Bucak’ta tarihi çeşme tartışması

Bucak Belediyesi’nin hafta sonu sokağa çıkma yasağını fırsata çevirerek halkın yıkılmasına karşı çıktığı ve ilçenin çok eski tarihlerinden kalma “Üçpınar” diye adlandırılan çeşmeyi yıkması ilçe halkını karpuz gibi ikiye böldü; yoğun tartışma sosyal medyayı salladı.

Bucak Belediyesi, Çubukiçi Deresi Peyzaj Projesi kapsamında Cumhuriyet Meydanındaki –oldukça eskiye tarihlenen, ancak Arsal Sarı Başkanlığındaki Belediyece restore edilerek özgünlüğünü kaybetmiş olduğu belirtilen Üçpınar çeşmesini yıktı.

Kıyamet de bundan koptu.

Yıkılmış çeşmenin görüntüleri sosyal medyada paylaşılınca muhalefet ayağa kalktı.

Belediye, “Halkın hafızasını yoketmek”le, “halkın geçmişle bağlarını yoketmek”le, “Vandallık”la suçlandı.  

“Ağaca, yeşile, tarihî esere güzel olan her şeye düşmanlar. Memleketin dört yanında böyle bu… Her yeri boz bir betona çevirinceye dek durmayacaklar” denildi.

“Sıra Goca’vakta!” şeklinde eleştirilerde bulunuldu.

“Bu kadarına pes artık üç pınar Bucak’ın simgesiydi çocukluğumuzun havuzu idi insanların sabit adresi idi” diyenler oldu.

“Değişim bakır sinileri, tencereleri, ırbıkları, dığanları, haranıları alüminyum kaplarla takas ettiğimizde başlamıştı” diyen bir vatandaş Zülfü Livaneli’nin “Her şey satılık” klipini koydu.

Bir başka vatandaş, “Geçmişle bağlar koparılıyor” kaygısını yazdı.

Bir başkası, “İlçemizde eski ne varsa yıkın ki, bu millet geçmişi hatırlamazsın” şeklinde ironik eleştiride bulundu.

Bir diğeri, “Üçpınar’a lillahi el Fatiha; Tarihe olan sadakatinizi tarih yazacak. Size daha ne denilebilir ki…” şeklinde sert tepki gösterdi.

Değerli bir yazarımız Hasan Konu sosyal medyada, “Bu vadiye can verenler: Üçpınar ile Kocapınar” başlıklı hikâyesini servis etti: “Üçpınar ile Kocapınar, Bucak halk kültürünün ayrılmaz parçaları. Ve Üçpınar ile Kocapınar bütün sessizliklerine rağmen, bu sessizlikleriyle geçmişin anılarını yarınlara taşıyacaklarından gayet eminler.”

Ana Muhalefet partisi CHP İlçe Başkanı Av. Ahmet Sedat Oktay çektiği video ile tepkisini gösterdi: “Bucak İlçemizin sembol eserlerinden Üçpınar Çeşmesi halk tarafından  “Yıkılmasın” denmesine rağmen yıkıldı. Yıkımı oldubittiye getirmek adına hafta sonu sokağa çıkma yasağını fırsat bildiler.”

Başkan Ünal’dan jet cevap

Okların hedefinde olan Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal’dan gösterilen sert tepkilere jet cevap geldi.

“Ah istemezükçüler” diyen Başkan Ünal, “bundan yaklaşık 3 ay önce Karayvatlar mahallesinde eskiyen, kullanılmaz hale gelen daha önceleri 2-3 kere yenilenen Üçpınar Çeşme’mizin yerine Çubukiçi deresi peyzaj projemiz ile uyumlu yeni bir Çeşme yapacağımızı söylemiş, vatandaşlarımızı bu konuda bilgilendirmiştik. Yıllardır atıl ve köhne durumda olan Çubukiçi deresini kararlı bir şekilde cazibe merkezi haline getiriyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.