Bölücüler, bölünmeye mahkûmdur

Eğitim Sen’de neler oluyor?

PKK/ HDP, Eğitim Sen’e el koydu

11’inci Olağan Kurultay’ı 28-29 Kasım 2020 günlerinde yapılan KESK’e bağlı Eğitim Sen, tarihinin en karanlık ve perişan dönemini yaşıyor. 511 kayıtlı delegenin 193’ünün oy kullandığı son derece cılız Kurultay’da, mevcut Genel Başkan Feray Aytekin Aydoğan’ın da içinde bulunduğu Sol Parti’ye yakınlığı ile bilinen neoliberal çizgi temsilcisi Devrimci Sendikal Dayanışma (DSD) grubu, PKK/ HDP grubu kendi kadrosunu dayatınca Kurultay’dan çekilmek zorunda kaldı.

HİZİPLER KOALİSYONUNDAN PKK/HDP HÂKİMİYETİNE

11’inci Olağan Kurultay’ı 28-29 Kasım 2020 günlerinde yapılan KESK’e bağlı Eğitim Sen, tarihinin en karanlık ve perişan dönemini yaşıyor. 511 kayıtlı delegenin 193’ünün oy kullandığı son derece cılız geçen Kurultay’da, mevcut Genel Başkan Feray Aytekin Aydoğan’ın da içinde bulunduğu Sol Parti’ye yakınlığı ile bilinen Devrimci Sendikal Dayanışma (DSD) grubu, PKK/ HDP grubu kendi kadrosunu dayatınca Kurultay’dan çekilmek zorunda kaldı. Kurultay’ın ikinci günü Emek Partisi’ne yakınlığı ile bilinen Demokratik Emek Meclisi (DEM) grubu da seçimden adaylarını çekti. DSD, Eğitim Sen’de geleneksel neoliberal sol çizgini temsilcisi olarak biliniyordu. Emperyalizmin “Demokrasicilik”, “özgürlükçülük” ve “insan haklarıcılık” türküleriyle ABD “kara kuvveti” bölücü terör örgütü PKK’nın siyasi unsurlarına alan açma görevi görmüştü. Türkiye’nin Atlantik cephesinden uzaklaşma, Avrasya’daki şerefli, başı dik, paylaşımcı konumuna yerleşme sürecinde mücadele sertleştikçe ara kuvvetler tasfiye oluyorlar, ana güçler dımdızlak da olsa duruma hâkim oluyorlar. Kısacası saflar netleşiyor ve mücadelenin esas güçleri karşı karşıya geliyor. ABD çekildikçe başına Biden gibi daha saldırgan unsurlarını getiriyor. Buna bağlı olarak işbirlikçilerinde de daha saldırgan unsurlar ara unsurları tasfiye ederek işin başına geçiyorlar.

Öte yandan Kurultay’da aralarında Acun Karadağ, Mehmet Dersulu, Nuriye Gülmen’in de bulunduğu Yüksel Direnişçileri diye anılan ve KHK’yla kamudan ihraç edilen 13 kişi sendikadan ihraç edildi.

Seçimde Necla Kurul, Simge Yardımdağ, İkram Atabay, Arzu Şimşek, Ramazan Gürbüz, Ahmet Karaöz, Sinan Muşlu MYK’ya seçildiler. Genel Başkanlığa KHK’yla kamudan ihraç edilen HDP Parti Meclisi üyeliği de yapmış bulunan Prof. Dr. Necla Kurul’un seçilmesi beklendiği belirtiliyor.

Emperyalist bölücü saflarda çelişmelerin derinleştiği, bölenlerin bölündüğü şartlarda soru şu:

PKK/HDP’nin el koyduğu KESK/ Eğitim Sen’de sendikacılık yapılabilir mi?

Ayağı Türkiye toprağına basan vatansever kamu emekçileri o ABD işbirlikçisi, PKK/ HDP kuyrukçusu, bölücü örgüt çatısı altında varlıklarını sürdürmeye devam edecekler mi?

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir