Bakan açıkladı; hızlı tren yolda

Yoğun tartışmalara konu olan ve Burdur halkını heyecanlandıran hızlı tren yılan hikâyesi olmaktan çıkıyor; ete kemiğe bürünüyor. Bakan sosyal medya hesabından açıkladı; “söz verdiğimiz Antalya- Burdur- Isparta yüksek hızlı tren güzergâhı belirlendi. Uygulama projeleri başlıyor” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “bir hayal daha gerçek oluyor. Söz verdiğimiz Antalya- Burdur- Isparta yüksek hızlı tren güzergâhı belirlendi. Uygulama projeleri başlıyor” dedi.

ANKARA VE İSTANBUL’LA BAĞLANTILI OLACAK

Bakan Çavuşoğlu’nun müjdelediği güzergâhı belirlenen yüksek hızlı tren projesinin, daha önce onaylanan ve uygulama projesi de başlatılan Eskişehir- Kütahya- Afyonkarahisar hattına ek olarak Ankara ve İstanbul’la bağlantılı olacağı belirtiliyor. Açıklamalarda, Isparta- Burdur- Antalya hattı için bu güzergâhta var olan seçeneklerin TCDD uzmanlarınca incelendiği ve en uygun hattın belirlendiği belirtiliyor. Teknik olarak ‘koridor hat’ olarak isimlendirilen bu güzergâh için 1/ 5000 ve 1/ 2000 uygulama projeleri hazırlanacağı ifade ediliyor.

HATTIN YAPIMIYLA İLGİLİ İHALE AÇILACAK

TCDD’nin bunlarla ilgili çalışmalara bir an önce başlayacağı ve bu uygulama projeleri tamamlandıktan sonra da hattın inşasıyla ilgili ihaleye çıkılarak, inşaatına da başlanacağı öğrenildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun ise süreci yakından takip ettiği ve Antalya-Burdur-Isparta Yüksek Hızlı Tren güzergâhının belirlendiği, uygulama projelerinin kısa süre içinde başlayacağı öğrenildi.

Bakan Çavuşoğlu, 530 kilometrelik Antalya-Konya-Kayseri hattının sondaj çalışmalarını yılsonuna kadar tamamlamayı hedeflediklerini de belirtti. Çavuşoğlu, ”Antalya’yı iki koridorla büyükşehirlere bağlayarak yolcu ve yük taşımacılığı alanında büyük rahatlık sağlayacağız” diye yazdı.

HATTIN BALADIZ’DAN SONRAKİ

BELİRSİZLİĞİ BURDUR HALKINI KAYGILANDIRIYOR

Ancak açıklama her ne kadar Burdur halkını heyecanlandırsa da, Bakan’ın açıklamalarındaki Burdur-Isparta-Antalya Hızlı tren ifadesindeki, hızlı tren hattının Baladız’dan sonraki belirsizliği Burdur halkını kaygılandırıyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir