Bu yıl 21 su kaynağına 613 bin 200 yavru balık bırakılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı Balıklandırma Projesi uygulamaya kondu. Projenin amacı su kaynakları ve ürünlerini korumak, kullanılmasını sürdürülebilir hale getirmek, su ürünleri stoklarını takviye etmektir. Bu kapsamda Vali Arslantaş’ın katılımıyla Karacaören Barajı’na 115 bin yavru balık bırakıldı.

2022 yılında çeşitli su kaynaklarına 613 bin 200 yavru sazan balığı bırakılacağını belirten Vali Arslantaş, balıkçılığın sürdürülebilir olmasının kurallara bağlı avcılıkla mümkün olduğunu belirterek, vatandaşlarımız tarafından avlanma zamanı, yasaklar ve kurallara uyma noktasında hassasiyet beklediklerini vurguladı.

Daha sonra Vali Arslantaş ve beraberindeki protokol üyeleri tekneyle Karacaören Barajında inceleme gezisi yaptı.

Programa Vali Arslantaş, Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Tuğrul, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan, kurum yöneticileri ve muhtarlar katıldı.

Proje kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü Kepez Üretim Tesisleri’nde üretilen yavru sazan balıklarından, 2021 yılı içerisinde Burdur’da 13 su kaynağına 712 bin yavru sazan balığı bırakılmış, 2022 yılı içerisinde ise 21 su kaynağına toplam 613 bin 200 yavru sazan balığı bırakılacaktır.

Burdur’da üretim amacıyla kiralanmış beş göl ve baraj gölünde, 45 teknede 124 avcı ticari olarak balıkçılık faaliyetini sürdürmektedir. İlimizde son beş yıl içerisinde avlanan sazan miktarı 92 bin kg.dır. Toplam 1 milyon 500 bin TL’lik katma değer üretilmiştir.

Devam eden bu proje ile ticari avcılığın geliştirilerek, halkımızın daha kolay ve kaliteli proteine ulaşmasını sağlamanın yanında, ayrıca göletlerin balıklandırılarak sportif amaçlı avcılığı geliştirmek, vatandaşlarımıza yeni ilgi alanları ile kaliteli bir protein kaynağını göl ve göletlerimizden ulaşılabilmesine imkân tanımak amaçlanmaktadır.

2022 yılı içerisinde İl genelinde bırakılacak ve yaklaşık 2 yıl içinde büyüyerek avlanabilir boya gelecek balıkların, yaşama ve büyüme oranları değerlendirildiğinde 8 milyon TL’lik katma değer sağlanacaktır.

Bütün bunların yanında balıkçılığımızın sürdürülebilir olması kurallara bağlı avcılık ile mümkündür. Tüm balık türleri stoklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması ve en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık yönetimi açısından büyük önem arz etmektedir. Su ürünleri kaynaklarını korumak için yasak olan 15 Mart-15 Haziran arası avcılık yapılmaması, yasal boyların altında balıkları avlanılmaması büyük önem taşımaktadır. Sazan için bu boy 40 cm’dir.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.