Borçlara taksitlendirme değil, bir yıl erteleme gelmeli”

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Koronavirüs salgınıyla birlikte iyice derinleşen ekonomik kriz altında durumu çok vahim olan çiftçi ve üreticinin yaşadığı sıkıntıları dile getirerek siyasi iktidara borç erteleme çağrısında bulundu.

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay’dan siyasi iktidara kritik çağrı: “Borçlara taksitlendirme değil, bir yıl erteleme gelmeli!”

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, odasının sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, dövizdeki hızlı artış nedeniyle hammaddedeki artış yüzünden çiftçinin yaşadığı sıkıntıya bir de yağışların olmaması ve beraberinde kuraklık tehlikesinin eklendiğine dikkat çekerek, “Hükümetimiz çiftçilerin banka ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarını acilen ertelemeli” diyerek, “taksitlendirme değil, borçların 1 yıl süre ile ertelenmesi istiyoruz” dedi.

Beklenen yağışların gelmemesi, kuraklık tehlikesini de beraberinde getirdiğini söyleyen Başkan Kubilay, “ülkemizde olduğu gibi ilimizde de beklenen yağışların gelmemesi yüzünden araziler ekilemedi.  Ekmek isteyen çiftçimiz de yüksek girdi maliyetleri yüzünden ne ekim dikim yapabildi ne de ektiğine gübre ya da ilaç alabildi.  Bir tarafta banka ve tarım kredi kooperatif borçları, diğer tarafta dövizdeki artış yüzünden artın maliyetler derken çiftçimiz büyük bir çıkmaza girerek çaresizlik içerisinde çırpınmaktadır” dedi.

Kovid19 salgını nedeniyle alınan kısıtlama kararından Burdurlu çiftçilerin etkilenmemesi için ildeki yetkililerle görüşmelerde bulunduğunu söyleyen Başkan Kubilay, “geçen hafta Sayın Valimizle yaptığımız görüşmeler sonucunda hafta sonralarında uygulanan kısıtlamalardan çiftçilerimizin etkilenmemesi için odamızdan ‘Çiftçilik belgesi’ alarak arazilerine, hayvan yetiştiricisinin çiftliğine gitmesine olanak sağlandı” dedi.

Girdi maliyetleri ve yağışlar nedeni ile toprakların kuru olduğunu da hatırlatan Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, Burdur’da arazilerin yüzde50’sinin ekilemediğini paylaştı. Çiftçinin yaşadığı sıkıntıların yanında hayvan üreticilerinin içinde bulunduğu durumu da ifade eden Başkan Kubilay, “malumunuz olduğu üzere Süt Konseyi belirlediği sabit fiyat uygulaması yüzünden hayvancılarımız perişan oldu.  Dolara endeksli yem ve diğer girdi maliyetlerindeki hızlı artış sıkıntıları içinden çıkılmaz bir hale sokuyor. Bazı firmalar çuval başına 1 veya 2 TL’lik indirim yapsa da bu kalıcı bir çözüm olmadı olamayacak” diye konuştu.

Yaptıkları ziyaretler ve araştırmalarda bazı acı tablolarla karşılaştıklarına dikkat çeken Başkan Kubilay, “büyükbaş hayvan kesim ücreti kilogramı 38 TL’yi bulurken şu an 34 TL civarlarına inmiştir. Çiftçilerimiz tarlasına, ineğine ve buzağısına küsmüş durumdadır. Hiçbir mesai mevhumu gözetmeden 7/24 ailesiyle çalışan üreticilerimiz bırakın kârı, bu halde bile zarar etmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Yaşanan süreç ve zorluklar nedeni ile karşı karşıya kalınacak tehlikelere de dikkat çeken Başkan Kubilay “pandemi sürecinde zirai üretim ve gıda ihtiyacının ne denli önemli olduğunu öğrendik. Eğer çiftçimize ve hayvancılarımıza sahip çıkılmazsa gelecekte KITLIK ve AÇLIK kaçınılmaz bir gerçek olacaktır” ifadelerini kullandı. 

Başkan Kubilay konuşmasının devamında; “Devletimiz, hükümetimiz ve Tarım Ormancılık Bakanlığımız ile diğer sivil toplum örgütlerimiz sektörün içinde bulunduğu sıkıntılara acil çözüm getirmesi gerekmektedir.  Bu süreçte herkes elini taşın altına koyarak yaşanan sıkıntılara çözüm bulunması gerekiyor. Malum pandemiden dolayı hayvan alım-satımı yok. Yağışların olmaması dolayısıyla barajlar boş. Toprakta tav yok.  Hayvanını satamayan çiftçi tohum alıp tarla ekemiyor. Borçlar ödenmiyor. Sattıkları ile yem, küspe ve diğer girdi maliyetleri karşılanmıyor. Yem fiyatları almış başını gidiyor” dedi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir