’ten kurtulalım da kim gelirse gelsin!” anlayışına mecbur kılacak yanlış politikalarının ardı arkası kesilmiyor.

Şimdi de son zamanlarda kaos manivelasına dönüştürülmeye çalışılan mülteci sorununda –Suriyeliler- ve Suriye konusunda halkın onaylamayacağı ve külliyetli bir fatura keseceği, Türkiye’nin başını belaya sokacak, ekonomik krizden çıkışın önemli malzemelerinin sağlanabileceği komşularla arasını açacak çarpan etkisi yüksek bir yanlışa sürükleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı, 5 milyon civarında olduğu belirtilen ve son zamanlarda iç karışıklık malzemesi olarak kışkırtılmaya elverişli hale gelen Suriyelilerin ülkelerine geri dönmeleri konusunda uygulanacak yöntem yoğun olarak tartışılıyor.

100 binlerce briket ev ve yerel meclisler…

Vatan Partisi Lideri Dr. Doğu Perinçek’in ülkemizin “başını belaya sokacağı”nı ve “Suriye’yi böleceği”ni ifade ettiği “yerel meclis” çalışmaları konusunda okkalı bir çıkış da Aydınlık Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel’den geldi.

Yücel, dünkü Başyazısını bu konuya ayırdı.

Ak Parti’nin kaldırdığı bu taşı ayağına düşürmek üzere olduğunu ifade etti.

İlker Yücel’in ilgili yazısını aşağıda KıvılcımHaber okuyucu ve izleyicilerinin ilgi ve bilgilerine sunuyoruz.    

Ak Parti’nin kaldırdığı taş

Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan gibi ABD siyasetlerine göbekten bağlı isimlerin, yönetim kademelerinden uzaklaştırılmalarının ardından, her alanda olduğu gibi, dış politikada da yeni sürecin adımları atıldı. Sorunların üst seviyede olduğu Mısır’la bile görüşmeler başladı. Fakat sıra bir türlü Suriye’ye gelmedi. Türkiye kaybederken başkaları kazandı. Manzaraya bakalım:

  • ABD, Suriye’nin üçte birini işgal etti.
  • PKK, Suriye’nin kuzeyindeki alanların yanı sıra Rakka ve Deyrizor gibi büyük Arap kentlerinin yönetimini de ABD desteğiyle eline aldı. PKK’nın günlük 420 bin dolar petrol gelirinin olduğu hesaplanıyor.
  • Ülkemizin kaynakları, enerjisi, üretimi büyük hasar gördü. İhracat yaptığımız 11 ülkeye mal gönderemez olduk. Suriye üzerinden ayda ortalama 9 bin TIR’la ihraç malı taşıyorduk şimdi ABD TIR’larla PKK’ya silah taşıyor.
  • Binlerce Mehmetçik Suriye’nin kuzeyinde. Askeri harcamalar en üst seviyede.
  • Türkiye’deki 5 milyona yakın sığınmacı üzerinden kışkırtmanın yapılmadığı gün yok. Barutun üzerine ateşle koşan siyasetçiler var. Milyonlarca insan ‘istila ve işgal’ gibi gerçek dışı ifadeleri doğru zannediyor.
  • İdlib teröristlerin toplanma merkezi oldu. Sınırımızın dibinde.
  • IŞİD benzeri örgütler Türk ordusuna saldırının pususunda.

Maddeler çoğaltılabilir.

Suriye yönetimi geri dönüş için af çıkarmışken, Suriye ordusu PKK’ya operasyonlarını artırmışken, Şam kapısındaki diplomasi kuyruğu uzuyorken Ankara daha ne bekliyor?

Türk milleti, ülkemize zarar verecek Suriye’de ‘yerel yönetim’ çalışmalarına, üstelik ekonomik zorlukların katlanarak büyüdüğü bir süreçte, tepkisiz kalır mı? Kalmaz!

Taş elde ağırlaşır. Ak Parti kaldırdığı taşı ayağına düşürmek üzere. Yavaşça yerine koyma seçeneği de var. Suriye’yle ilişkileri başlatan Türkiye hem sınırını güvenlik altına alır hem de ekonomik sorunlarını hafifletir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.