BM’ye ilk defa bir Türk Başkan: “Küresel sorunlar, küresel çözümleri gerektiriyor”

Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanlığı’na ilk defa bir Türk başkan seçildi. BM’ye Başkan seçilen Volkan Bozkır, video konferans yöntemiyle kabul konuşması yaptı. Bozkır, görevi boyunca BM üyelerinin tamamını temsil edeceğini belirterek, “her bir grubun ve üyelerinin beklenti ve görüşleri benim için eşit derecede kıymetli olacaktır” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığına seçilen eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır, video konferans yöntemiyle yaptığı kabul konuşmasında, kendisini Genel Kurul Başkanı seçen üye ülkelere teşekkürlerini sundu.

Ulusal Kanal’ın haberine göre, üyelerin güven ve desteğinden onur duyduğunu ifade eden Bozkır, “üstelik bu saygın görevi, Birleşmiş̧ Milletlerin kuruluşlunun 75. yıldönümünde üstlenecek olmak da bir ayrıcalık. Bu vesileyle, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, bana olan güveni, teveccühü̈ ve bugüne kadarki kesintisiz desteği için şükranlarımı sunuyorum. Aynı şekilde seçim surecimin başından sonuna kadar gösterdiği yakın ilgi ve güçlü̈ destek için Dışişleri Bakanımız Mevlut Çavuşoğlu’na da içten teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Diplomat ve siyasetçi olarak Türkiye’ye ve millete yaklaşık 50 yıldır hizmet ettiğini, bugün ise kendisi için yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu belirten Bozkır, BM Genel Kurulu’na başkanlık edecek ilk Türk vatandaşı olmanın kendisi için büyük bir onur kaynağı olduğunu vurguladı.

“İŞ BİRLİĞİMİZİN DEVAMINI BEKLİYORUM”

Bozkır, şunları kaydetti:

“Genel Kurul Başkanı olarak görevim boyunca Birleşmiş Milletler üyelerinin tamamını temsil edeceğim. Her bir grubun ve üyelerinin beklenti ve görüşleri, benim için eşit derecede önemli ve kıymetli olacaktır. Bu nedenle, 75. Genel Kurul Başkanı olarak, Birleşmiş Milletlerin ve üyelerinin arzu ve beklentilerine en uygun şekilde görev ifa edeceğimden emin olabilirsiniz. BM’nin iki temel organının yöneticileri olarak Genel Sekreter ve Genel Kurul Başkanı’nın uyum içinde çalışması gerektiğine inanıyorum. Görev sürem boyunca çalışmalarım, sizin gündeminizi ve önceliklerinizi de tamamlayıcı nitelikte olacaktır. Birleşmiş Milletler çalışmalarını mümkün olduğunca daha etkili hale getirmeyi amaçlayan, örgütün reformuna yönelik gündeminizi, görevimin çerçevesi dahilinde destekleyeceğim. Özellikle zorlu geçen son aylarda sergilediğiniz liderlik için takdirlerimi ifade etmek isterim. Bugüne kadar, sizinle tesis ettiğimiz verimli diyalog için ayrıca teşekkür ediyorum ve bu iş birliğimizin önümüzdeki dönemde de devamını bekliyorum.”

Bozkır, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ve Ekonomik ve Sosyal Konsey’in (EKOSOK) gündemlerinin, genelde birbirini tamamlayan, ancak kimi zaman çakışan nitelikte olduğunu kaydetti.

Bunu dikkate alarak, EKOSOK Başkanıyla da yakın bir iş birliği içinde olacağına vurgu yapan Bozkır, Pakistan’ın Birleşmiş Milletler nezdindeki Daimi Temsilcisi ve EKOSOK Başkanı Büyükelçi Munir Akram’la, bu yönde ilk görüşmeyi gerçekleştirdiğini söyledi.

Bozkır, önümüzdeki dönemde de, bu iki temel Birleşmiş Milletler organının yürüttüğü önemli çalışmaları, daha da uyumlu hale getirmeye gayret edeceklerini aktararak, teşkilatın genel gündeminin, Birleşmiş Milletler karar alma organları arasında, zamanlı ve güçlü bir koordinasyonu gerektirdiğini ifade etti.

“KÜRESEL SORUNLAR, KÜRESEL ÇÖZÜMLERİ GEREKTİRİYOR”

Dünyanın farklı yerlerinde insani krizler, çok sayıda can kaybına neden olan çatışmalar ve Kovid-19 dahil, ciddi ve acil sorunlarla karşı karşıya bulunduklarına vurgu yapan Bozkır, şöyle devam etti:

“Bu küresel sorunlar, küresel çözümleri gerektiriyor. Küresel çözümler bulabilmenin en etkili yolu ise, çok taraflılık ilkesine tam bağlılıktan geçiyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, ‘dünyanın parlamentosu’ olarak, çok taraflılık çabalarımızı yönlendirmek için en elverişli konumdadır. Bu nedenle, Birleşmiş Milletler üyelerine başkanlık etmek büyük bir sorumluluk. Bunun farkındayım ve bu büyük sorumluluk yüklü önemli görevi yerine getirmek için her türlü gayreti göstereceğim. Üye ülkeler, sivil toplum ve diğer uluslararası kuruluşlar arasında güven ve uyumu tesis etmek ve bunu sağlamlaştırmak için çalışacağım. Çabalarımın merkezinde uzlaşı arayışı olacak. Mümkün olduğu oranda Genel Kurul Başkanı’nın moral otoritesi ve gücünü kullanacağım. Başkanlığımın temel ilkeleri tarafsızlık, etkinlik, şeffaflık ve ayrım gözetmeme olacaktır. Görev sürem boyunca, Birleşmiş Milletlerin üç temel unsuru olan, barış ve güvenlik, sürdürülebilir kalkınma ve insan haklarına, eşit ve dengeli biçimde önem vereceğim. Bu kavramların, Birleşmiş Milletler binasının dışındaki dünyayla olan bağlantısını gözden kaçırmayacağım.”

“KOVİD-19 İNSANİ BİR KRİZDİR”

Bozkır, Kovid-19 hakkında da konuştu:

“Kovid-19, bir sağlık krizi olduğu kadar insani bir krizdir. Aynı zamanda, sosyal, siyasi ve ekonomik neticeleri ve insan hakları üzerinde olumsuz yansımaları bulunan bir tehdittir. Pandemiye karşı müşterek mücadelemizde, Birleşmiş Milletlerin temel direği 3 organ olarak, öncelikle en savunmasızların özel ihtiyaçlarına odaklanmalıyız. Onlara çok daha güçlü bir şekilde ulaşabilmeli, hepimizin güvenliği için her birimizin güven içinde olması gerektiğini unutmamalıyız. Bu kapsamda, Genel Kurul Başkanlığım zarfında, Kovid-19’la mücadelede Birleşmiş Milletlerin temel girişimleri olan ‘Küresel İnsani Yardım Planı’ ile ‘Yardım ve İyileştirme Fonu’ ve bunların ‘2030 Gündemi’ çerçevesinde uygulanması önceliklerim olacaktır.”

Bozkır, konuşmasında Kovid-19’un yarattığı zorluklar karşısında Birleşmiş Milletler Şartını uygulamak ve insanların, başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası kurumlara inancını tazelemenin de kritik önem taşıdığına işaret etti.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir