Başkan Ercengiz, Ekim Meclisi’nde AK Parti Grubunu ve İl Başkanı Mengi’yi bombaladı

Burdur Belediyesi 2019 Ekim ayı Meclis toplantısı Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz başkanlığında Halı Sarayı Meclis Salonunda altı gündem maddesi çerçevesinde yapıldı. Toplantıya Başkan Ercengiz’in, geçen aylardan bu toplantıya sarkan meseleler üzerinden AK Parti Grubu ve İl Başkanı Mengi’ye golleri damga vurdu. Bir gün öncesinden, Burdur halkının seçip Meclis’e gönderdiği Meclis üyelerinin bağımsız iradelerinin, Meclis gündemi hakkında kamuoyuna üyelerinin kararları hakkında iddialı açıklama yaparak hiçe sayılması cüretkârlığının toplantı süreci içinde pul pul dökülmesi karşısında, toplantıyı izleyen AK Partililerin bile dışarıya çıkıp utanç duyduklarını söylemeleri bu toplantının enteresan bir gelişmesi oldu. Toplantının bir başka ayrıcalığı Tefenni Belediye Başkanı Ümit Alagöz’ün de toplantıyı izlemesiydi.

Başkan Ercengiz, toplantıyı açtıktan sonra geleneksel açış konuşmasını yaptı.

Bir aylık Belediye icraatlarını sıraladı.

Önergeler okundu.

Başkan Ercengiz, önergelerin çokluğunu gündemin spontane belirlenmesi olarak değerlendirdi.

Başkan Ercengiz şöyle konuştu:

MECLİS GÜNDEMİNİ BELEDİYE BAŞKANI BELİRLER

“Bilindiği gibi Belediye Meclislerinde gündemi belirleme yetkisi Belediye Başkanının yetkisindedir. Son günlerde nerede ise Belediye Meclis gündemi muhalefet sıralarına dönerek sizler tarafından bir gün önceden kamuoyuna açıklayarak adeta gündemimizi belirlenmektedir. Malum konuları da içeren açıklama nerede ise sizin burada olma gerekçenizi ortadan kaldırmıştır. Sizler siyasi parti görüşünü düşünmeden Burdurlu vatandaşların meclise seçerek gönderdiği meclis üyelerisiniz. Sizin adınıza İl Başkanı veya İlçe başkanının daha mecliste görüşülmemiş, konuşulmamış konular hakkında peşin açıklama yapmasını ben şahsım adına doğru bulmuyorum.”

Son zamanların en çok tartışılan Belediye şirketleri konusunda da Başkan Ercengiz, belgelerle konuştu; taşı gediğine koydu.

BELEDİYE ŞİRKETLERİNİN GELİR-GİDER HESAPLARININ DÜZENLİ TUTULDUĞU MÜFETTİŞ RAPORUYLA SABİTTİR

Belediye şirketlerinden seçim harcaması yapılıp yapılmadığı ile ilgili olarak müfettiş raporlarının geldiğini, seçim çalışmasında şirketler üzerinden harcama yapmadığının müfettiş raporuyla sabitlendiğini, ayrıca BAHTAŞ ve BİMTAŞ’ta gelir-gider hesaplarının düzgün yapılmadığı iddialarına da müfettiş raporları olumsuz cevap verdiğini, yani düzgün tutulduğu müfettiş raporlarıyla sabit hale geldiğini belirterek şunları söyledi:

ŞİRKETLERİMİZDEKİ SIKINTININ TEMEL

NEDENİ, GEÇMİŞTEN GELEN 5,5 MİLYON LİRALIK AÇIKTANDIR

“İçinizde hizmet sektöründe olan arkadaşların işleri iyi mi nerede ise her gün elektriğe zam gelirken ne kadar sağlıklı işleriniz yürütüyorsunuz. Biz Belediye’mizin her iki iştirak ettiği alanda minimal olarak çalışmaları sürdürüyor maksimum hizmeti üretmeye çalışıyoruz. Bu nedenle şirketlerimizin kar ettiği gün de vardır zarar ettiği gün de vardır. Biz sadece kendi dönemimizi değil, 2004 -2014 döneminin de hesaplarının incelenmesini istemiştik; her nedense bizim taleplerimiz özel olarak görmezden gelinmektedir. İştiraklerimizde mevcut olan sıkıntının temel nedeni, her iki şirketteki geçmişten gelen 5,5 milyon liralık açıklardır. Belediye’mize gelen Bakanlık müfettişleri bu raporları 625 dosya üzerinde inceleme yaparak ortaya çıkardılar.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir