Buça senaryosunun 3 hedefi

Ukrayna/ Buça’da yaşananları Aydınlık’a değerlendiren Moskova Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Perinçek, Buça provokasyonunun 3 hedefi olduğuna dikkat çekerek, “Buça’daki provokasyon ABD’nin tam anlamıyla kaybettiği inisiyatifi geri alma ve Rusya-Ukrayna arasında İstanbul barış görüşmelerini baltalama hamlesi olarak değerlendirilmelidir” dedi.

Dünyadaki son gelişmelere değinen Perinçek, Afganistan hezimeti ve Kazakistan başarısızlığı sonucu inisiyatifi kaybeden ABD ve küreselleşmecilerin tek kutuplu dünyasını Rusya’nın harekâtının tamamen bitirdiğine işaret ettiğini belirterek, “Harekâtla birlikte Batı, Çin-Rusya ilişkilerini bozamadı, hatta NATO ve Pentagon geçen gün yaptığı açıklamalarla Moskova ve Pekin’in Batı güdümlü düzeni yıktıklarını itiraf etti. Buna paralel olarak dolar hâkimiyetine darbe üstüne darbe vuran hamleler geldi. Körfez ülkeleri, Washington’un dümen suyunda ilerlemekten vazgeçmenin ötesinde Moskova ve Pekin’le yakınlaşmaya başladılar, ABD’nin ‘petrol üretimini artırın’ talebini reddettiler” değerlendirmesinde bulundu.

Perinçek değerlendirmesine şu ifadelerle devam etti:

“Sırbistan ve Macaristan seçimlerinde Atlantikçilerin kaybetmesi, Pakistan’da ABD’nin elimine etmek istediği İmran Han’a karşı girişimin başarısız olması küreselleşmeciler için süreci daha da zor hâle getirdi.

ANKARA ARABULUCULUĞU, ABD’Yİ TAMAMEN OYUN SAHASININ DIŞINA İTTİ

“Ukrayna krizi temelinde bakacak olursak da Türkiye’nin arabuluculuğuyla gerçekleştirilen İstanbul’daki Rusya-Ukrayna görüşmeleri ABD’yi iyice oyun sahasının dışına itti. Görüşmeler, Ukrayna’nın ABD’nin kucağından kurtarılması anlamında önemli bir adım oldu.”

ABD, ANKARA ARABULUCULUĞUNDA MOSKOVA-KİEV ARASINDA ANLAŞMAYA KARŞI

ABD’nin, Türkiye’nin arabuluculuğunda Rusya ve Ukrayna’nın bir anlaşmaya varmasına karşı olduğunu belirten Perinçek, “İstanbul görüşmelerinin olduğu gün Biden’ın attığı tivitler de dünya kamuoyu tarafından doğrundan buna yoruldu” dedi.

BUÇA PROVOKASYONU, İSTANBUL GÖRÜŞMELERİNİ BALTALAMA AMAÇLIDIR

Buça olaylarını bir provokasyon olarak değerlendiren Perinçek, amacını da şu ifadelerle açıkladı:

“İşte Buça’daki provokasyon ABD’nin tam anlamıyla kaybettiği inisiyatifi geri alma ve Rusya-Ukrayna arasında İstanbul barış görüşmelerini baltalama hamlesi olarak değerlendirilmelidir. Kiev’in Moskova’nın ileri sürdüğü şartları kabul etmeye yakınlaşması ABD açısında Ukrayna politikasında tam bir hezimete yol açacaktı. Atlantik sistemi, Ukrayna’yı kaybetmekle kalmayacak, varılan anlaşmayla Rusya’ya yönelik yaptırımları da boşa düşecekti.”

Buça provokasyonunun, “Batı gizli servislerine ve Ukrayna’daki Batı güdümlü güçlere işaret ettiği”ni vurgulayan Perinçek, provokasyonun 3 hedefini;

1. “İstanbul sürecini hedef almak, ABD’nin krize tekrardan müdahalesini sağlamak;

2. “Rusya’ya yönelik yeni yaptırımların önünü açmak, Ukrayna’ya olası askeri desteği artırmak, dünya kamuoyunu Rusya’ya karşı kışkırtmak;

3. “Rusya ve Ukrayna halkları arasında dostluk ilişkilerinin kurulmasını engellemek amacını taşımaktadır.” Şeklinde açıkladı.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.