Burdur da bütünşehir oluyor MU?

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yaptığı açıklamaya göre, Bütünşehir Yasası’nın kapsamı yeni yılla birlikte genişletilecek; Bakan Özhaseki, 30 olan bütünşehir sayısının artırılacağını ekledi. Henüz ilimizin genişletilecek sayı içine alınıp alınmayacağı belli değil.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hükûmet yeni bir düzenleme hazırlıyor. Büyükşehir Belediyesi yasası değişecek. Büyükşehir olmak için gerekli olan nüfus kriteri biraz düşürülecek. Böylece birçok il büyükşehir olacak. Bu düzenleme kısa sürede yapılacak. Böylece büyükşehir sayısı 50-60’ı bulabilir” demişti.

CUMHURBAŞKANI İŞARETİNİ VERMİŞTİ

Bun un üzerine Hükümet çalışma başlatmıştı. Açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den geldi. “30 büyükşehirde uygulanan Bütünşehir Yasası, Cumhurbaşkanımızın da işaret ettiği gibi biraz daha yaygınlaştırılacak. Birçok şehir daha buna katılacak” dedi.

Burdur’un bütünşehir girip girmeyeceği belli değil.

Ankara’daki bir otelde düzenlenen “İklim Değişikliği Alanında Ortak Çabaların Desteklenmesi

BÜYÜKŞEHİR 60’I BULABİLİR

Projesi”nin açılışına katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, basının “Bütünşehir Yasası”na ilişkin sorusunu cevaplandırdı:  “Eski yönetim modelimiz içerisinde herkesin bildiği gibi büyükşehir birkaç taneydi. Daha sonra bu o günkü ismiyle ‘Pergel Yasası’ gibi bir yasayla, yani büyükşehirlerin nüfusuna göre 30 kilometre, 50 kilometre gibi sınırlarla büyütülmüştü. En sonunda da İzmit ve İstanbul’da denenen ‘Bütünşehir Yasası’ diye adlandırılan bir yasayla 30 büyükşehire ulaşmış olduk.”

BÜTÜNŞEHİR YASASI 30 İLDE UYGULANIYOR

Bütünşehir Yasası ile Büyükşehir Belediye sınırları il sınırına kadar genişliyor.

Daha önce il özel idareleri tarafından yerine getirilen 70’i aşkın hizmetin büyük bir kısmı belediyelere devderiliyor. İl özel idareleri kaldırılıyor ve mal ve mülkleri belediyelere devrediliyor.

Belde belediyeleri ve köy muhtarlıkları kaldırılıyor.

Köyler mahalleye dönüştürülüyor.

Bütünşehir Yasası şu anda Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van’da uygulanıyor.

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.