Bozguncular, milli olan her şeye düşmanlar

Kamuoyunda kendisinden başka her şeye muhalif olarak bilinen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, muhalifliği iktidarın olumlu olumsuz her yaptığına itiraz olarak anlayan CHP ve sağlık alanındaki her güzel gelişmenin bozguncusu TTB milli aşımız TURKOVAC’ı hedef aldı.

Türkiye Tabipler Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, milli aşımız TURKOVAC’ı hedef aldı.

Vedat Bulut, TURKOVAC aşısının Faz-1, Faz-2 ve Faz-3 çalışmalarının olmadığını iddia ederek “Sağlık Bakanlığı’nın bu konuda oldukça şeffaf davranması gerekiyor ve bu çalışmaların da hızlı bir şekilde bilimsel dergilerde yayınlanması gerekiyor ki bizim uzman kuruluşlarımız, pandemi çalışma grubumuz bu belgeleri inceleyerek TURKOVAC ile ilgili bir bilgi sunabilsinler. Çünkü ortada bir aşı yok, aşı olduğu iddia edilen bir solüsyon var” ifadelerini kullandı.

CHP: HERHANGİ BİR SIVI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir ise KRT TV canlı yayınında TURKOVAC’ı “herhangi bir sıvı” diye niteledi.

Emir şu ifadeleri kullandı:

“Faz-3 çalışması kaç vaka üzerinde yapıldı?

“Hangi süreyle izlendi?

“Antikor cevabı ne durumda?

“Hastaneye yatış, ölüm oranı hangi seviyede?

“Belli değil…

“Biz TURKOVAC’la övünmek istiyoruz ama ‘bilimsel olarak’ şu anda herhangi bir sıvıdan maalesef farkı yok.”

“TTB YÖNETİMİ KENDİNİ YETKİLİ OTORİTE İLAN ETMEYE KALKMIŞTIR”

Cumhuriyetçi Hekimler Başkanı Hikmet Çevik, TTB’nin açıklamasına sosyal medya hesabından tepki gösterdi. Neyin aşı olduğuna karar verenin TİTCK ve bilim kurulları olduğunu belirten Çevik, “TTB yönetimi kendinden menkul kriteriyle kendini yetkili otorite ilan etmeye kalkışmıştır. Bu tutum ne bilimsel ne de ahlakidir. TURKOVAC, Türk bilim camiasının insanlığa bir armağanıdır” ifadelerini kullandı.

CİDDİYE ALMA KRİTERİ, YANINDA ÇALIŞIP ÇALIŞMAMASI

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon hastalıkları Bilim Dalı başkanı, Enfeksiyon Hastalıkları Derneği ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Derneği başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da milli aşımızı hedef alanlardandı. “Ben önümde veri olmadan, ‘Bunu kullanın, bunun yerine şunu yapın’ diyemem” ifadelerini kullanan Ceyhan, Türkiye Aşı Enstitüsü Başkanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara’yla ilgili de “Ateş Bey benim yanımda çalışan bir öğretim üyesi… Hayatında aşıyla ilgili bir faaliyeti olmadı. Açıklamalarını ciddiye almıyorum” dedi.

Prof. Dr. Ceyhan daha önce de TURKOVAC’ın acil kullanım onayı verilmesine karşı çıkmış, eleştirmiş ve küçümsemişti gelişmeyi.

Bu habwerler de ilginizi çekebilir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.