Bucak’taki ölümler korkuttu

Bucak’ta 18-19 Mart Perşembe ve Cuma günlerinde Koronavirüsten ardarda iki ölüm olayı toplumda korku yarattı. Başa mı dönüyoruz endişesine kapılan vatandaşlar, (maske-mesafe-hijyenden oluşan) üç mecburiyete uymamakta da ısrar ediyor; özellikle akşamları misafircilik oynamayı sürdürüyor.

Ülke çapında özellikle İstanbul ve belli büyük kentlerde salgında 3’üncü pik sürecine girildiği yorumları peş peşe gelirken ilimizde geçen haftaki haftalık rakamlarda düşüş eğilimi sevindirse de, Kovid19 ürküntü verici gelişmeler kaydediyor.

Aşamalı yerelde serbestleşme sürecinin başında yayınlanan ilk oranlarda 100 binde 93 olan, ardından gelen haritalarda aniden 105,21’lere fırlayarak moralimizi bozan ve toplumu öfkelendiren Korona durumuna karşı verilen topyekûn mücadele işe yaramıştı. Yakınlarda açıklanan sonuçlar Burdur için umut vericiydi.

Ancak geçen Perşembe ve Cuma günleri, son zamanlarda artan vaka sayıları karşısında alarma geçen Bucak’ta Kovid19 hastalığından iki vatandaşımızın ölümü, kırımızdan turuncuya geçme hayali içinde olan toplumun moralini çökertti.

Fransa dünden itibaren 4 haftalık tam kapanmaya geçti.

Eve kapanan toplumun bütün refleksleri durdu.

Ülke terkedilmiş bir görüntüye büründü.

Son birkaç gündür tam kapanma konusunda insanlarımız arasında da yaygın bir kanı oluştuğu görülmektedir. Bir yıldır münferiden yapılan kapanmaların toplamının çoktan tam kapanma ihtiyacı olan gün sayısını geçtiği hesabı yapılmakta ve “sonuç ne olursa olsun…” (ya herru ya merru) anlayışı Türk toplumunda da yaygınlaşmaktadır.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.