Bunlar nerenin partileri?

DEVA Partisi’nden ve Davutoğlu’ndan tepki çeken ‘Andımız’ açıklaması

Deva Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu ile Gelecek partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, sosyal medya hesabı üzerinden ‘Andımız’ ile ilgili tepki çeken bir paylaşımlarda bulundular. Kamuoyunda “bunlar nerenin partileri ve siyasetçileri” dedirten paylaşımlarında Yeneroğlu, “demokratik toplumda kimlik dayatması olamaz” derken, Davutoğlu sabitlemiş olduğu Twitter’inde Andımız uygulamasını “tektipleştirici” olarak değerlendirdi.

Deva Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun ‘Andımız’a ilişkin aldığı karara ilişkin olarak sosyal medya hesabı üzerinden bir mesaj yayınladı.

Yeneroğlu yaptığı paylaşımda “Demokratik bir devlet vatandaşına kimlik dayatamaz. Dolayısıyla demokratik bir toplumda Andımız olmaz. Andımız tek tip makbul vatandaş tasavvuruna sahip otoriter toplum düzeni kalıntısıdır. Özgürlükçü, eşitlikçi ve çoğulcu toplum düzeninde devletin makbul vatandaşı olamaz” dedi.

Yeneroğlu, geçtiğimiz aylarda Rudaw televizyonuna verdiği bir demeçte ise, “Şırnak’taki kardeşlerimizin kimliği kabul edilmiyor, Şırnak’taki kardeşlerimize üsttencilik yapılıyor, diğer arkadaşımız da maalesef kayırmacılığa maruz kaldığı için o da aynı ayrımcılıkla karşı karşıya kalıyor” ifadelerine yer vermişti.

DAVUTOĞLU’NUN ‘ANDIMIZ’ HAZIMSIZLIĞI

Andımız uygulamasına bir başka muhalif Gelecek partisi genel Başkanı Ahmet Davutoğlu. Davutoğlu Twitter hesabında sabitleştirmiş olduğu Twitter’inde Andımız uygulamasını “tektipleştirici” olarak değerlendirdi.

“Milletimizin ortak vicdanı ve sözü olarak İstiklal Marşı varken tek parti döneminin tektipleştirici sloganlarına ihtiyaç yoktur” şeklindeki paylaşımına toplumda sert tepkiler geliyor.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 2018 yılında da yaptığı paylaşımlarda ‘Andımız’ hazımsızlığını şu sözlerle dile getirmişti;

“Andımız uygulaması, 1930’lu yılların otoriter zihniyetinin bir ürünüdür. Vesayetçi sistem ve zihniyetle yürütülen mücadele çerçevesinde, 2013 yılında pedagojiye aykırı bulunularak kaldırılmıştır.”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.