Alparslan Ali Can Okulu Milli Eğitime devredildi

Valilik Makamında düzenlenen protokol imza töreninde, mülkiyeti Necati Can’a ait olan taşınmaz ve üzerindeki okul binası eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere bedelsiz olarak Maliye hazinesine devredilmesi ile ilgili protokol Vali Şerif Yılmaz, Hayırsever Necati Can ve İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Bayram tarafından imzalandı.

Hayırsever Necati Can’ın merhum oğlunun isminin verileceği eğitim kurumu Alparslan Ali Can Bilim Sanat Merkezi olacak.

Protokol kapsamında okul binası idarece Bilim ve Sanat Merkezi ve/veya ihtiyaç duyulacak diğer eğitim hizmetlerinde kullanılabilecek.

Protokol imza töreninde konuşan Necati Can, “devir süreciyle ilgili Sayın Valimize teşekkür ediyorum bu konudaki ilgisinden yakın çalışmalarından dolayı. Kısa sürede sıkıntımızı çözdü.” dedi

Vali Yılmaz’da “hayırseverimize teşekkür ediyorum. Temmuzun başında biri olabilir bu okulu mühürleyip tahliye etmiştik önceki kiracıyla ilişkisini kesmiştik. O yazıyı imzalamakta bana nasip olmuştu, kısa sürede devir protokolü imzalamakta bize nasip oldu” dedi.

Vali Şerif Yılmaz konuşmasının devamında “Necati bey ilimizin yetiştirdiği mümtaz insanlardan bir tanesi. Okulumuzu mevcut hali ile Milli Eğitim Bakanlığımıza devrediyor. Yine anısına yaptırdığı okulu evladı Rahmetli Alparslan Ali Canın ismini bahşedeceğiz. Bu kurum burada durduğu sürece Alparslan Ali Can ismi orada bulunacak. En büyük yatırım insana yapılan yatırımdır. Başka ne yaparsanız yapın insana yapılan yatırımla boy ölçüşemez. Fabrika kurarsınız bugün vardır ama yarın kalkabilir. Ama burada yetiştirdiğiniz insanlar ömür boyu hizmet ederler. Burası daim ve kaim olduğu sürece burası insan yetiştirecek bir eğitim kurumu olarak devam edecektir. Zaten amacı da o. Burdur da yetişen biri olarak Burdur’daki arkadan gelen neslinde aynı şekilde yetişmesi Ülkeye, Devlete, Millete özellikle devletine, milletine bayrağına saygılı bunun içinde gerektiğinde canını feda edebilecek derecede Ülkesine bağımlı insanlar yetişmesi için o okulu Milli Eğitime tahsis ediyor. Tabi bu kısa sürede hemen gerçekleştiği içinde biz ilk planda Bilim Sanat Merkezi ki bu aslında ilk düşündüğü hedefin belki ötesinde oldu. Çünkü bilim sanat merkezinde bizim seçilmiş çocuklarımızın eğitiminin ve özellikle takviyelerinin yapıldığı bir kurum. O nedenle de diğer alanları da hep birlikte inşallah ihtiyaçlar doğrultusunda kullanmış olacağız. Malum Eğitim Öğretim başladı. Bunu kısa sürede çözmüş olduk. Ben hayırlı olsun diyorum. Eğitime destek kampanyası çerçevesinde yapılan bu desteğin diğer hayırseverlere de örnek olmasını diliyorum. Bu benim Burdur da imzalamış olduğum ilk eğitime destek kampanyası protokolüdür. Benim içinde ilkti teşekkür ediyorum” dedi.

Hayırsever Necati Can yaptığı konuşmada “ İnşallah bu güzel okulumuz ki çok özel yapıldı mimarisi Burdur’umuza hayırlı olacaktır. Bütün temennimiz eğitimimiz güçlensin gençlerimiz güzel yetiştirilsin Ülkemize Burdur’umuza faydalı olsunlar. Sayın Valimize teşekkür ediyorum bu konudaki ilgisinden yakın çalışmalarından dolayı. Kısa sürede sıkıntımızı çözdü. İnşallah ben gerçekten Burdura hayırlı olacağına inanıyorum ancak Burdurluların da bu tür faaliyetlere sahip çıkmalarını özellikle rica ediyorum. Tahliye davası çoktan bitmişti. Sayın Valimizde biraz önce bahsettiği gibi kimse ilgilenmediği için kendileri ilgilendi ve kısa sürede konuyu çözdü. Dolayısı ile bizde kavga gürültü etmeden çözelim demiştik. Gerçekten güzel bir şekilde çözüldü inşallah Bundan sonra bütün beklentilerimiz bizim gençlerimizin eğitime olan bağlılıklarını devam ettirmeleri ve bu konuda Burdur temsil edecek yeni neslin yetişmesi. Okul binasını yaptırmak çok önemli bir şey değil. Esas olan orada eğitim gayretli ve iyi niyetli öğretmenler ve yöneticiler tarafından devam ettirilmesi. Türkiye de birçok binalar yaptırılıyor. Dolayısı ile ben en çok burada öğretmenlerimize önem veriyorum. Öğretmenlik çok özel bir meslek bütün öğretmenlerimize ben saygı duyuyorum. İhmal etmesinler. Tüm Türkiye’nin geleceği, gençlerimizin eğitimi onların gayretleri ile gerçekleştirileceği için ben diyorum ki gruplaşmadan taraf tutmadan ülkemize devletimize bağlı yeni nesillerin yetiştirilmesi gerekiyor. Biz öğretmenlerimize çok değer veriyoruz. Onlarda mesleklerinin değerini bilsinler” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir