Amiraller bildirisinde CFR-NATO izine dikkat çekildi

104 amiralin yayımladığı bildiri üzerine tartışmalar sürüyor. Bu tartışmalar üzerine Ulusal Strateji Merkezi (USMER) Başkanı Utku Reyhan sosyal medya üzerinden bildirinin NATO bağlantısı üzerine açıklama yaptı.

104 amiralin imzasıyla yayınlanan Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ne ilişkin bildiri kamuoyunda bomba etkisi yaptı. Her kafadan bir sesin çıktığı bir kaos ortamına vesile oldu. Siyasetin birçok kesiminden tepkiler gecikmedi. İç cephe sarsıldı. Bildiri yayınlandıktan bir süre sonra Cumhuriyet Başsavcılığınca bildiri ve imzalayan amirallere soruşturma açıldı.

Bu gelişmelerden ardından akşamüstüne doğru Ulusal Strateji Merkezi (USMER) Başkanı Utku Reyhan sosyal medya hesabından bildiriye ilişkin açıklamalarda bulundu. Bildirinin Atlantik bağlantısına dikkat çekti. Bazı belgeler paylaştı.

Reyhan, bildiriyi imzaya açan kişinin E. Tuğamiral Ergun Mengi olduğunu ifade etti.

BİLDİRİDEKİ CFR -NATO İZİ

Reyhan, Amiraller bildirisini imzaya açan kişinin E. Tuğamiral Ergun Mengi olduğunu, gelen bilgilerin ilk sırasında rütbece ondan büyükler olsa da onun isminin olduğunu belirtti.

Ergun Mengi’nin,  Global İlişkiler Forumu (Global Relations Forum/ GİF) isimli STK’nın 150 civarındaki üyesinden biri olduğunu belirten Reyhan, GİF’in, ABD ve AB’de görev yapmış diplomat ve askerlerle (Koçlar, Sabancılar, Doğanlar vb. gibi) Türkiye’nin önde gelen iş insanlarının oluşturduğu elit bir yapı olduğunu, sitelerinde üyelerinin açıkça görüldüğünü, ortak özelliklerinin Batıcı/ Atlantikçi olduğunu,  GİF’in bağımsız bir yapı olmadığını,  ABD Dış İlişkiler Konseyi (Council on Foreign Relations -CFR’nin) Türkiye şubesi olduğunu vurguladı.

Utku Reyhan, bildiriyi imzalayan Atatürkçü amirallerin bildiriyi önlerine koyan şahsın kim olduğundan haberlerinin olup olmadığını sorguladığı Twitter’inde, “ölümüne NATO’cu” bir şahsiyee işaret ediyor ve bu şahsın güney sınırlarımızda dinci örgütler olacağına “laik yapısı”yla dikkat çektiğini ileri sürdüğü YPG’nin tercih edilmesini salık verdiğini belirtiyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir