“Bin akademisyen bir kenti değiştirir”

Rektör Korkmaz: “Burdur, artık sporla da anılan bir kent haline gelecek”

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi  (MAKÜ) Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz Lavanta Tepesi Otelde yaptığı basın toplantısında, MAKÜ’nün son icraatları ve ‘MAKÜ Sporcu Eğitim ve Kamp Merkezi’ hakkında açıklamalarda bulundu.

MAKÜ Lavanta Tepesi Otelde basın mensupları ile bir araya gelen Prof. Dr. Rektör Korkmaz, “spor turizmi ve sportif organizasyon dediğimizde Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi şehrin bir değeri.  Benzer kentler arasında cazibe merkezi kılan ya da fark oluşturan yapılar bu gibi yapılardır. Yani Burdur’un isminin ulusal ya da uluslararası sportif organizasyonda ‘geçer noktaya gelmiş olması’, ya da bundan sonra gelecek olması bu şehrin marka değerine katkı verecek. Marka değeri dediğiniz şey sahip olduğunuz bu tarz bileşenlerle ilgilidir. Hani niye beş yıldızlı otel önemli diyoruz? Tüm Uluslararası kent karşılaştırmalarında kentlerin sahip olduğu spor kulübü profesyonel ya da amatör liglerde oynayan sporcu sayısı, şehrin sahip olduğu konaklama tesisleri, başlı başına birçok uluslararası karşılaştırmalarında beş yıldızlı otelin varlığı başlı başına bir puandır. Bu anlamda bu tesisin varlığı çok ciddi ekonomik sürdürülebilirlik gerektiriyor” dedi.

Rektör Korkmaz konuşmasının devamında şu görüşleri ifade etti:

BİN AKADEMİSYEN BİR KENTİ DEĞİŞTİRİR

“Bunu spor konsepti ile de şehrin hizmetine sunabilir olmakta bizi çok güçlü ve uzun dönemli sürdürülebilir bir çerçeveye oturtuyor. Bu anlam ben bu gün esasında paylaşmak istediğim ana konu buydu. Yani 5 yıl önce hatta daha ötesi 7 yıl önce diyeyim. Daha proje fikir aşamasında iken oluşturduğumuz fikri bir çalışma. 7 sene sonra ilk defa kurumsal bir yapıyla imkânına, sektörün imkânına ya da sektörün huzuruna sunulmuş ve sürdürülebilir perspektife oturmuş bir yapı olarak sizlerle paylaşmak istediğimiz konu bu. Bazı çalışmalar bir günde olmuyor. Yani fikrin olmuş olması da bir şey çözmüyor. Biz zaman içerisinde, bu zaman adımların iyi oluşması gerekiyor. Biz bunu tabi bir fikir ekibimizle oluşturduk. Gelip burada üniversitede bir makamı işgal etmek, burada oturmak, durmak değil, ben bunu YÖK’e ilk rektörlük savunmamda da söylemiştim. Hatta şöyle söylemiştim orada. Bir üniversite bir şehri değiştirebilir. Hatta bir adım öteye gidip bir üniversite Anadolu Üniversitesi şehirleri dönüştürebilmeli, yani şehrin, ekonomik, sosyal ve kültürel geleceğine ortaya vizyon koyabilmeli. Bunun Türkiye’de örnekleri vardır biraz bakarsanız. Üniversite şehirleri dediğimiz sadece bu yönüyle öne çıkmış Anadolu Üniversitesi gibi bir Üniversite Eskişehir’i alıp başka bir yere götürmüştür. Hatta şöyle söylemiştim ilk basın toplantımdı. Bin akademisyen bir kenti değiştirir diye. Böyle bir ifademiz de olmuştu. Bu yolda gitmeye çalışıyoruz. Kurgumuz, yaptığımız diğer çalışmalarda da böyle.”

BURDUR, ARTIK SPORLA DA ANILAN BİR ŞEHİR HALİNE GELECEK

Bucak Kremna Antik Kentinin kazısının MAKÜ akademisyenlerince yapılması projesinin Cumhurbaşkanlığınca onaylandığını belirten Rektör Korkmaz, “Bir şehrin vizyon projesinin ancak ülkenin önemli bir irade sahibinin yapabileceğini ve destek verebileceğini, klasik kamu kaynaklarıyla bunu yapamayacağımızı bildiğimiz için de Birinci Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Ödülleri’ni planladık. Ve bunu Cumhurbaşkanımıza takdim ettik o zaman. Kendisi de kırmayıp Burdur’a geldiler. O programın Burdur’da yapılıp gerçekleşmesi konusunda ismini zikretmezsem vefasızlık olur. O gün Aile Bakanlığı görevini yürütmüş. O gün Aile Bakanı Ayşen Gürcan Hanım vardı. O dönemde Cumhurbaşkanı danışmanlığı olarak da görev yapıyordu. Halen daha danışmanlığı devam ediyor ama Cumhurbaşkanımıza bu ödüllerin verilmesi ve Burdur siyasetinin oluşturulması içerisinde çok ciddi destek vermişti.  Zaten siyasilerimizi ayrıştırmıyorum. Bütün siyasi parti milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız bu gibi yaptığımız projeye gönül desteklerini ve ellerinde olan imkânı çerçevesinde desteklerini esirgemediler. Bugün itibari ile Kazakistan’dan gelecek Milli takım oyuncuları yer olmadığı için rötarlı olarak Antalya’da beklemek zorunda kalıyor. Bir günlük gecikme zaruri olarak oldu. Antalya’da ağırlıyoruz bir gün sonra giriş yapıyorlar. Yaz dönemini büyük bir performansla geçirip, kış dönemini çok daha başka kongrelerimiz, kapalı mekânlardaki organizasyonlarımız devreye girdiğinde de inşallah işleyen bir sistem, şehre ışık tutan, yön veren, Burdur artık sporla da anılan bir şehir haline gelecek” dedi.

Daha sonra toplantı yemeğine katılan Türkiye Rugby Federasyonu Başkanı Murat Pazan da temsil ettiği spor ve geleceği ve MAKÜ hakkında övgüyle konuştu. Başkan Pazan, “MAKÜ, Olimpiyat Köyü haline gelmiş” dedi.

MAKÜ Sporcu Eğitim ve Kamp Merkezi’nden özgüyle söz eden Türkiye Rugby Federasyonu Başkanı Murat Pazan, özel sektörden alamadıkları dönüşleri aldıklarını belirterek, “Spor yöneticisi olarak açık yüreklilikle şunu söyleyeyim. Zaten yapılması gereken her şey yapılmış, Bugün itibari ile eğer böyle bir hakkınız varsa bu ismi kullanabilirsiniz. Olimpiyat Köyü haline gelmiş burası. Çünkü daha önce yapmış olduğum iş gereği Üniversite Akdeniz oyunlarında ziyaret etme fırsatımız oldu. Azerbaycan’daki bir Avrupa oyunlarında yönetici olarak yer alma fırsatımız oldu. Orada Olimpiyat Köyü’nü de gördük. Dolayısıyla hiçbir eksiği olmayan, çok fazlası olan bir konseptin oluşturulduğu bir zemindeyiz şu an” ifadelerini kullandı.

Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel de kısa bir konuşma yaptıktan sonra toplantı sona erdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir