Belediyelerin beytülmal savurganlığı

Milli bayramlar popüler kültürün kıskacında

Belediyelerin milli bayramlarda düzenlediği günün anlam ve önemiyle hiç ilgisi olmayan ancak ünlülere astronomik rakamların ödendiği etkinlikler tepki çekti

Yerel yönetimlerin kültür sanata ayrılan bütçelerini kullanma yöntemleri tartışılıyor. Belediyelerin milli bayramlarda düzenlediği, günün anlamıyla ilgisi olmayan etkinlikleri ve ünlülere astronomik rakamlar ödemeleri, kültürel yozlaşma ve ekonomik krizin kendisini her geçen gün daha fazla hissettirdiği ortamda tepkilerin odağı oldu.

Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Birliği (MESAM) Başkanı Recep Ergül, konuyla ilgili sosyal medyadan paylaşımda bulunarak belediyelerden milyon dolar alan sanatçılara dikkat çekti. Ergül, Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “halkın belediyeleri”nin kaynaklarını, halkın değerleriyle, öz kültürüyle, geleneğiyle hiç ilgisi olmayan etkinliklere aktarmasının kabul edilemeyeceğini belirtti. “Popüler müzik dünyanın her yerinde var fakat bir ülke kendi öz kültürünü de korumak zorundadır, aksi takdirde var olamaz” diyen Ergül, kültürel yozlaşmanın sebebini merak edenlerin dikkatini buraya vermesi gerektiğini belirtti.

Recep Ergül, sosyal medya paylaşımında, belediyeler tarafından bazı ünlülere 1 milyon dolar ödenirken binlerce sanatçının ise iş yapamadığının altını çizdi. Ergül’ün açıklaması şöyleydi:

Recep Ergül

“1 MİLYON $ SAHNE BEDELİ

Yanlış duymadınız Bir milyon dolar.

Yani 26 milyon 500 bin lira.

Bunu talep eden ve alan sanatçılar var.

Veren kim?

Halkın Belediyeleri.

Bu parayı, 1000 sanatçıya verseler kişi başı 26 bin 500 lira yapar.

İstanbullular, Ankaralılar, İzmirliler, Bursalılar ve diğer kentlerimiz bu parayla her gün 3 konser dinleyebilir.

Böylece müzik piyasası canlanabilir ve adalet sağlanabilir.

1 milyon $ alan sanatçı, zaten her yerde organizatör eliyle iş yapabilir.

Halkın Belediyelerinin bu paralarla konser yapması kabul edilemez.

Binlerce sanatçı iş yapamıyor.

Popüler birkaç isim ise milyonlarca lira sahne bedeli alıyor.

Kimisi ise milyon dolar.

Kimse arz talep meselesi demesin.

Arz ne, talep nasıl oluşturulur biliyoruz.

‘Kimi yer kimi bakar, kıyamet ondan kopar’ tam da bu.

Adaletiniz batsın.”

‘ASIL MESELE BÜTÇENİN KULLANIMI’

Sanatçılar Ekrem Ataer ve Latif Bolat da konuyu Aydınlık’a değerlendirdi.

Ekrem Ataer

Ekrem Ataer: Belediyelerin dudak uçuklatan rakamlarla festival bütçeleri belirlemesi ve bu bütçenin asıl aktığı noktanın organizasyonlar eliyle sanatçılara yönlenmesi öteden beri bilinen bir reflekstir. Bir anlamda muktedir “sanat” ilişkisidir ki yalnızca belediyelerin değil merkezi yönetim adacıklarının da aynı refleksle hareket ettiğini biliriz. Merkezi güce yakın olan; devletin sanat ve yayın kuruluşlarına, iktidara yakın bele diyelere yaklaşırken, diğerleri de muhalif belediyelere ve yayın kuruluşlarına yönelirler. Burada sanatı ve kültür alanını muktedir olanın propaganda aracı olarak kullanmak ve kullandırmak gibi simbiyotik ve anlaşılır bir ilişki vardır. Asıl mesele, bu atraksiyonlarda kamuya ait bütçenin kullanım serbestisidir.

Bir diğer mesele de sözü geçen bütçenin gerçekten “sanatçı”nın kasasına girip girmediğidir. Normal sayılabilecek bir bütçenin bu kadar büyümesindeki nem’a halkası (!) asıl sorunun merkezidir. Bu konuda devletin mali ve hukuki zabıtlık görevi vardır (sayıştay).

Bu uygulamaları herhangi bir belediye ya da siyasi duruşun sınırları ve alışkanlıkları halinde görmek hedefi şaşırtır. Uygulama ve alışkanlık geneldir. Kısacası konumuz, günah keçisi ya da keçileri değil, “sanat” ve muktedir ilişkisini gözden geçirmektir.

Hiç unutmuyorum İsviçre’de bulunduğum sürede bir belediye artan bütçeyi nasıl kullanalım diye mini referandum yapmıştı. Şaşırmıştım…

Burada asıl mesele halkın denetim gücü ve erkidir, demokrasi de budur. Açılan sandık ve geçerli oy ile endeksli bir demokrasi modelinde bu yaşananlar benim için çok da şaşırtıcı değil.

Trakya’nın güzel bir atasözü vardır “Te böyle olur böyle kuşun kuyrucuğu!”

‘BELEDİYE SANATÇILIĞINA SON!’

Latif Bolat

Latif Bolat: Belediyelerin asıl görevi, bu popülist uygulamalar içinde kaybolup gitmiştir. “Popüler sanatçı çıkarmak” hevesleri, milli bayramlarımızı da kıskacına aldı. Şehirlerinin yaşanabilirliğini sağlamayı beceremeyen, tek endişesi gelecek seçimde tekrar seçilmek olan bir makam halindedir belediye başkanlığı. Bu maalesef her parti belediyesi için aynıdır. Geçimini müzik çalıp konferans vererek sağlayan bir sanatçı olarak belediyelerin sanat işlerinde milyonlar harcamasını kabul etmiyorum. Sanatçı kendi eseri ile ekmek yemelidir ve 85 milyonluk bir memlekette bunun temeli vardır. Belediyelerin bedava konserleri sayesinde, halkın kültür emekçilerine olan ilgisi sıfırlanmıştır bugün. Bilet alıp konsere gitmek diye bir şey kalmamıştır artık. Belediyeler halkının yaşam seviyesini her yönden yükseltmeyi amaçlamalıdır. Bu yükselen kültür ve yaşam şartları altında zaten ilgilenen halk, biletini de alır sanatçısını da destekler. Belediyelerdeki en önemli iki yolsuzluk aracının asfalt dökmek ve konserler yapmak olduğunun dedikodusu yıllardır Edirne’den Hakkari’ye boşuna yayılmamıştır herhalde. “Belediye sanatçılığı”na bir son verilmelidir. Sözümüz buralarda sahneye çıkan şarkıcılara değil elbette, onların da duyarlı olanlarının sahneden doğru bir mesaj verebilmek için çırpındığına şahit oluyoruz. Bizim sözümüz, her şeyin içini boşaltan ve yozlaştıran bu sisteme.

İL İL 30 AĞUSTOS KONSERLERİ

İşte Türkiye’nin dört bir yanındaki yerel yönetimlerden, büyük taarruzun yıldönümü olan ve ülke topraklarımızın geri alınmasını temsil eden “30 Ağustos Zafer Bayramı”nın bu yılki konser manzaraları.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (CHP): Yenikapı’da Gülşen, Bağcılar’da Norm Ender, Esenler’de Emre Altuğ, Tuzla’da Özgün, Çekmeköy’de Zakkum sahneye çıktı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi (CHP): “Adamlar” grubu sahnedeydi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (CHP): Atatürk Orman Çiftliği Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkında Yalın sahne aldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi (AK Parti): Yunuseli Havaalanı’nda Kolpa grubu konser verdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi (CHP): Cumhuriyet Meydanında sahne, grup Athena’ya bırakıldı.

Adana Büyükşehir Belediyesi (CHP): Uğur Mumcu Bulvarında düzenlenen konserde mikrofon KÖFN adlı ikiliden oluşan müzik grubundaydı.

Nevşehir Belediyesi (AK Parti): Mustafa Ceceli sahnedeydi.

Aydın Büyükşehir Belediyesi (CHP): Atatürk Kent Meydanında Zeynep Bastık sahneye çıktı.

Afyonkarahisar Belediyesi (AK Parti): 30 Ağustos Zafer Bayramı, motosiklet etkinliğiyle kutlandı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi (AK Parti): 15 Temmuz Delikliçınar Şehitler Meydanında Emre Aydın konseri düzenlendi.

AYDINLIK YORUM ANALİZ

NE OLMALI?

Aydınlık’ın görüşüne başvurduğu akademisyen, yazar, müzisyen, orkestra şefi, sanat yönetmeni gibi kültür sanat insanlarının hemfikir olduğu nokta, çok boyutlu bir milli kültür eksikliği sorunuyla karşı karşıya olduğumuz yönünde. Küreselci neoliberal kültürün her yönden saldırıya geçtiği bu dönemde, 30 Ağustos gibi milli bayramların, günün anlamıyla ilgisiz etkinlikler ve ünlü şarkıcıların konserleri aracılığıyla içinin boşaltıldığına dikkat çeken sanatçılar, “ne yapılmalı” sorusuna güçlü yanıtlar veriyor. Halk kültürünü ön plana çıkaran dramatik danslardan, Cumhuriyet dönemi bestecilerinin senfonilerine kadar geniş bir yelpazede sanat birikimi bulunan ülkemizde, özellikle gençlere Cumhuriyet kültürünü aşılayacak, milli bayramlara yakışır etkinlikler izlemek, tüm kesimlerin en büyük arzusu. Etkinlikler için popüler isimleri çağırma kolaycılığına kaçmayan girişimler de var. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası ile Uşak Belediyesinin ortaya koyduğu çabalar bu yöndeki olumlu örneklerden.

Eskişehir BB Senfoni orkestrası

ESKİŞEHİR BELEDİYE SENFONİ ORKESTRASI

Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in başkanlığını yaptığı Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 2001 yılında kurulan senfoni orkestrası, Gülriz GERMEN’in Sanat Yönetmenliğinde, Ender SAKPINAR’ın Sanat Danışmanlığında 60 kişilik kadrosuyla Eskişehirlileri her hafta müzikle buluşturuyor ve bayramlarda da özel konserler düzenliyor. Yurt dışı turneleri de dahil birçok projeye katılan orkestra ödüller alıyor.

Uşakta düzenlenen dramatik dans gösterisi

UŞAK’TA GÖRKEMLİ KUTLAMA

Uşak’ta 30 Ağustos haftası kapsamında konser ve dans gösterisi yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Zafere Doğru “Ezelden Ebede” Türk Halk Müziği konseri ve dramatik dans gösterisi, Uşak’ta Atapark’ta kurulan sahnede vatandaşlara sunuldu. Etkileyici efekt ve müziklerle sahnelenen gösterisi ile İstanbul Devlet Türk Halk Müziği ve Modern Folk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu sanatçıları tarafından verilen Zafere Doğru “Ezelden Ebede” konseri vatandaşlar tarafından ilgiyle takip edildi.

Ali Ulusoy/AYDINLIK

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.