“Bölgede Suriye ile ilişkiler kilit önemde”

Doğu Akdeniz, PKK ile mücadele ve Filistin konusunda kilit halka Suriye ile ilişkiler

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek: ”Doğu Akdeniz, PKK ile mücadele ve Filistin konusunda Suriye ile çok sıkı ilişkiler geliştirmeliyiz”

Vatan Partisi Lideri Dr. Doğu Perinçek, ABD ve İsrail’in bölgedeki terörist faaliyetlerine karşı Atatürk’ün Bölge Merkezli Dış Politika konsepti olan bölgesel güç birliği önerisini tekrar gündeme getirdi. Bölgede Suriye’siz bir çözümün düşünülemeyeceğini belirten Perinçek, “Doğu Akdeniz, PKK ile mücadele ve Filistin konusunda Suriye ile çok sıkı ilişkiler geliştirmeliyiz” dedi.

Vatan Partisi Genel Başkanı Dr. Doğu Perinçek: ”Doğu Akdeniz, PKK ile mücadele ve Filistin konusunda Suriye ile çok sıkı ilişkiler geliştirmeliyiz”

Bölgesel sorunların kesin çözüm yöntemi olarak temayüz etmiş olan ve en belirgin ve başarıda en çarpıcı sonuçları alınmış şekli Astana sürecinde görülen Batı Asya Birliğinin kendini şiddetle dayattığı şartlarda Vatan Partisi lideri Dr. Doğu Perinçek, Filistin sorunu ve İsrail saldırganlığı üzerinden konuyu yeniden getirdi. Perinçek, Filistin mücadelesinin Suriye ve Doğu Akdeniz’den bağımsız düşünülemeyeceğini belirtti. ABD-İsrail ikilisinin bölgedeki terör faaliyetlerini durdurmanın önemli olduğunu söyledi.

ÜÇLÜ PROGRAM

Filistin’in özgürlüğü, Türkiye, İran, Irak ve Suriye’nin toprak bütünlüğü, Doğu Akdeniz’e, ABD emperyalizminin Yunanistan ve İsrail’le işbirliği yaparak elkoymasına set çekmek şeklinde ifade ettiği üçlü bir program temelinde oluşturulacak birliğin çok daha geniş kuvvetleri toplayacağını, çok daha ülkemizin yararına ve çok daha sonuç alıcı olacağını vurgulayan Dr. Perinçek, bölgesel güç birliği için harekete geçilmesi gerektiğini söyledi ve Ortadoğu, Asya ve Körfez ülkelerinin de katılımıyla geniş kapsamlı bir konferans düzenlenmesi önerisini yineledi.

EYLEM PLANININ ZEMİNİ

Dr. Perinçek, belirttiği eylem planının zeminini de şöyle ifade etti.

“Bu eylem planını Suriye, Irak, İran, Azerbaycan, Rusya, Ürdün, Lübnan, Mısır, Libya, bütün Mağrip Ülkeleri, yani Fas, Tunus, Cezayir, Suudi Arabistan, bütün Arap yarımadası, Körfez ülkeleri başta katar bütün bu ülkelerin önüne koyacağız.”

SURİYE VURGUSU

Özellikle Suriye vurgusu yapan Dr. Perinçek, Suriye’nin hem Doğu Akdeniz, hem terör örgütü PKK ile mücadele hem de Filistin sorununda kilit ülke olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“En başta Suriye’den başlayacağız, en başta Suriye’ye elimizi uzatacağız. Çünkü birincisi Doğu Akdeniz’de bizim kıyıdaşımız, ikincisi PKK’yı onlarla birlikte bitireceğiz. Yani Suriye hem Filistin’de Türkiye ile beraber, hem ABD ve İsrail’in Kürdistan planını önlemede Türkiye ile beraber. O bakımdan Suriye bizim -ve ekonomide de ayrıca- çok sıkı ilişkiler geliştirmemiz gereken bir ülke.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir