Bucak eğitiminde acı tablo

Yazılı bir açıklama yaparak Burdur’un her yerinde olduğu gibi Bucak’ta da eğitimin yerlerde süründüğünü, hem nitel olarak hem de nicel olarak Bucak eğitimde gerilediğini belirten İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, LGS ve YKS’de geçmiş başarıların çok gerisine düşüldüğünü, Bucak’ta MAKÜ’ye bağlı fakültelerde öğrenci sayısının da düştüğünü ifade etti.

Burdurluların yıllarca öğündüğü ülke çapında ses getirmiş olan “Eğitim kenti Burdur” markası son dönemde yerlerde sürünüyor. Çok değil birkaç yıl önce LGS ve YKS’deki dereceler Burdurlunun gururuydu. Ancak ilin en tepedeki eğitim yöneticileri, “bir kadın evinden süslenip çıkıp evine dönene kadar kaç erkeğin şehvetini tahrik etmişse o kadar erkekle zina yapmış gibidir” şeklindeki yüksek ideal ve bilgilerle meşguliyeti seçince Eğitim kenti Burdur, eğitimde çakıldı; girilen sınavlarda yerlerde sürünmeye başladı. En son LGS’de 26’ncı sırayı zor bulduk. Bu kapsamda en büyük ilçemiz Bucak’ta da vatandaşlar çakılan eğitimin acısını hissetmektedir. İYİ Parti Bucak İlçe Başkanı Safa Sönmez, Bucak ilçesinin son yıllarda eğitimde hem nicel hem de nitel olarak gerilediğini vurgulayarak, LGS ve YKS’de geçmişteki başarıların çok gerisinde kalındığını, ayrıca Bucak’ta ki MAKÜ’ye bağlı fakültelerdeki öğrenci sayısının azaldığına dikkat çekti.

Yıllarca eğitimde ön sıralarda yer alan Bucak’ın son yıllarda büyük düşüş içine girdiğini, öğrenci velilerinin bu konuda çok taleplerinin bulunduğunu, ayrıca MAKÜ fakültelerinde öğrenci sayısının da azalması sebebiyle Bucak ekonomisinin esaslı bir darbe yediğinin altını çizen Başkan Sönmez, “2018 yılında Bucak Zeliha Tolunay Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu’nda 820 öğrenci kabul ederken, bu yıl sayı %50 düşmüş ve 410 öğrenci kabul eder hale getirilmiştir. Sürekli olarak iktidar partisinin milletvekilleri Bucak’ta üniversite öğrenci sayısını 7 bin olarak telaffuz etse de bu sayı her geçen gün azalmış, hatta 1 yıldır Sayın Milletvekili Yasin Uğur her ortamda “7050 olan öğrenci sayısını 10.000e çıkaracağız” diye ifadeler kullanmıştır, hedef koymuştur, bu hedeflediğiniz sayıyı yıllık yüzde 50 azaltarak mı ulaşmayı düşünüyorsunuz? Şimdi çıkacaksınız öğrenci talebi olmadığından sayı düştü diyeceksiniz, yıllardır iktidarsınız belediyeyi yönetiyorsunuz sizler öğrencinin Bucak’ı tercih etmesi için cezbedici öğrenci odaklı sosyal ve kültürel ne hizmetler yaptınız da hedefi 10 bin diyorsunuz! Sayın Vekil Lütfen daha fazla milletin aklıyla alay etmeyin? Eğitime Vurulan darbeyi çıkın, 1 yıldır hedeflediğiniz 10 bin öğrenci rakamına, nasıl ulaşamadığınızı Üniversite senatosuna millete sevimli göstererek normal bir durum gibi açıklama yaptırarak değil! Çıkın kendiniz açıklayın, milletten kaçmayın? Ayrıca bu azalma da sürekli olarak bizleri etkilemiştir. Biz artık ilçemizde üniversite öğrenci sayısının düşmesini istemiyoruz. Üniversite her ne kadar eğitim olarak öğrencilere ev sahipliği yapsa da ilçemizde eğitim sektöründe hizmet veren tüm işletme ve kişileri de etkilemiştir. Çözüm olarak da geleceğin meslekleri olarak kabul edilen alanlarda YÖK ile işbirliği yapılarak güncel olan alanlarda bölümlerin açılması gerekmektedir“ dedi.

Başkan Safa Sönmez, ortaöğretimde yaşanan başarısızlık konusunda da velilerden şikayetler aldıklarını belirterek, “ilçemizde bulunan Adem Tolunay Fen Lisesi ile yıllardır gurur duyuyoruz. Burada eğitim gören öğrenciler her defasında üniversitelere giriş sınavlarında göğsümüzü kabartıyorlar. Fakat son yıllarda bu başarılar artık azalmış ve kitlesel değil bireysel başarılara dönmüştür. Örneğin 2014’de 58 öğrenciden 28 tanesi tıp fakültelerini kazanırken yani diğer mühendislikleri de içine katarsak mezunlarının % 50’si ve daha fazlası ilk 20 binde iken 2019 YKS’de 90 öğrenciden 6 tanesi ilk 20 binde yer almıştır. Yıllarca gurur duyduğumuz Adem Tolunay Fen Lisesi ülkemizdeki 121 Fen Lisesi başarı sıralamasında 105’nci sıraya kadar düşmüştür” diye konuştu.

2018’deki sayılar

Başkan Sönmez şu sorgulamaları yaptı:

“Gölhisar ilçemizde nitelikli okul olarak Fen Lisesi’nin öğrenci sayısı 120 iken Bucak’ın Fen Lisesi öğrenci sayısı niye 60’dır? Gölhisar’ın nüfusu Bucak’ın iki katı fazla mıdır? Bunu bilen Burdurlu ve Bucaklı vekillerimiz niye bu konuda adım atmamaktadırlar?

“Ayrıca ilçemizin güzide eğitim kurumu Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi niye nitelikli okul kapsamına alınmamıştır? Her ilde 1 tane Anadolu Lisesi Proje okul kapsamına alınırken örnek olarak ilimizin bu kriterlere en uygun okullarından biri olan Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi niye ve hangi gerekçe ile alınmamıştır? Mehmet Cadıl Anadolu Lisesi konusunda vekillerimiz ne yapmıştır?

2019’daki sayılar

“Adı ile müsemma Bucak Lisesi kapatılmış, Cumhuriyet Ortaokulu kaldırılmış, Emin Gülmez Ortaokulu ortada kalmış ve en son Oğuzhan İlkokulu kaderine terkedilmiş durumdadır. Ayrıca eğitim göçü alan ilçemiz maalesef göç vermeye başlamıştır, dışardan aileler çocuklarının eğitimi için Bucak’a gelip yerleşirlerdi maalesef şuan kimse gelmez oldu ve nüfusumuzun azalmasına sebep olan faktörlerden biride bu oldu. Artık yerli halkımız bile otobüslerle çevre il ve ilçelere çocuklarını günlük göndermektedirler.”

Bir an önce Bucak ilçesi için eğitim alanında radikal adımların atılması gerektiğini söyleyen Başkan Sönmez sözlerine, “ilimiz ve İlçemizin eğitimde başarı performansı her geçen gün düşmektedir. Eğitim şehri olan Burdur’un eğitimde marka olan ilçesi Bucak sürekli kan kaybetmektedir. Örneğin LGS’de 2012’de Türkiye birincisi olan Burdur 2018’de Türkiye 23’cüsü, 2019’da Türkiye 26’cısı olmuştur. Yine 2012’de üniversiteye giriş sınavında Türkiye birincisi olan ilimiz 2018 de 11’nci sıraya gerilemiştir. Tablo ortadadır. Bizler de eğitimdeki olumsuzlukları sürekli gündemde tutarak vatandaşımızın, öğrenci velilerinin, eğitimcilerin bu dertlerine derman aramaya devam edeceğiz” şeklinde son verdi.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir