Başkan Ercengiz’in taşeron işçilere yaklaşımı

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, son Torba yasayla 1 milyona yaklaşan taşeron işçi cehennemini ortadan kaldırmaya, taşeron işçileri “kadro”ya almaya yönelik iktidar uygulamasının Burdur Belediyesi’ndeki durumu hakkında Kıvılcım’a konuştu.

Emek dünyasında güvencesiz çalışma sebebiyle “taşeron cehennemi” diye adlandırılan taşeron işçilik kanayan bir yara durumunu yıllardır muhafaza etti. Özelleştirme- sendikasızlaştırma sürecinin en acımasız, en zalim uygulamasını oluşturan taşeron işçilik, Türk emekçisini değirmen gibi un ufak eden bir sistemdi. Epeydir seçim beyannamelerine kadar giren vaatlerle kitleler oyalandı. Genelde bizde hakların seçim arifesinde rüşvet olarak verilme geleneği olduğu için 100 binlerce taşeron işçinin umudu ve hayalleri sömürülüp durdu. En sonunda bir erken seçim yatırımı olarak son Torba yasada bu cehennemin kapıları aralanır gibi oldu. “Taşeron işçiye kadro” diye yutturulmaya çalışılsa da bu cehennemin kapılarını aralaması açısından gene de bir kazanım olarak görüldü.

Birçok taşeron işçi çalışmakta olan Burdur Belediyesi’ndeki durumu ve şartları Başkan Ercengiz’e sorduk.

Başkan Ercengiz şu görüşleri ifade etti:

Burdur Belediyesi bünyesinde çalışan taşeron işçilerimiz var. Biz bu işçileri yasa gereği Burdur Belediyesi iştiraki olan şirketi üzerinden Burdur Belediyesi personeli olarak adlandıracağız. Biz zaten siyasi inancımız ve Genel Başkanımızın eşit işe eşit ücret, eşit haklar, eşit maaş, eşit yaşam koşulları taahhüdünü biz kendi Belediyemizde yerine getirmeye gayret gösteriyorduk. En alt kadroda çalışanlarımızın asgari ücretin üzerinde maaş alıyordu.

Taşeron yasasına önümüzdeki günlerde birtakım yamalar, birtakım güncellemeler geleceğini tahmin ediyoruz. Çünkü bazı eksiklikleri var. Önümüzdeki günlerde bir telefon görüşülmesi yapılacak Valilik makamında. Biz de bu görüşmeye katılacağız.

Taşeron işçilerimiz bazı hak kayıplarından endişe ediyor. Bununla ilgili emekli olmayı ya da işi bırakmayı düşünen personelimiz var. Bunların açığa kavuşması gerekiyor.

Biz taşeron işçisine şu sözü vermiştik. İşini düzgün yapan, işini aksatmayan ve aldığı maaşı hakeden işçi arkadaşımızın devam edeceğini söylemiştik. Bu konuda arkadaşlarımızın tereddüdü olmasın. Biz emekçimize sahip çıkacağız.

-Sayın Başkan, bir kadrodan sözediliyor. Gerçekten 657’e tabi bir durum mu var ortada yoksa Kongre’de Bolu Milletvekili Tanju Bey’in söylediği gibi, bir şirketten diğer bir şirkete geçiş mi sözkonusu?

Benim okuduğum ve anladığım kadarıyla 657’deki haklara tam sahip olacaklarını sanmıyorum. Orada böyle bir şey göremedim. Yine de şirket kamu şirketi olduğu için bir nevi devlet güvencesi görüntüsü oluşmuş oluyor. Çünkü şirket olanlar kendi şirketi üzerinden olmayanlar da Özel İdare ve Belediye’den yeni şirket kurarak bu sistemi çalıştıracağımdan bahsediliyor yasada. Çok yeni. Mutlaka eksikleri açıkları var. İleride düzeleceğini umut ediyorum.

-Göç yolda düzelir diyorsunuz!

Evet, biraz da öyle olacak.

Şu anda bazı personelin durumuyla ilgili belirsizlikler var. Bunların ortaya çıkması lazım. Bazılarının işkollarını taşeron yasasınca kapsamaması söz konusu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir