Başkan Savaş: “Mülteciler konusunda Şam’la köprü kurulmalı”

Kimisi ırkçılık yapar; kimisi varlık derdine düşmüştür: Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’tan Yetkililere kritik çağrı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, sığınmacı konusunda çözüm bulunması gerektiğini, Şam’la köprü kurulmasının zorunlu olduğunu vurgulayarak, “Demografik olarak bir süre sonra azınlığa düşeriz. Türkiye en karanlık senaryoyu düşünerek önlem almalı” dedi.

“Nüfusa oranla sığınmacıların en yoğun olduğu ikinci kent” olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı

Bölgemizde emperyalist müdahalelerin Türkiye’ye en büyük zararlarından biri sığınmacı sorunu…

Irak’tan sonra Suriye’ye ABD emperyalizmi ve İsrail Siyonizminin saldırısı sonucu Türkiye’nin sırtına

3-4 milyonluk sığınmacı kitlesi yıkıldı.

Sığınmacılara Türkiye’nin 40-50 milyar lira harcadığı hesaplanıyor.

En önemlisi de son zamanlarda Türkiye’ye fitne aracı yapılmak istenmesi… Sığınmacılar üzerinden kaos yaratma peşinde olan ABD emperyalizmi yerli uşakları aracılığı ile provokasyonlara da başladı. En son olarak ırkçı çevreler İçişleri Bakanlığı’nın kapısına dayanma cüreti gösterdi.

Suriyeli sığınmacılar kitlesinden kurtulmanın en kestirme ve ucuz yolu meşru Suriye hükümeti Şam’a el uzatmaktan geçtiğini aklı başında herkes kabul ediyor.

SURİYELİ SIĞINMACI SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ŞAM’LA KÖPRÜ KURULMALI

Bu kapsamda Suriyeli sığınmacılardan en mustarip kentlerden birinin başkanı olan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Suriyeli sığınmacıların yarattığı ağır sorunlara değinerek çözümü için yetkililerin Şam’la köprü kurması gerektiğinin altını çizdi.

Lütfü Savaş, sığınmacıların yarattığı sorunlara ve tehlikelere dikkat çekti; sığınmacıların geri dönmemesi halinde Türklerin Hatay’da bir süre sonra azınlığa düşeceği uyarısında bulundu.

Hürriyet yazarı Hande Fırat’a konuşan Savaş, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı’nın ortak masada buluşarak sığınmacı konusunda çözüm bulması gerektiğini belirtti.

Savaş, “Şu an Suriyelilere sınırlarımız içinde harcanan para artık Suriye’nin içinde dönüş koşullarının hızlandırılması için harcanmalı. İktidar artık Şam rejimi ile köprü kurmalı. Hiç barışmayız dediğimiz her ülke ile barıştık. Suriye Müslüman bir ülke, Osmanlı döneminde topraklarımızdı, sebebini bile bilmediğimiz savaş nedeniyle iki devlet karşı karşıya kaldı. İktidar bu sorunu çözmeli. Kendi din kardeşlerimizle niye küsüz?” diye sordu.

‘TÜRK ÇİFTÇİSİ TOPRAĞINA SAHİP ÇIKMALI’

Son 5 yılda çiftçilerin sayısının 36 binden 9 bine düştüğünü, yüksek girdi nedeniyle küçük çiftçilerin topraklarını terkederek kent merkezine göçtüğünü, kentte “getto”ların oluştuğunu, buna karşılık Suriyelilerin çiftçilik yapmaya başladığını vurgulayan Başkan Savaş, “Kırsal kalkınma planı başlattık. Amacımız vatandaşımızın topraklarını terk etmemesi. Her terk edilen yere başkaları yerleşiyor. 12 binin üzerinde vatandaşımıza destek veriyoruz. Yeter ki eksinler, hayvancılık yapsınlar. Sınır ve dağ köyleri stratejik önemde. Her yere Türk askeri yerleştiremezsiniz. Türk çiftçisi toprağına sahip çıkmalı.” dedi.

HATAY’DAKİ SURİYELİLER

“Onları da anlamak gerektiği”ni, “savaştan kaçtıkları”nı ve “savaş psikolojisi ile yaşadıkları”nı belirten Başkan Savaş, “Bir okulda resim yarışması yaptık. Çocukların hepsi silah çizmişti. Bu ruhla büyüyorlar. Kapalı bir toplumlar. Kendi içlerinde yaşamayı, birbirlerinden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar. Çok eşlilik var. Suriyeli bir kadın 5.3 çocuk doğruyor. Bizimkilerde oran 2.02. Savaş psikolojik olarak doğurganlığı artırıyor.” diye konuştu.

DEMOKRATİK YAPI ALEYHİMİZDE GELİŞİYOR

“Demografik yapı aleyhimize gidiyor” diyen Başkan Savaş açıklamalarına, “Çalışıyorlar, tarım, ticaret hatta müteahhitlikte iyiler. Türkiye, dünyada vatandaşlığı en kolay veren üçüncü ülke. Hatay’da 18 bin 100 Suriyeli oy kullanacak.” diye son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.