Bakanlığın plansızlığı tarımı ve üreticiyi vuruyor

BİR YANDA patates üreticisi Adana/ Yüreğir’de maliyeti bile karşılamadığı iddiasıyla patatesin ucuza gitmesine sebebiyle yol kapatarak eylem yapıyor.

Adana’da çiftçiler fiyatlara tepki olarak D400 Karayolu’na patates döküp yol kapatarak eylem yaptı.

Yüreğil ilçesi D400 Karayolu’na gelen patates üreticileri geçen yıl kilosu 2 liraya satılan patatesin bu yıl 30 kuruşa kadar düşmesini protesto etmek için yaklaşık 10 çuval patatesi yola döküp traktör ve araçlarla yolu trafiğe kapattı. Eylem sırasında Ceyhan’dan Adana’ya gitmekte olan çok sayıda araç yolda bekledi. Bazı sürücülerin araçlarından inerek çiftçilere hastaları olduğunu söylemesi üzerine geçişlerine izin verildi.

Çiftçiler bu yıl patatesin büyüğünün pazarda 40 kuruştan küçüğünün ise 30 kuruştan satıldığını, maliyetini bile karşılamadığını söyledi.

Çiftçiler eylemlerini tamamladıktan sonra karayolunu trafiğe açtı.

DİĞER YANDA ise maliyeti karşılamayan düşük fiyat nedeniyle üretimi bırakılan patatesin aniden fiyatının fırlaması üzerine Bakanlığın ithalat silahını çekmesi üreticiyi kızdırıyor.

Hükümetin çözümü ithalat.

Çiftçi ise yetersiz teşvikten yakınıyor.

Plansız üretim sebebiyle 3 yıldır zarar eden üretici üretimden vazgeçince ve hastalıklardan patates üretimi daralınca fiyatlar bu kez tavan yaptı.

Bakanlık, çözümü ithalatta aradı.

Çiftçi ise yetersiz teşvikten yakınıyor.

Ülke patates üretiminin yaklaşık dörtte birini karşılayan Ödemiş’te de çiftçi Hükümetin çözümü ithalatta aramasına ve teşvikteki yetersizliğe tepkili.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir