Bilinçli tüketiciye ödül

İstanbul’dan bindiği otobüste çantası kaybolan, BURTÜKODER’den aldığı teknik ve hukuki destekle açtığı davayı kazanan ve otobüs şirketini tazminata mahkûm ettiren Vatan Partisi (VP) Burdur Milletvekili adayı emekli memur Seçim Çakmak’ın hak arama mücadelesi, TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünce her yıl verilen Bilinçli Tüketici Ödülüne değer bulundu.  

Türkiye’de yasalara uymamak, en tepeden en aşağı mevkilere kadar yaygın bir davranış haline geldi. Adalete güven endeksinin yerlerde süründüğü gerçeği, TÜİK verilerinde somut olarak kanıtlanıyor. Ancak Türk adaletinde gene de güzel ve gelecek için umut verici tezahürler de görülüyor. Bu kapsamda son seçimlerde Vatan Partisi (VP) Burdur Milletvekili adayı olan emekli memur Seçim Çakmak, İstanbul’dan Burdur’a gelmek için bindiği otobüste çantasını unutuyor ve dolayısıyla kaybediyor. Bütün başvurularına otobüs şirketi olumlu cevap vermiyor. Bunun üzerine Çakmak, Burdur Tüketicileri Koruma Derneği (BURTÜKODER’e) gidiyor. Onun önderliğinde ve verdiği hukuki destekle İl hakem heyetine başvuruyor. Haklılığı tescil ediliyor. Otobüs şirketi aleyhine dava açıyor. Bu hak arama mücadelesi hukuki bir zaferle taçlanıyor ve otobüs şirketi mahkemece mahkûm ediliyor.

Seçim Çakmak’ın bu ısrarlı ve kararlı hak arama mücadelesi, TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün gözünden kaçmıyor ve Seçim Çakmak, anılan Müdürlükçe her yıl verilen Bilinçli Tüketici Ödülü’ne layık görülüyor.

Çakmak’a verilecek ödülü bugün (15 Mart 2017 günü) Ankara’da düzenlenecek törende, kendisinin mazereti nedeniyle, ilimiz Tüketici Hakları Müdiresi Aylin Çağlar tarafından alınacaktır.

BURTÜKODER Başkanı Kemal Arslan konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “bu ödül, Derneğimizin yıllar süren çalışması sonucu toplumda hak arama bilincinin karşılık bulduğunun göstergesi, çalışmalarımızın Burdur Halkı nezdinde kabul gördüğünün kanıtıdır.

Bir yandan hak arama mücadelesi verirken diğer yandan ben merkezli yöneticilerin saldırılarını göğüsleyip, demokrat duruşu ile bağımsız bir sivil toplum örgütü olma vasfını koruyarak tüm ülke sathında başarılı çalışmalara imza atan Burdur Hasta ve Tüketicileri Koruma Derneğinin vefakar kadrolarını ve daha da önemlisi duyduğu güven ile Derneğimizin arkasında duran Burdur Halkını kutluyorum.

15 Mart ile başlayan Tüketici Hakları Haftasında, Türkiye çapında bir ödülü Burdur’a getiren Seçil ÇAKMAK isimli tüketicimizi alkışlıyorum” şeklinde ifadeler kullandı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.