Başkan Ercengiz, 24 Kasım’da emekli öğretmenleri unutmadı

Burdur Belediye Başkanlığı’nca 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle ildeki emekli öğretmenler onuruna yemekli eğlence programı düzenlendi.

Burdur Belediye Başkanlığı Cumhuriyet Yaşam Merkezi’nde 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle emekli öğretmenler onuruna her yıl geleneksel olarak düzenlenen yemekli eğlence programına Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Başkan Yardımcısı Ali Say, CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, İl Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer, Meclis üyeleri ve emekli öğretmenler katıldı.

ATATÜRK’ÜN ATEŞİNİ YAKTIĞI AYDINLANMA BİZİ BUGÜNLERE KADAR GETİRDİ

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz bütün emekli öğretmenle masalarını tek tek dolaşarak hoş geldin dedikten sonra yaptığı konuşmada, “öncelikle ebediyete intikal etmiş başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimize rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun. İyi ki onlar bu mücadeleyi verdiler. İyi ki onlar bu aydınlanmanın ateşini yaktılar, bu sayede bizler bu günlere kadar gelebildik. Çok kıymetli öğretmenlerim, ben de bir öğretmen çocuğuyum. Her fırsatta en çok övündüğüm şey olarak söylerim. Çocukluğumda herkesin öğretmen olduğunu zannederdim. Çünkü annem ve babam öğretmendi. Köye gittik. Annem bir gün hastaydı. ‘Git müdür beye söyle bugün gelemeyeceğim’ dedi. O kadar içselleştirmişim ki öğretmenliği kendimde, kendimi annemin yerine okula öğretmenliğe gidiyorum zannettim” dedi.

KÖY ENSTİTÜLERİ KAPATILMASAYDI BUGÜN TÜRKİYE BUGÜNKÜ GİBİ OLMAZDI

Öğretmenliğin çok kutsal bir meslek olduğunu belirten, “Köy Enstitüleri kapatılmayarak devamı getirilmiş olsaydı bugün köyler boşaltılmaz. Bugün bu ülke birçok insanı işsiz kapımızı bekleyen asgari ücretle çalışmaya razı olan gençlerle dolup taşmazdı” şeklinde değerlendirmede bulunan Başkan Ercengiz,  “bizler aydınlanma sürecini başlangıcı olan cumhuriyet ile birlikte fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, nesillerin yetiştirildiğini biliyorduk. Bir ülkenin topuyla tüfeğiyle savaşmak değil eğitimi çökertmek öğretimi yok etmek beklide düşmanınıza verebileceğiniz en büyük zarardır. Artık her yeni yıla yeni bir eğitim sistemiyle giriyoruz. Hiçbirimizin çocuğu maalesef başladığı sistemle bitmiyor. Şimdi taşımalı sistemle sabah gidip akşam eve giden öğretmenlerimiz var. Köylerde zaten okullar kapatıldı” diye konuştu.

Başkan Ercengiz şu görüşleri savundu:

SİZLERİ, KENDİ ÖZ SERMAYEMİZLE BİR KURUŞ

KREDİ KULLANMADAN YAPTIRDIĞIMIZ BU SALONDA TOPLAMAK İSTEDİK

“Değerli öğretmenlerim sizleri bu salonda buluşturmak istedim. Biz bu salonu Burdur Belediyesi olarak kendi öz sermayemizle 1 TL kredi kullanmadan yaptık. Bizler sizleri bu salonda buluşturmak istedik. Çünkü içinde bulunduğumuz zor atmosfer bizleri birbirimizden uzaklaştırdı.”

“Bizi yalnız bırakmadığınız için sizlere çok teşekkür ederim” diyen Başkan Ercengiz sözlerine,  “sizler bugün buradasınız iyi varsınız. Bizleri bugün şereflendirdiniz. Hepinizin öğretmenler gününü kutluyorum. Nice öğretmenler gününde yine sizlerle buluşmayı umut ediyorum” diye son verdi.

Başkan Ercengiz Köy Enstitüleri’nin son temsilcilerine plaket taktim etti. Yemekte emekli öğretmenlere hediyeler verilerek Öğretmenler Günü kutlandı. Gecede Emekli Öğretmenler, türkülerle eğlenceli bir akşam yaşadı. Başkan Ercengiz de emekli öğretmenlerle birlikte efe gibi zeybek oynadı.

Başkan Ercengiz’in konuşması

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir