Başkan Ercengiz, meclis toplantısında verdi veriştirdi

Belediye Meclis Kasım ayı ikinci toplantısı Yukarı Pazar Halı Sarayı’ndaki Meclis toplantı salonunda Ali Belediye Başkanı Orkun Ercengiz başkanlığında yapıldı. 2019 yılı bütçesinin görüşüldüğü toplantıda Başkan Ercengiz’in sosyal medyadaki eleştirilere verip veriştirmesi danga vurdu.

Başkan Ercengiz’in başkanlığındaki Kasım ayı ikinci Meclis toplantısına Başkan Ercengiz, Meclis üyeleri, birim müdürlerinin katıldı.

Başkan Ercengiz, İller Bankası’na Belediye borcuna, AKP Merkez İlçe Başkanı Akbıyık’ın Meclis Başkanı Yıldırım’ın Burdur ziyaretine başkan Ercengiz’in katılmadığı eleştirine, İYİ Parti İl Başkanı Faruk Erkan’ın imar tadilatı eleştirilerine, Meclis ve Encümen üyesi İYİ Partili Yavuz Kaya’nın otogaz fiyatları konusundaki eleştirilerine toplu cevap verdi; geniş açıklamalarda bulundu.

Başkan Ercengiz, Katı Atık Bertaraf Tesisinde sona gelindiğini, bölgenin en fonksiyonel ve modern projesinin ortaya konduğunu belirtti.

GAZETECİLİK DERSİ

Yılın başında (26 Şubat’ta) yapılmış olan Burdur Belediyesi’nin İller Bankası’na olan borcu haberinin yeniden servis edilmesine dikkat çeken Başkan Ercengiz adeta gazetecilik dersi verdi. Başkan Ercengiz şöyle dedi:

26 ŞUBAT 2018’DE YAPILMIŞ HABERİN GÜNCELLENMESİNDEKİ KERAMET

“Malumunuz bir seçim atmosferine girdik. Zaman zaman gerginlikler sıkıntılar olabiliyor, ama bir hoşgörü kenti olan Burdur’da biz birçok sıkıntıyı, birçok gerginliği kendi içimizde çözebileceğimizi, özellikle adayların, idarecilerin, yönetici arkadaşların buna izin vermeden sokaktaki yurttaşımızın bir tık öteye götürdüğü bir takım olumsuz tabloları yaşamamak için ben sizinle bazı şeyleri paylaşmak istiyorum. Dün bir yerel internet gazetesinde Burdur Belediyesinin 104 milyon lira İller Bankası borcu olduğu ifade edildi. 26 Şubat 2018 tarihli bir haber. 26 Şubat 2018 tarihli haber her nedense Kasım ayının 20’sinde sanki İller Bankası’ndan yeni bir veri güncellenmiş ve ulusal gazete bunu paylaşmış gibi bir anda gündeme taşınmaya çalışıldı. Bununla ilgili ayrıntılı bilgiyi biz size mali tablo olarak sunacağız. Gazetecilik, dünyanın en onurlu, en zor görevlerinden bir tanesi. Aynı zamanda da çok veballi bir meslek. Yaptığınız haber 10 kişi tarafından okunup, eğer ertesi gün o haberin doğru olmadığı okuyan dokuz kişiye ulaşırsa, bir kişinin kul hakkını ödeme şansınız yok. Bu anlamda habercinin çok dikkatli, tarafsız ve mümkün olduğu kadar da terazisini elinde şaşırtmadan tutması gerekir. Bu rakamların böyle olmadığının cevabını vereceğiz.”

“Sözcü Gazetesi’nde bu yılın Ocak ayında yayınlanan bir haberi temcit pilavı gibi tekrar gündeme getirip bu haberi yeniden yayınlaması ve belli merkezlerden kumanda edildiğine inandığımız bir internet gazetesinde yayınlanması inanın akla ziyan bir davranıştır. Haberi okuyanlar ertesi günü haberin doğruluğunu okurlarsa bu gazetelerin güven zedelenmesine uğrayacağı açıktır.

“Burdur Belediyesinin 2014 ve devam eden yıllarının bütçelerini mecliste okuyan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Belediyemizin benden önceki dönem ve benim dönemimde böyle bir bütçesi olmadığı gibi ben ne kendi dönemimde nede benden önceki dönemi yalan yanlış bilgilerle eleştirmek istemem. Ben gerekli talimatları verdim ve hukuki süreç ne ise gereği yapılacaktır.”

TBMM BAŞKANI YILDIRIM ZİYARETİ’NE KATILMAMA

ELEŞTİRİSİNE VERİLEN CEVAPTA FETÖ ELEBAŞISI GÜLEN HATIRLATMASI

Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ın ilimizi ziyaretinde Belediye Başkanı olarak karşılamaya katılmadığını yer yer alaya varan dozlarda, itibarsızlaştırıcı ağırlıkta yapılan eleştirileri yönelten AKP Merkez İlçe Başkanı Murat Akbıyık’a Pensilvanya göndermesinde bulundu. Başkan Ercengiz şu görüşleri vurguladı:

“Bir başka husus. Geçtiğimiz günlerde Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe Başkanı Sayın Murat Akbıyık, devlet büyüklerini karşılama konusunda beni yetersiz bulduğunu ifade ederek ve alaycı bir tavırla özel hayatımı da işin içine sokarak sanki balık müptelası, balık tutkunu bir adammışım gibi algı yaratmaya çalışarak, bir ilçe başkanına yakışmayan üslupla sosyal medyadan bir paylaşım yaptı. Biz bu karşılamaları şahsımız adına değil Burdur Belediyesi Başkanlığı unvanı ile yapıyoruz. Elimizden geldiğince de Burdur halkının misafirperverliğini, Burdur halkının güler yüzünü ve Burdur halkının kendine yakıştırdığı tarzı, gelen bütün devlet büyüklerine elimizden geldiğince yapıyoruz. Kaldı ki bu program Valilik tarafından davet edilmiş bir program ve katılamayacağımı da daha önceden ifade ettiğim bir programdı. Ayrıca katılıp katılmamak benim kişisel tercihimdir. Bunu eleştirmek bir başka siyasi partinin ilçe başkanına gerçekten vazife olmadığı gibi işin içerisine özel hayatı sokup akabinde işin türetilmesinde tehdide varan birtakım yazılımlar hoş değildir. Eğer bizler yöneticiler bunları yapacak olursak sokaktaki bunu düşünemeyen heyecanlı gençlerimizin önüne geçemeyiz. Balığa gittiğim doğrudur. Futbol, tenis de oynarım. Yüzerim. Birçok hobim var. Hayatta yapabildiğim birçok şey var, ama ben bunu hiçbir şekilde benim günlük yaşantımı aksatacak bir düzen içerisinde hastalık düzeyinde yapmam. Kaldı ki, Ege ve Akdeniz sahillerine gidiyorum, Pensilvanya’da herhangi bir deniz kıyısına da gitmiyorum.”

Başkan Ercengiz, Faruk Erkan’a da şöyle cevap verdi:

“İYİ Parti İl Başkanımız sormuş. Kısa kısa ona da yanıt vereceğim. İmar planı değişiklikleri eğer herhangi bir 18. Madde uygulaması ya da genel bir mar planı değişikliği olmadığı sürece kişilerin talep ve istekleri doğrultusunda Belediye Meclisine plan tadilatı ile gelir. Bunu da İmar Planı Komisyonu değerlendirir. Değerlendirdikten sonra tekrar Meclise ulaştırır, meclis üyeleri değerlendirmesini yapar. Kabul eden eder, etmeyen etmez. Geçtiğimiz dönemlerde 18. madde uygulamalarının yetersizliğinden ötürü zaman zaman Belediyemize çok ciddi kamulaştırma bedelleri çıkmaktadır. Sadece 2014-2019 arasında ödediğimiz toplam kamulaştırma bedeli 10 milyonun üzerindedir. Burdur Belediyesi olarak on milyonun üzerinde bedeli yurttaşımıza, yaptığımız plan değişiklikleri nedeniyle kamulaştırma bedeli ödemek zorunda kaldık.

“İmar Komisyonları ya da İhtisas Komisyonları görevlerini yaparken bizler siyasi parti temsilcileri içerisinden meclis üyesi arkadaşlarımızdan konusunda uzman ve ihtisas alanı olan arkadaşlarımızı komisyon üyesi olarak seçmeye gayret ederiz. Bu anlamda da İmar Komisyonu üyeleri genellikle teknik eleman olan arkadaşlarımızdır. İmar Komisyonundan gelen kararları da genellikle bizler kendi gruplarımızda değerlendiririz ve kendi komisyonumuzdan gelen kararları, komisyonumuzun bizleri yönlendirmesi doğrultusunda kabul eder ya da reddederiz. Bugüne kadar Burdur Belediyesi’nin İmar Komisyonunda görüşülüp, plan değişikliği olarak Burdur Meclisine gelen kararların birçoğu oy birliği ile kabul edilmiş ya da reddedilmiştir. Zaman zaman oy çokluğu ile kabul edilmiş veya ret edilmiş olabilir. Sayın İYİ Parti İl Başkanı Erkan, Ak Parti ile CHP’nin bir birine yakınlaştığı yönünde bir ithamda bulunuyor. Biz İmar Komisyonu kararlarında ortak karar da alabiliriz, birbirimizin karşısında da olabiliriz. Bazen kendi içimizde de farklı düşünebiliriz. Bu eleştiri Meclis Üyesi arkadaşlarımızın kararlarına tahakkümden başka bir şey değildir. O zaman burada Meclisin olmasının hiçbir anlamı yoktur. Bir diğer konu Meclis Üyesi Birkan İş arkadaşımızın benim adıma söz aldığı ve benim sustuğum. Benim adıma konuştuğu yönünde bir suçlama mevcuttur. Birkan İş görevi ve mesleği gereği bugüne kadar İmar Komisyonu kararlarında genellikle söz almıştır. Hatta ve hatta, ada ve paftaların net görülmediği, ya da yetersiz olduğunu düşünerek bazen zaman istemiş ve bilgisayar üzerinde incelemelerini yapmıştır. Birkan İş bu konuda kendi bilgi birikimi ile söz istemiş ve katkı koymuştur. Benim adıma konuş ya da kelam söyle diye ne bir talebim olmuştur, ne de böyle bir şeyi isteyecek durumda değilim. Bir kere her şeyden önce bu alan benim alanım değil. Ama bilmediğim şeye yorum yapmak yerine burada bürokratlarımız var, ilgili arkadaşlarımız var. Gerekli konuda kim nasıl bilgi almak isterse oradan bilgisini alabilir.

ÖZEL HAYATIM KİMSEYİ İLGİLENDİRMEZ;

BİR SİYASİ PARTİ BAŞKANINA YAKIŞMAYAN BİR ÜSLUPTUR

“Birkaç soru daha var. Burada yine deniz ürünlerine girilmiş. Özel hayatım kimseyi ilgilendirmez. Bu son derece çok seviyesiz, bir siyasi parti önderine, siyasi partinin il ve ilçe başkanlarına yakışan üslup değildir. Eğer bu alanlara girecek olursak gerçekten inanın içerisinden çıkılmaz bir hale gideriz. Ama güzel tarafı da şu bir Belediye Başkanı hırsızlıkla, yolsuzlukla, usulsüzlükle, soysuzlukla değil özel hayatında tuttuğu balık ile suçlanabiliyorsa bu benim alnıma madalyadır. Bunu da gururla her yerde söylerim. Ben tuttuğum balığı eşim ve dostumla yerim benim için dert budur. Bundan başkasına da yanıt vermeyi doğru bulmuyorum.”

Başkan Ercengiz, Yavuz Kaya’nın otogaz çıkışına da şöyle cevaplandırdı.

“Geçtiğimiz günlerde Yavuz Kaya otogazın daha ucuz satılması ile ilgili bir açıklama yapmıştı. Biz sözleşmemizi daha önce de söylemiştim. Bir akaryakıt istasyonumuzun sözleşmesi henüz bitmedi, MOGAZ’la devam ediyor. Ama diğer iki akaryakıt istasyonumuzun sözleşmesi, bitti önümüzdeki günlerde ciddi bir indirimle Burdur halkına Sosyal Belediyeciliğin gereği olan otogazı da en ucuz hali ile satacağız. Hodri meydan diyoruz. Bu konuda da bizden ucuz satacak varsa Burdur halkına da ayrıca hizmet etmiş olacağız.

“Susmam için bir gerekçe yok. Susacağım, susmaya gerek duyacağım bir pozisyon içerisinde değilim. Burdur Belediyesi’nin almış olduğu Meclis kararları öncelikle itiraza askı süresi içerisinde, ardından da yargıya taşınabilir. Elde bu imkan varken iki durup basın açıklaması yapıp da vatandaşın kafasını karıştırmak sanki bir ortada rant varmış ta bu paylaşılıyormuş gibi bir algı yaratmak son derece yanlıştır. Haksızlıktır. İspat, iddia kişisinin kendi mükellefiyetindedir. İspatını yapamadığınız hiçbir suçlama boynunuzda kul hakkı olarak kalacaktır.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir