Burdur BARO’su, ölü bulunan hayvanlarla ilgili açıklama yaptı

Soruşturmayı yürüten Belediye Başkan yardımcısı Duygulu: “Soruşturma nereye ve kime kadar giderse oraya kadar götürüleceği ve sorumlular cezalandırılacaktır”

Geçen hafta Burdur Hayvan Hakları Derneği yetkililerinin, Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı yakınlarında bir çukura gömülmüş onlarca kedi-köpek ölüsü bulması üzerine başlayan olaylar sürüyor. Bugün Burdur BARO’su Hayvan Hakları Komisyonu’nca Avukat Evi’nde yapılan basın açıklamasında, Burdur Belediyesi’nin olay hakkında soruşturma başlatıldığını belirmesine rağmen, kamuoyunun yeterince ve doyurucu bir açıklamayla aydınlatılmadığı, belirsizliklerin sürdüğü ifade edilerek, “Burdur Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak gerek sokak hayvanlarını öldüren ve onları çukura atan failler, gerekse failler hakkında gereğini yapmayarak görevini ihmal eden kamu görevlileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız” denildi. BARO’nun açıklaması hakkında düşüncelerini öğrenmek için başvurduğumuz soruşturmayı sürdüren Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, “soruşturma süreci başlamıştır. Gerekli ifadeler alınmaktadır. Barınak’ta çalışan iki şahıs zorunlu izne gönderildi. Soruşturma gidebildiği yere kadar götürülecektir” dedi.

Hayvan Barınağı

Burdur Hayvan Dostları Derneği üyeleri, geçtiğimiz Çarşamba günü Çeltikçi ilçesinde otomobil çarpan ve ayakları kırılan bir köpeği, tedavi için Burdur Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi’ne teslim etti. Daha sonra yaralı köpeğin akıbetini öğrenmek için bölgeye gelen grup, hayvan bakımevine yaklaşık 20 metre ötesinde boş arazideki bir çukura gömülmüş halde ölüsünü buldu. Bölgede araştırma yapan grup, çukurlarda çok sayıda kedi ve köpek ölüsü olduğunu belirledi. Köpeklerden bazıları otopsi için Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Hayvan Hastanesi’ne götürüldü.

Olayın ortaya çıkması üzerine Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileri, Baro Hayvan Hakları Komisyonu Temsilcisi, Burdur Belediye ve Hayvan Dostları Derneği olayı tutanak altına aldı.

Belediye Başkanlığı olay hakkında soruşturma başlatmak için Başkan yardımcısı Hasan Duygulu’yu görevlendirdi.

Bugün akşamüzeri Avukat Evi’nde Baro Hayvan Hakları Komisyonu üyesi avukatlar bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamada şu görüşler ileri sürüldü:

“Burdur Belediyesi yetkililerinden sorumlular hakkında bizzat Belediye Başkanı tarafından ilgili Başkan Yardımcısına talimat verilerek konu hakkında araştırma yaptırıldığı bilgisi edinilmiş olmakla birlikte, kamuoyu aydınlatılmamış, soru işaretleri giderilmemiştir. Olaya karışan iki personel hakkında idari soruşturma açılıp açılmadığı, görevlerinden el çektirilip çektirilmediği, barınaktan uzaklaştırılıp uzaklaştırılmadıklarını bilmiyoruz.

“Daha önce defalarca örneğini gördüğümüz gibi, olayın sadece iki personel üzerine yıkılmamasını istiyoruz.

“Failler hakkında işlem yapmayan, şimdiye kadar defalarca uyardığımız halde hiçbir eylemleri hakkında soruşturma açmayan, açsa bile sümen altı edildiği için neticesini asla öğrenemediğimiz, sonucu asla paylaşılmayan baştan savma soruşturmalar yapan, Burdur Belediyesi Hayvan Barınağı sorumlu veteriner teknikerleri, veteriner hekimi ve silsile amirlerinin de soruşturmaya dâhil edilmesini talep ediyoruz.

“Etkin ve şeffaf bir soruşturma yapmayarak sorumluların ve amirlerinin eylemlerine dolaylı olarak göz yuman kişilerin de suçluları koruduğunu, failleri koruyarak ceza yargılaması anlamında suç işlediklerini bilmelerini isteriz.

“Burdur Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak gerek sokak hayvanlarını öldüren ve onları çukura atan failler, gerekse failler hakkında gereğini yapmayarak görevini ihmal eden kamu görevlileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız.

“Ayrıca disiplin soruşturması için başta bakanlıklar olmak üzere tüm idari birimlere de şikâyet dilekçesi vereceğiz. Yaptığımız şikâyetleri sıkı ve titiz bir şekilde takip edeceğiz.

“Burdur Belediyesini, ilgili personelleri hakkında sorumluluk sahibi her kurum gibi derhal ciddi, etkin ve şeffaf bir soruşturma yaparak olayın faili olan personelleri ile amirleri hakkında gereğini yapmaya ve kamuoyunu bilgilendirmeye davet ediyoruz.”

HASAN DUYGULU: “SORUŞTURMA NEREYE VE KİME KADAR

GİDERSE ORAYA KADAR GİDİLECEK VE SORUMLULAR CEZALANDIRILACAKTIR”

KıvılcımHaber’e konuşan soruşturmayı yürüten Başkan yardımcısı Hasan Duygulu, Belediye Barınağında kasten bir hayvan itlafının sözkonusu olmasının mümkün olmadığını, soruşturmayı başlattıklarını, soruşturma nereye kadar giderse oraya kadar götürüleceğini ifade etti.

Hasan Duygulu şunları söyledi:

“Öncelikle şunu söyleyeyim. Olay 5 Nisan’da ortaya çıktı. Ortaya çıkan bütün değerlendirmeler, tutanak ve sonuçları tarafımızca incelendi. Bu durumda ortay acıkan müessif durumun sonuna kadar gidilmesi, yapılacak araştırma sonucunda oluşacak durumun tespiti sonucunda gerekli cezalandırma yoluna gidileceğini belirtebiliriz.

“Milli Parklar Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmeler yapıldı. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nu incelendi. Soruşturmayı yürütmek üzere bugün bana görevlendirme yapıldı.

“Soruşturmayı başlatmış bulunmaktayız. Veteriner İşleri Müdürü, Müdür vekili dâhil, Veteriner hekim, veteriner Teknikerleri, Barınakta görevli 4 elemanla ilgili soruşturma başlatılmış durumdadır. Şu ana kadar Veteriner işleri Müdürüyle beraber 2 görevlinin ifadeleri alındı. Kullanılan iğne ve enjeksiyon aletleri inceleniyor. Kamera kayıtları inceleniyor.

“Bütün bunların sonucunda ortaya çıkan bilgi ve bulgular, otopsi raporu da dikkate alınarak sorumluların ortaya çıkarılması ve cezalandırılması yoluna gidilecektir.

“Bu arada 2 çalışan işçiye zorunlu izin verilmiştir. Gerekçesi de şudur: her ikisi de hem 2 Nisan hem de 4 Nisan’daki olayla bağlantıları sebebiyle böyle bir tedbir alınmıştır.

“Bu konuda soruşturma nereye ulaşacaksa, kime ulaşacaksa tüm sorumlular hakkında idari ve yasal işlem yapılacaktır.”

BARINAK CİVARINDA ÇOK SAYIDA HAYVANIN

BULUNDUĞU VE ARALARINDA KAVGA VE BOĞUŞMALARIN OLDUĞU ÖĞRENİLDİ

Öte yandan Hayvan Barınağı civarında Barınakta barınmayan birçok hayvanın bulunduğu, bu hayvanların zaman zaman sürü psikoloji ile birbirlerine saldırdıkları, bu sırada bir kısmının yaralandığı, hatta ölümlere sebep olduğu, ölen hayvanların yakınlardaki çukurlara gömüldüğü öğrenildi.

KİTABIM: “ATA ETİ, İTE OTU!”

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir