Başkan Akbulut, rant iddiacılarını ters köşe yaptı

Başkan Akbulut, son noktayı koydu

İl Başkanı sıfatıyla Burdur Belediyesi şirketlerinin muhasebe işlerini yaptığı, oralardan fahiş fiyatlarla ücret aldığı, İl Başkanlığı statüsünü kullanarak fahiş zamlar yaptırttığı iddialarına son noktayı koyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, İl Başkanı olduktan kısa bir zaman sonra Belediye şirketi BAHTAŞ’ın mali müşavirliğini bıraktığı, fiyat artışlarının değişen şartlarla ve yasal zorunluklarla ilgili artışlar olduğunu gerçeğini açıklayarak rant iddiacılarını ters köşe yaptı.

Önce CİMER’den bilgi istenildi.

Ardından sosyal medya hesaplarında yoğun bir tartışma başladı.

Belediye şirketlerinin muhasebesinin ücretinin İl Başkanlığı öncesiyle sonrasının seviyesi hakkında sorular sorularak kamuoyunda rant algısı yaratılmaya çalışıldı.

Muhasebe ücret artışları ve sebeplerini açıklayan belge

ARTIŞLARIN İL BAŞKANLIĞI İLE ALAKASI YOKTUR

Sosyal medyada bugün görüntülü olarak kamuoyunun karşısına çıkarak yalanlarla, mesnetsiz iddialarla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Başkan Akbulut, “BAHTAŞ AŞ’nin mali müşavirlik hizmetlerini yapıyorken, İl Başkanı olduğumdan dolayı fiyat artışı yaptığımla alakalı mesnetsiz bir suçlamaya açıklık getireceğim. Yalanla karşı karşıya kaldım” dedi.

ARTIŞLAR YASAL ZORUNLULUKLAR VE DEĞİŞEN ŞARTLARA BİNAENDİR

Muhasebe ücretinin artmasında etken olan yasal zorunluluklar belgesi

Açıklamasının devamında İl Başkanı olmazdan önce tuttuğu BAHTAŞ muhasebesinde yıllar itibariyle yapılan artışların değişen şartlar ve yasal zorunluluklardan meydana geldiğinin altını çizen Başkan Akbulut, artışların nedenlerini ve İl Başkanlığına geldikten sonra BAHTAŞ’ın mali müşavirliğini bıraktığını şu sözlerle ifade etti:

İL BAŞKANI OLDUKTAN SONRA BELEDİYE’NİN MALİ MÜŞAVİRLİĞİNİ BIRAKTIM.

“2017 yılında fiyat 1000 lirayken 2018’de 2000 lira olarak belirlenmiş… 1000 liradan 2000 lira olması elektronik deftere geçme sebebiyle gerçekleşiyor. 2018’in 1 Nisan tarihinde -696 Sayılı KHK ile Belediye şirketlerine geçişi zorunlu olan sigorta nezdinde 17 işyeri ve 540 işçinin bordro, maaş ve özlük işlerinin eklenmesi nedeniyle yapılan fiyat artışı sonucu 3.000 lira olmuş.  29 Nisan 2018 tarihinde İl Başkanı seçildim. 15 Şubat 2020 tarihinde örgütümüzün kararıyla İl Başkanlığıma devam kararı aldı. Ben bunun üzerine Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz’e mali takvimin bittiği 31 Aralık 2020 tarihi itibariyle BAHTAŞ AŞ ile mali ilişkileri bitireceğimi bildirdim. Yani 2020 sonu itibariyle BAHTAŞ AŞ’nin mali müşavirliğini bıraktım.”

İl Başkanlığına seçilme tarihi

BURDUR BELEDİYE BAŞKANI ALİ ORKUN ERCENGİZ TEYİT ETTİ

Başkan Akbulut’un BAHTAŞ AŞ’nin mali müşavirliğini bıraktığı iddiasını Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’e sorduk. İl Başkanı İzzet Akbulut’un doğru söylediğini, İl Başkanı seçildikten bir süre sonra BAHTAŞ’ın mali müşavirliğini bıraktığını ifade etti.

ÖZEL İDARE ŞİRKETLERİNİN MALİ MÜŞAVİRLERİ KİMLER

Görüntülü açıklamasının devamında Başkan Akbulut, “Belediye şirketleriyle yakından alakadar olanlar”a, şeffaflık açısından, Özel İdare’nin şirketlerinin muhasebecileriyle de ilgilenmelerini, bunların kimler olduğunu, bu şirketlerin çalışan işçilerinin sayısını, muhasebe ücretlerinin ne kadar olduğunu da öğrenmelerini rica ederek, topu İl Özer İdare şirketlerinin mali müşavirliğini yapan AK Parti Meclis Üyesi Cihat Çavuşoğlu ile İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık’a attı.

Başkan Akbulut şunları söyledi:

ŞEFFAFLIK AÇISINDAN SORUYORUM:

ÖZEL İDARENİN MALİ MÜŞAVİRLİKLERİYLE DE İLGİLENİN!

“Bana bu soruyu yönelten arkadaşlara şeffaflığını ölçmek açısından bazı sorular sormuştum.

Belediye’nin şirketleriyle çok yakından alakadarsınız. Özel İdarenin şirketlerinin mali müşavirliğini kimin yaptığını, bu şirketlerin kaç işçi çalıştırdığını, muhasebecilerinin kimler olduğunu, muhasebe ücretlerinin ne kadar olduğunu da merak ediyoruz. Onlarla da alakadar olun!”

AK PARTİ BURDUR İL BAŞKANI

MENGİ’NİN VERGİ KAÇAKLIĞI İDDİALARI GENE GÜNDEMDE

“Bu konu nasıl gündeme gelmişti?” diye sorgulayan Başkan Akbulut, “AKP İl Başkanı Volkan Mengi ile karşılıklı sorular sormuştuk. O bana bu belgeleri açıklamamı istedi. CİMER’e yazı yazan arkadaşlar, CİMER’e aynı şekilde Volkan Mengi’ye sorduğumuz soruları da bilgi talep etme kanunu açısından o soruların da cevabını öğrenmelerini rica ediyorum. Biz de ona bir soru sormuştuk” dedi.

Aslında doğrudan Burdur Defterdarlığına ve Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu gibi AK Parti İl Başkanı Volkan Mengi’ye şunları sordu:

“Son sattığın 5 dairenin fatura fiyatlarıyla gerçek fiyatları arasında bir fark var mı yok mu diye bir soru sormuştuk. Bu arkadaşların bu soruya da cevap almalarını bekliyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir