Bucak’ta birinci sınıf tarım arazisi sanayileşmeye kurban ediliyor

Bilimsel kalkınmadan bihaber yetki sahipleri tarafından, tarım ile sanayi dengesinin belirleyiciliği hiç düşünülmeden Bucak’ta birinci sınıf tarım arazisi üzerinde Organize Sanayi Bölgesi inşa edildiği ileri sürüldü.

Bucak’ta birinci sınıf tarım arazisi üzerinde OSB yapılmasına karar verildi.

Bucak Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanının, Atilla Mahallesi, Karanlıkdere, Deliktaş, Taşkuyu, Taşkaya vb mevkilerine doğru genişletilmesi planlanmaktadır.

Bölgedeki çiftçi vatandaşlar, itiraz dilekçelerini Valiliğe ulaştırılmak üzere Bucak Kaymakamlığına vermiştir.

Bucak Ziraat Odası Başkanı Muzaffer Özdemir, Karanlıkdere ve Taşkaya mevkilerinin “birinci sınıf tarım arazisi değil” açıklaması yapmaktadır.

Bucak Sulama Birliği Başkanı Bilal Özel ise BZO başkanına verdiği cevapta, “bal gibi birinci sınıf tarım arazisi” demektedir. Özel iddiasını, Bucaklı çiftçiler tarafından ilgili araziler için “mükemmel topraklar olarak tanımlanan sınıfta yer almaktadır” ifadesi kullanılan Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Ziraat Fakültesi’nin toprak etüt raporuna dayandırmaktadır.

Öte yandan CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Bucak’ta birinci derece tarım arazisi üzerine sanayi tesisi kurma girişimini Meclis’e taşıyarak, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplandırması talebiyle soru önergesi verdi.

Milletvekili Göker, birinci derece tarım arazilerinin ziyan edildiğini iddia etti.

Göker, önergesinde “Bucak ilçesinde yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi genişletme ve 2. OSB alanı projesinde yer alan tarım arazilerinin sanayi alanına çevrilmesi ve kamulaştırma bedellerinin arazi değerinin çok altında olması vatandaşlarımızı isyan etme noktasına getirmiştir” dedi.

CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet GÖKER yazılı soru önergesinde şu sorulara yer verdi.

  • Söz konusu kamulaştırma bedeli neye göre belirlenmektedir? Bu konuda rayiç bedel miktarı dikkate alınmakta mıdır?
  • Kamulaştırma bedeli tespit edilirken bilirkişiler hangi esaslara göre seçilmekte ve hangi kriterleri dikkate almaktadır?
  • 2003-2018 yılları arasında Burdur ilimizde ve ilçelerimizde yapılan kamu yatırımları için ne kadarlık bir kamulaştırma bedeli ödenmiştir?
  • Kamulaştırma kararı alınmadan önce sivil toplum kuruluşlarının, derneklerin ve mahalle sakinlerinin görüşü alınmış mıdır?
  • Söz konusu kamulaştırma gerçekleşirse, 1.derece verimli tarım arazilerinin ziyan olacağını ve kararın gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir