Başkan Ercengiz, Kahraman gazilerle kahvaltıda bir araya geldi

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Gazi ve Şehit Aileleri ile kahvaltıda bir araya geldi.

İstasyon Parkta düzenlenen kahvaltıya Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Başkan Yardımcısı Hülya Ersalan, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Okyar, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Okyar “Bugün Sakarya Meydan Muharebesinin Muzaffer Başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gazilik ve Mareşallik müjdesini birleşimini 102 yıldönümüdür. Bugün aynı zamanda gaziler günüdür. Bu anlamlı günde bizleri bir araya toplayıp kahvaltı düzenleyen Sayın Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz ve emeği geçenlere şahsım şehit aileleri ve gaziler adına teşekkür eder şükranlarımı arz ederim” dedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz “102 yıl önce Sakarya Meydan Savaşı’nın ardından ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün en çok imzalarında kullanmaya özen gösterdiği gazilik unvanını aldığı 19 Eylül’de hep birlikteyiz.

Çok kıymetli gazilerimiz değerli şehit yakınları bu topraklar 1071’de Türk yurdu olduğu günden itibaren maalesef sürekli taarruzlara tacizlere ve Türklerin bu topraklarda olmasından duyulan rahatsızlıktan ötürü sürekli savaşlara neden olmuş çok önemli jeopolitik önemi olan kara parçası. Anadolu toprakları 1000 yıldır bizlerin yönetiminde. Adaletli her türlü çok ırk, din, inanç ve mezhep ayrılığını bir kenara koyarak insanların hep bir arada yaşayabildiği kültürü oluşturduğu önemli bir coğrafya. Sizler de görüyorsunuz takip ediyorsunuz dünya düzeni teknolojik gelişmelerle değişiyor ama dünya üzerindeki talepler Anadolu coğrafyası üzerindeki istekler arzular hiç bitmiyor. Bir bakıyorsunuz bir terör örgütü ismiyle başımız bir yerlerde belada onunla uğraşmak zorundayız, bir bakıyorsunuz başka bir yerde sınır içerisinde sınır ötesinde hatta öyle bir hale getirdiler ki bu işi hainleri içimize yerleştirip Türkiye Cumhuriyeti’ni ele geçirmeye bile kalktılar. Şükürler olsun ki bu ülkeye gözünü kırpmadan canını feda eden şehitlerimiz aziz şehitlerimiz önünde saygıyla edildiğimiz şehitlerimiz ve siz değerli gazilerimizin canlarını hiçe sayarak her bir cephede her bir vatan parçasında bu ülkeyi müdafaa ve muhafaza etmek için gösterdiğiniz çaba neticesinde bugün biz hala Türkiye Cumhuriyeti Devleti adı altında bir bayrakla ve kutsal inancımızla yaşamak durumundayız. Bunun kıymetini mutlaka her Türk vatandaşı bilmek zorunda tabii başka bilinci de oluşturmakta bence yarar var.” dedi.

Başkan Ercengiz konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti kişilerin değil siyasi partilerin değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti belli inanç gruplarının değil Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendini Türk

vatandaşı sayan her bir bireyin devletidir. Bu toprakların üzerinde Misakı Milli sınırları içerisinde 780 bin kilometrekarenin üzerinde bir alanda yaşayan her vatandaş kendini Türk hissetmeli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak da bu ülkenin müdafaası için elimden gelen gayreti göstermelidir. Bizler sizlerin tercihleriyle bu görevleri yapmaya gayret ediyoruz. Sizlerin bize emaneti olan illeri ilçeleri hatta bu ülkeyi yönetmeye çalışıyoruz. Ama asıl olan bu ülkenin devamıdır bekasıdır asıl mücadelemiz budur bunun için mücadele ediyoruz. Sizlerin tercihi ne olursa olsun saygımız sonsuzdur ama bu ülkeyi seven her bir yöneticinin de bu ülkenin geleceği için kaygılanmalı ve geleceği için de mutlaka adımlar atmalıdır. Bugün sizlerle bir arada olmaktan duyduğum mutluluğu ifade etmiştim. Sayımız sadece 35-40 kadar azalmış gönül istiyor ki artık gazimiz olmasın şehit vermeyelim. Bu ülke topraklarında huzur içerisinde güven içerisinde hiçbir ananın gözü yaşı akmadan ülkemizi o Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bize işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine çıkartarak çocuklarımızın geleceğinin güvence altında olduğu ve gerçekten her bir bireyin kendisini bu ülke topraklarında huzurlu hissettiği bir hale getirelim. Asıl hedefimiz hepimiz için bu olmalı ben tekrar katılımlarınızdan ötürü her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu vatan toprakları için canını feda etmiş tüm aziz şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet dilerken ebediyete uğurladığımız gazilerimize de ayrıca rahmet diliyorum. Yaşamı süren devam eden siz değerli gazilerimizin bugün aramızda olmayan gazilerimizin ve uzakta olan tüm gazilerimizin de ömürlerinin uzun olmasını yüce Allah’tan arzu ediyorum hepinize tekrar teşekkür ediyorum.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.