Araçlar, çekici ile habersiz çektirilebilir mi?

Burdur Valiliği Yazılı Bir Açıklamayla Konuya Açıklık Getirdi

Burdur’da can yakan, vatandaşı perişan ve mağdur eden ana arter ve caddelerde yoğun trafiğin içinde yakıcı bir sorun haline gelmiş olan park sorunu konusunda Burdur Valiliği yaptığı yazılı açıklamayla açıklık getirdi. Burdur Valiliği yaptığı açıklamada çekiciyle araç çekilmesinin yasal olduğunu vurguladı.

Burdur’da ana arter ve caddelerde yoğun trafiğin içinde yakıcı bir sorun haline gelmiş olan park sorunu can yakıyor; vatandaşı perişan ediyor, mağdur ediyor. Özellikle Gazi Caddesi, Atatürk Caddesi ve eski Adliye Caddesi bu konuda başrollerde bulunmaktadır. Park yasağına rağmen anılan caddeler boyunca yasağı ihlal ederek park etmiş araçlara dokunan olmuyor. Tam tersine park yasağına rağmen parketmiş aracın yanına yasak olmadığı halde dörtlü flaşörlerini yakarak duraklama yapmış araçlar polisin ve zabıtanın hedefinde oluyor.

Bu kapsamda zaman zaman çektiricilere çektirilen ve ceza yazılan araç sahipleriyle ilgili haberler basında yer alınca konuyla ilgili Burdur Valiliği bir açıklama yayınladı. “ilimizde son zamanlarda trafikten çekici vasıtasıyla çektirilen araç sahiplerine, bilgi verilmeden çektirildiği, park yasağı levhası olmamasına rağmen otobüs duraklarından araç çektirildiği vb. şekillerde kamuoyu paylaşımları olduğu görülmüştür” denilen açıklamada, “trafik akışını olumsuz yönde etkileyen”, “trafik güvenliğini tehlikeye düşürecek araçların çektirilmesi”nde takdirin ve iradenin, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre hareket eden trafik zabıtasına ait olduğunu belirterek topu Belediye’nin üzerine attı. Oysa anılan yasada zabıtayla birlikte son zamanlarda kent içi trafikten el çekmiş olan trafik polisi de sorumluluk taşımaktadır.

Açıklamada taşıtların hangi hallerde çektiriciye çektirileceği şu şekilde belirtildi:

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu 60 ve 61. Maddelerinde;

Yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitleri,

Otobüs, tramvay ve taksi durakları,

Duraklayan veya park edilen araçların yanı,

Kurallara uygun şekilde park etmiş araçların çıkmasına engel olacak yerler,

Belirli kişi, kurum ve kuruluşlara ait araçlara, yönetmelikteki esaslara göre ayrılmış ve bir işaret levhası ile belirlenmiş park yerleri,

Engellilerin araçları için ayrılmış park yerleri,

Duraklama ve Park Yasağı olan yerler olarak belirlenmiştir.

Bu yerlere ayrıca duraklama ve park etmenin yasak olduğunu belirtir levhalar konulması ve araç sahiplerine bilgi verilmesi bir zorunluluk değildir.

Karayolları Trafik Yönetmeliğin 121 .maddesi ise “Araçları Kaldıran ve Çekenler ile Araç Sahiplerinin Sorumluluğunu” düzenlemiştir.

Araç sahiplerinin sorumluluğu;

  1. Yasak yerlerde ve hallerde park etmiş araç sahipleri, görevlilerin kusurundan meydana gelmemiş olan zararları, araçlarının kaldırma ve çekmeye uygun olmayan yapılarından dolayı kabullenmiş sayılırlar.
  2. Araç sahipleri, araçlarının kaldırılıp götürülmesi sebebiyle yapılmış olan bütün masrafları ödemek zorundadırlar.” denmektedir.

Yine seyir halinde iken;

  • Sürücünün telefonla konuşması,
  • Koruma başlığı (kask) kullanmaması,
  • Kamuyu rahatsız edecek şekilde araç kullanması veya
  • Diğer kural ihlalleri de aynı şekilde değerlendirilmekte ve kural ihlali tespiti yapıldığında
  • Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı tanzim edilmektedir.

Sonuç itibariyle; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve ilgili mevzuatın amacı; “karayollarında, can ve mal güvenliği yönünden trafik düzenini sağlamak ve trafik güvenliğini ilgilendiren tüm konularda alınacak önlemleri belirlemektir.” Bu kapsamda trafik zabıtasının görevi, mevzuata uygun denetleme görevini yerine getirerek, gördüğü kural ihlallerine müdahale etmektedir. Vatandaşlarımızdan, hepimizin can ve mal güvenliği açısından trafik kurallarına uymaları en büyük dileğimizdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

KARAYOLLARI TRAFİK KANUNU 
Kanun Numarası : 2918
Kabul Tarihi : 13/10/1983
Yayımlandığı R. Gazete : Tarih : 18/10/1983 Sayı : 18195
Yayımlandığı Düstur : Tertip : 5 Cilt : 22

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir