Kamuoyundaki bütün olumsuz algılara rağmen Burdur Devlet Hastanesi’nde çok olumlu ve başarı hikâyeleri yaşanıyor. Bu kapsamda ERCP Yöntemiyle ilk kez safra yolları kaçağı olan hasta tedavi edildi.

Burdur Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde tedavi edilmekte olan BİR hasta, gelişen safra yolları kaçağı nedeniyle Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ferit Çelik ve ekibi tarafından Burdur’da karaciğer, safra kesesi, safra kanalları ve pankreastaki sorunları teşhis ve tedavi etmek için uygulanan ileri bir endoskopik tanı ve tedavi yöntemi (ERCP’yi)  ilk kez uygulayarak tedavi etti.

Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Ferit Çelik, ERCP’nin safra yolları, karaciğer ve pankreas hastalıklarının tanı ve tedavisinde kullanılan, ileri düzey endoskopik bir işlem olduğunu, bu işlemin hastaların büyük ameliyatlar gerekmeden sağlıklarına kavuşmalarına olanak sağladığını belirtti. ERCP işlemi, safra yollarında taş, çamur, tümör vb. nedenlerle ortaya çıkabilen tıkanıklıkları gidererek, hastalarda hayatı tehdit eden duruma doğru gidişatı engellenmektedir.

BURDUR’DA İLK KEZ UYGULANAN BİR BAŞARI HİKÂYESİ

ERCP yöntemi ile safra yollarındaki kaçakların onarımı ilimizde ve hastanemizde ilk kez yapıldı. Safra yollarındaki kaçak bölgesi tespit edilerek kapatıldı ve hastamız tekrar ameliyat olmadan kısa süre içinde eski sağlığına kavuştu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.