Bakan Özer, velilerin kanayan yarasına parmak bastı

MEB, “okul kayıt ve kâğıt parası” incelemesi başlattı

MEB bu yıl ilk kez Temel eğitim okullarına da doğrudan bütçe gönderdi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2022-2023 eğitim öğretim yılı okul kayıtlarında zoraki “bağış” veya “kayıt parası” alındığına yönelik şikâyetler üzerine ülke çapında 65 okulda inceleme başlattı.

Okullar açıldığında velileri kara kara düşündüren okul yönetimlerinin, yeterli olmayan bütçelerini tamamlamak amacıyla “kayıt” ya da “kâğıt” parası adı altında veya sınıf öğretmenlerinin sınıf anaları aracılığıyla velilerin yetersiz bütçelerine başvurması eğitim dünyasının kanayan yarasıdır.

AA’nın edindiği bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 23 Haziran’da 2022-2023 eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında okul yöneticileriyle yaptığı toplantıda, Türkiye’deki tüm okulların eksikliklerini gidermek için gerekli bütçeyi genel müdürlüklere aktardıklarını belirterek velilerden kayıt parası istenmemesi için çağrı yaptı. Ve Bakan Özer, süreci hassasiyetle takip ettiklerini, kayıt parası konusunda tolerans göstermeyeceklerini vurguladı.

Ancak bu konuda velilerin özellikle Cimer üzerinden birçok şikâyeti bulunmaktadır.

Velilerden gelen şikâyetler doğrultusunda MEB harekete geçti. 65 şikâyet konusuna yönelik inceleme başlattı. Tamamlanan soruşturmalarda sorumlular hakkında “görevden alma, uyarı, kınama” gibi disiplin cezaları teklifleri getirildiği öğrenildi.

OKUL YÖNETİMLERİNİN EKSİK BÜTÇELERİNİ

ARTIK VELİLERDEN TAMAMLAMALARINA GEREK KALMADI

MEB bu yıl ilk kez Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’ne bağlı liselerde olduğu gibi Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’ne bağlı anaokuluna, ilkokula ve ortaokullara da doğrudan bütçe göndermeye başlamış ve böylece okul yöneticilerinin bütçelerini kendilerinin planlamalarına imkan sağlamıştı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.