Başkan Akbulut’tan MB Başkan değişimini değerlendirdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Merkez bankası Başkanını bir kararnameyle değiştirmesini değerlendiren CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, dövizin, işsizliğin, pahalılığın, fakirliğin ayyuka çıktığı ülkede Cumhurbaşkanı ve Hükümetin MB Başkanı’nı değiştirmekten başka iş yapmadığını vurguladı.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Merkez bankası Başkanını bir kararnameyle değiştirmesini değerlendiren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, “Türk Lirası döviz karşısında her geçen gün değer kaybediyor. Ekonomideki yanlış politikaların bedelini yurttaşımız ağır enflasyon karşısında ödüyor. İşsizlik tavan yapmış, Vatandaş her geçen gün daha da yoksullaşıyor… Hükümet ne mi yapıyor?  Merkez Bankası’nın (TCMB) Başkanı Murat Uysal’ı gece saatlerinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden alıp yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın atamasını gerçekleştiriyor” dedi.

Başkan Akbulut’un açıklaması şöyle:

Önceki Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya’nın da faizleri düşürmediği gerekçesiyle Temmuz 2019’da yine Cumhurbaşkanı kararı ile görevden alındığını da unutmayalım.

Merkez Bankası’nın artık bağımsızlığı kalmamıştır. Düşük ve istikrarlı bir enflasyon düzeyi yaratmak büyümenin ön şartıdır. Vatandaş maaşını dolar değil, Türk Lirası olarak alıyor. Türk lirası da her geçen gün değer kaybediyor. Kura bakmayan ve dövizde yaşanan yükselişi engelleyemeyen bir bakan hala görevinin başında duruyor.

Enflasyonu siz vatandaşın baktığı yerden değil masa başından hesaplamaya devam ettikçe gerçek rakamları göremezsiniz ya da görmezden gelmeye devam edersiniz. Merkez Bankası’nın başına her gün yeni bir başkan atasanız da enflasyonu düşüremezsiniz…

Borçlanma üzerine kurulu ekonomi artık çökme noktasına geldi.

Türkiye’deki rejim değişikliğiyle ortaya çıkan siyasi ve ekonomik sorunların yarattığı güvensizlik, Merkez Bankasının bağımsızlığını kaybetmesi, uygulanan yanlış para ve kur politikaları nedeniyle artık ülkemize yatırımcı gelmiyor. Dolar fırlıyor ama ihracat beklentilerden daha az artıyor. Son yıllarda zenginler daha da zenginleşirken; dar gelirli vatandaş iyice yoksullaştı. Artık ülkemizde orta gelirli yurttaş sıfatı kalmadı.

Çok acil bir şekilde Tarımından, Sanayisine üretimi teşvik edecek hamleler yapılmalıdır. Yurt içinde yetişen, yetiştirilebilen tüm ürünlerin ithalatı(yurt dışından alımı) kaldırılmalıdır. Yerli malı tüketimi özendirilmeli, teşvik edilmelidir.

Allah bu zorlu süreçte tüm yurttaşlarımızın yardımcısı olsun. Hep birlikte daha güzel günlerde buluşmak ümidiyle…

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir