Albay Cevdet hemşerimiz!

İzleyenleri gözyaşlarıyla ekran başına kilitleyen “Vatanım Sensin” dizisinin başkahramanı Albay Cevdet’in Burdurlu olduğu ortaya çıktı. Hemşerimiz olduğu ortaya çıkan Vatanım Sensin dizisinin başkahramanı Albay Cevdet –işgal İzmir’inde Anadolu ihtilalcileri adına casusluk yaptığını bilmediğinden Yunan işgal güçleriyle düşüp kalktığından dolayı İzmir halkının “gavur Mümin” lakabıyla andığı J. Albay Mümin Aksoy- Yunan güçlerinin İzmir’i işgal sürecinin başlarında Burdur’da yaşayan babası ölünce miras işlerini halletmek için izin alarak bir süre Burdur’a geldiği belirtilmektedir.

Aydınlık Gazetesi’nde yayınlanan “Genelkurmay Belgelerinde Albay Cevdet”’ yazı dizi, 2 Kasım 2017 tarihli “Unutulan Kahraman” bölümünde bir gerçeğin ortaya çıkmasını sağladı. İzmir’de işgal ordusunun Yunan ana karargâhında yaptığı casusluk sayesinde gönderdiği bilgilerle Anadolu’daki vatanseverlere büyük yararlar sağlayan Albay Cevdet namıyla İzmir’de bir dönem “Gâvur Mümin” diye aşağılanan J. Albay Mümin Aksoy, tıpkı Vatanım Sensin dizisinde olduğu gibi Genelkurmay Belgelerini inceleyerek yazan Emekli Korgeneral Hüseyin Işık’ın yayınladığı “Unuttuğumuz Bir Kahraman: Mümin Aksoy” adlı eserle tarihteki layık olduğu yerini aldı. Aydınlık’ın anılan esere dayanılarak ve Mümin Aksoy’un kendi ifadeleriyle anlatılan yazı dizisinin 2 Kasım 2017 tarihli Unutulan Kahraman bölümünde, J. Albay Mümin Aksoy’un Burdurlu olduğu, ailesinin ilimizde ikamet ettiği ortaya çıktı.

Yunanlıların İzmir’i işgal ettikleri sırada İzmir Jandarma Alay Erkan Bölüğü’nde görevli olan, İzmir’deki 17’nci Kolordu subayları bir Yunan vapuruyla İzmir’den ayrılıyorlarken, Jandarma Genel Komutanlığı’nın emrine uyarak milli casusluk için İzmir’de kalan, ancak Yunanlılarca Jandarma subaylarının da İzmir’i terketmeleri istendiğinde İzmir’de kalmak için çırpınan, bunun için 10 günlük izin alan Jandarma Albay Mümin Aksoy’un bu izin esnasında Burdur oturan babasının öldüğü, miras işlerini halletmek için ilimize geldiği belirtilmektedir.

 

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir