Avukat Erkin Etike: “Bu tarz barolarla mesleki ihtiyaçlar tatmin edilemez”

Çoklu baro tartışmaları sürerken Ak Parti’nin barolarla ilgili teklifinin ayrıntıları belli oldu. Ulusal Kanal’da Gün Ortası programına konuk olan Avukat Erkin Etike baro teklifinin ayrıntılarını ve olası sonuçlarını değerlendirdi.

Tartışılan çoklu baro sisteminin ayrıntıları belli olmaya başladı.

Ulusal Kanal’da Gün Ortası programına konuk olan Erkin Etike, baro teklifinin ayrıntılarını aktardı ve olası sonuçlarını değerlendirdi:

– “Eğer hükümet bu düzenlemeye avukatların destek olup olmayacağını görmek istiyorsa çok kolay bir yöntemi var. Her gün kullandığımız UYAP sistemi üzerinden bir anket açsınlar, avukatların seçmesi ve oy vermesi için çoklu baro sistemine taraftar olacak avukat sayısının çok çok az olacağını düşünüyorum.”

– “Avukatlar mesleklerini icra ederken sahip oldukları, giderek yitirmekte oldukları hakları savunmaya çalışıyorlar. Avukatlar arkalarında güçlü barolar olmadıktan sonra bu mesleği icra ederken kendilerini nasıl güçlü hissedecekler?”

– “Bu tarz barolarla ancak insanların günü birlik siyasal ihtiyaçları tatmin edilebilir ama avukatların mesleki ihtiyaçlar tatmin edilemez.”

– “Mevcut uygulamada her il 2 delege gönderiyor ve her 300 avukat için ise 1’er delege gönderiliyor. Getirilen teklifte ise her baro 3, her delege 3, ve her 5 bin avukat için 1 delege gönderilecek. Baroların TBB’de temsil oranlarının bir biçimde düzenlenmesi mantıklı olabilir. Ama bunu ortadan kaldırırken de orantısız bir düzenleme ile sayı düşürülürse bu sefer barolar birliğinin avukatların çoğunluğunu temsil etme gücü, yani adaletli bir temsil sağlama imkânı ortadan kalkar.”

– “Bu getirilen sistem Ankara, İzmir ve İstanbul’u ilgilendiriyor. Ankara Barosu’nda temsil sorunu yok ama İstanbul Barosu’nda avukatlar sandığa gitmiyorsa sandığa gidenler etkilenmemeli. İnsanları sandığa gitmeye yönlendirmek gerekli.”

Etike, Türkiye Barolar Birliği’nin tekliğini koruduğunu ve çoklu baroya karşı durduğunun altını çizdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir