Burdur Turizmine yeni bir soluk: Polidia Tours

Denizli, Antalya ve Isparta arasına sıkışıp kalmış orta büyüklükte bir il olan Burdur turizmine yeni bir soluk getireceği öngörülen yeni bir tur firması kuruldu. Polidia Tours adlı firmanın kurucusu, aynı zamanda bir başka turizm hamlesi olan Pisidia Baloons şirketiyle Kapadokya’dan sonra ülkede ikinci olarak ilimizi balon turizmiyle tanıştıran Kemal Arslan, bugün Keyf-i Ziyafet’te verdiği kahvaltıda gazetecilerle buluştu.

Pisidia Balons ile Polidia Tours firmalarının sahibi Kemal Arslan, Burdur’un turizm devi Antalya, Isparta ve Denizli illerinin arasına sıkışıp kalmış bir kent olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında, ilin birçok tarihsel, coğrafi ve kültürel değer ve varlıklarının bulunduğunu, ancak bunların kendi başlarına bir katma değer üretemeyeceğini iddia ederek, kendilerinin Karacaören Barajına, Kibyra ve Sagalassos’a turlar düzenlemeyi tasarladıklarını, böylece hem vatandaşlara ucuz gezi sağlama hem de ilimiz turizmine katkı koymayı amaçladıklarını ifade etti.

Pisidia Balons Turizm Firmasının sahibi Kemal Arslan, ayrı bir firma olarak bölge turizminin gelişmesi için turizm işletmeciliği ruhsatını da aldıklarını söyledi.

Bölge ve Burdur’da, çeşitli turizm değer ve varlıklarına rağmen yıllardır Antalya sahil yerleşiminde var olan kum, güneş ve deniz turizmi anlayışının dışına çıkılamadığını, kendilerinin ise bu kısır döngüyü kırabilmek, Burdur’daki antik kentleriyle birlikte yöremizin güzel doğa mucizesini gösterebilmek amacıyla balon turizmini başlattıklarını vurgulayan Arslan, “ancak daha sonra bu alandaki eksiklikleri gördüğümüz için bölge turizminde önemli saydığımız alanlarda da çalışma kararı aldık” dedi.

Arslan şu bilgileri verdi:

“Burdur gerçekten doğa ve tarih öncesi bir turizm cenneti. Ancak bizler ülkemizin Efes antik kentinden sonra en büyük antik alanlardan biri olan Sagalassos kentini eski Isparta Antalya yolu güzergâhında değerlendirmişiz. Gölhisar’daki Kibyra kentini ise Denizli yolu üzerine kalacak şekilde değerlendirmişiz. Yani yıllarca ilgilenmemişiz. Bu gün ortaya çıkan duruma göre, Burdur olarak bizim olan bu kentlerin turizmciler tarafından rastgele turizm alanları olarak değerlendirildiğini görüyoruz. Bunun için de firma olarak bu alanlardaki yetkilerimizi aldık.

“Öte yandan bölge insanımızı diğer turizm alanlarına taşımak içinde turlar düzenleyeceğiz. Bilhassa Yeşilova ilçesi Salda Kayak merkezi başta olmak üzere Davraz Kayak merkezi de hedeflerimiz arasındadır.

“Antik çağda Pisidia’nın başkenti olan Sagalassos ve silahşörleriyle tarihe adını yazdıran Kibyra antik kentlerine ev sahipliği yapan kent, sarı, yeşil ve mavi tonlarındaki tarlaları ve gölleri ile ziyaretçilere görsel bir şölen sunuyor. Balon ile bin 500 metre yüksekten kenti seyreden turistler, daha sonra antik kentlerde tarihe bir yolculuğa çıkıyor.”


Burdur Turizmine yeni bir soluk: Polidia Tours paylaşan: fozcan

Bu Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sanalbasin.com üyesidir