Anıtlarımız yeni kaidesine taşındı

Bir süre Burdur gündemini meşgul eden Cumhuriyet meydanındaki Atatürk Anıtında bulunan figürler, yeni düzenlemenin 10 metre yan tarafına, iki havuz arasındaki yeni kaidesine SDÜ’lü iki akademisyenin gözetiminde taşınmaya başladı.

BİR TOPLUİĞNENİN BAŞINDA KAÇ PERİNİN DANSEDEBİLECEĞİ TARTIŞMASI

Burdur Belediyesi geçen yıl yaz aylarında Burdur’da 20 yıllık yeni bir kent meydanı tasarısını hayata geçirmeye karar vererek, hazırlanan üç projeyi halkoyuna sundu. Yapılan anket sonucu en çok oy alan projenin uygulanmasına geçildi. Ancak kamuoyunda meydandaki anıtların başka yere taşınacağı, onun yerine yeni bir Atatürk Anıtı yapılacağı anlaşılınca yoğun bir tartışma yaşandı. Mevcut anıtlarımızın yerli yerinde kalması isteniyordu. Anıtlar Kuruluna şikâyette bulunulunca Valilik devreye girdi. Uzun tartışmaların sonucunda Valiliğin yaptığı bir anket sonucu halkın anıtların yerinde kalmasını istediği anlaşılınca, bir topluiğnenin başında kaç perinin dansedebileceği tartışması da son buldu.

Meydan düzenlemesi hızla sonuçlanamaya doğru gitti.

Anıtlarımızın yeni platformu hazırlanınca Süleyman Demirel Üniversitesinden iki akademisyen gözetiminde taşınma işlemi başlatıldı.

Bugün Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, anıtlarımızın taşınma işlemini yerinde inceledi.

CHP Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek ve Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer’in eşlik ettiği Başkan Ercengiz incelemenin ardından yaptığı açıklamada, “Cumhuriyet Meydanı yenileme çalışmalarımızda artık yavaş yavaş sona geliyoruz. Uzun süredir Burdur gündemini meşgul eden anıtın taşınmasıyla ilgili yapılan girişimler sonucunda artık taşınması işini yapıyoruz. Süleyman Demirel Üniversitesi’nden iki akademisyen hocamız gözetiminde anıtlar büyük bir titizlik ile yeni düzenlediğimiz kaideye bugünden itibaren sökülüp taşınmaya başladı. Eğer bir aksilik olmaz ise birkaç gün içerisinde yeni yerinde anıtlarımızı sergileyip bu kaideyi de ortadan kaldıracağız. Cumhuriyet Meydanınızın istediğimiz güzel ve geniş görüntüsü ile Burdur halkımızın hizmetine sunmayı planlıyoruz” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.